دستاوردهای سفر شمخانی به هند

دستاوردهای سفر شمخانی به هند

سیاسی: باتوجه به آنچه در نشست دهلی نو رقم خورد حلقه همکاری پایدار قدرت های منطقه ای استواری بیشتری یافته و در وضعیت خروج آمریکا از منطقه ابتکار عمل های بومی درحال رشد و تاثیرگذاری بیش از پیش است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، به نقل از نورنیوز، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان روز پنجشنبه از سفری دو روزه به دهلی نو برای حضور و سخنرانی در سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای به تهران بازگشت.
دریابان علی شمخانی در این سفر علاوه بر سخنرانی در نشست اصلی که بیشتر حول موضوع تحولات سیاسی-امنیتی افغانستان و لزوم گسترش همکاریهای منطقه ای برای حل بحران های موجود انجام شد، ملاقات های دوجانبه ای نیز با همتایان خود در این جلسه داشت.
درباب این جلسه و دستاوردهای سفر علی شمخانی نکات زیر حائز اهمیت است:
نخست؛ نشست امنیت منطقه ای که سومین دور آن به میزبانی هند و با استقبال و حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی 8 کشور هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در دهلی نو انجام شد در مهرماه سال 1397 و با ابتکار جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و نشان داد که برای حل و مدیریت بحران های منطقه ای می توان بر ابتکارات منطقه ای اتکاء کرد.
دوم؛ موضوع همگرایی و همکاریهای منطقه ای بعنوان یک اصل راهبردی جهت قطع نفوذ بیگانگان و حل موضوعات امنیتی به بهترین شکل در این جلسه خودنمایی کرد و حاضرین با عزم و اراده ای جدی نسبت به موضوع افغانستان و حل هر چه سریع تر بحران های موجود در این کشور به جمع بندی رسیدند.
سوم؛ ملاقات ها و رایزنی های دوجانبه که در حاشیه این جلسه میان هیئت ایرانی با مقامات و هیئت های برخی کشورهای حاضر خصوصاً هند و روسیه شکل گرفت باتوجه به وزن این سه کشور نشان داد که فراتر از اقدامات تفرقه افکنانه غربی ها، قدرت های منطقه می توانند در قالب همکاری مشترک، ظرفیت های خودرا برمبنای نیازهای موجود به کار گرفته و مدیریت تحولات را خود به دست گیرند.
چهارم؛ حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در این جلسه و نقش تعیین کننده در راهبری دستورکار آن درباب موضوع افغانستان نشان داد که نقش و تاثیرگذاری کشورمان بر خلاف تلاش ایالات متحده برای انزوای ایران در منطقه و فضای بین المللی بصورت مستمر رو به ارتقاء می باشد.
بر این اساس؛ می توان اینگونه ارزیابی کرد که اهداف تهران از پایه گذاری این جلسه خصوصاً در مورد مطالبی چون «رسیدن به سازوکاری موثر برای حل بحران افغانستان و کاهش آلام مردم این کشور»، «تثبیت اصل همگرایی در زمینه امنیت منطقه ای»، «ایجاد فضای مناسب برای ارتقاء سطح همکاریهای دوجانبه» و «تثبیت اصل نفی هرگونه دخالت نیروهای فرامنطقه ای» برآورده شده است.
به نظر می رسد؛ باتوجه به آنچه در نشست دهلی نو رقم خورد حلقه همکاری پایدار قدرت های منطقه ای استواری بیشتری یافته و در وضعیت خروج آمریکا از منطقه ابتکار عمل های بومی درحال رشد و تاثیرگذاری بیش از پیش است.
منبع:

1400/08/23
10:09:24
5.0 / 5
1023
تگهای خبر: آمریكا , ایران , سفر , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل