باقری:

مبحث راستی آزمایی لغو تحریم های آمریکا هنوز حل نشده است

مبحث راستی آزمایی لغو تحریم های آمریکا هنوز حل نشده است

به گزارش سیاسی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گویی با یک روزنامه انگلیسی، مواضع کشورمان را درباره از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و هدف ایران از این مذاکرات، شرح داد.


به گزارش سیاسی به نقل از روزنامه گاردین، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای پاره ای رایزنی ها با همتایانش به اروپا سفر کرده است، در گفت و گو با این روزنامه اظهار داشت: ایران تعهدی می خواهد که آمریکا باردیگر از توافق هسته ای امضا شده توسط قدرت های جهانی خارج نمی گردد.
باقری اضافه کرد: در مذاکرات وین میان ایران و دیگر امضا کنندگان طرفین توافق نتوانستند بر سر وسیله ای برای راستی آزمایی اینکه تحریم های آمریکا لغو شده اند و تاثیری عمل گرایانه روی تجارت با ایران داشته اند، به توافق برسند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در اینباره اظهار داشت: ما به راستی آزمایی احتیاج داریم و این مورد هنوز حل نشده است. یکی از موضوع هایی است که هنوز نهایی نشده، کافی نیست که فقط در توافق ذکر شود.
او این مورد را که هیاتی مستقل، مسئول این راستی آزمایی باشد، غیر محتمل ندانست.
ابن دیپلمات ارشد کشورمان با دفاع از خواسته اش در خصوص اینکه آمریکا تضمین بدهد به توافق پایبند خواهد بود، بیان نمود: مبحث یک توافق در بین است، نه یک سیاست. اگر توافق و صلحی میان دو کشور باشد، تأثیر یک معاهده را دارد. مبحث مقررات بین المللی است. قرار نیست قوانین داخلی آمریکا بر یک توافق بین المللی غالب شود. چنین چیزی خلاف مقررات بین المللی است.
باقری افزود: او از قدرت های اروپایی می خواهد آنها هم از سوی خودشان تضمین بدهند، فارغ از اینکه موضع آمریکا چه باشد، با ایران تجارت خواهند کرد؛ احیانا از راه به کارگیری قانونی بازدارنده که تأثیر تحریم های آمریکا روی شرت های اروپایی تجارت کننده با ایران را خنثی کند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه این ادعا را که ایران با تلاش در جهت توسعه برنامه هسته ای اش در از سرگیری مذاکرات وین وفت کشتی می کرده است، رد کرده و گفت، این برای یک دولت جدید امری عادی بوده است که موضع مذاکراتی خویش را آماده کند و با دیگر شرکا مذاکراتی دوجانبه داشته باشد.
این مذاکره کننده ارشد تیم ایران در مذاکرات وین درخواست لغو تحریم های در رابطه با توافق هسته ای را تکرار کرد.
باقری علاوه بر این، هر گونه مذاکره درباره برنامه موشکی و امنیتی ایران و گنجانده شدن آنها در توافق هسته ای را رد کرد و اظهار داشت: برجام[توافق هسته ای] چارچوب شفافی دارد و موضوعات دیگر مرتبط نیستند. ما قصد نداریم درباره توان دفاعی یا امنیتمان مذاکره نماییم.
او اضافه کرد: روابط ایران با دیگر کشورها احتیاج به مراقب ندارد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان این مورد را که گفته می شود موضع مذاکراتی او آن قدر سرسخت است که رسیدن به توافقی در وین غیر ممکن است، رد کرد و توضیح داد: ما فقط می گوییم طبق برجام، تحریم ها باید لغو شوند. ما یک توافق انجام داده بودیم و دیدگاهمان این است که باید اجرایی شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا از نظر او لازم است مذاکرات وین از نقطه ی شروع از سرگرفته شود، اظهار داشت: اینکه از کجا شروع کردیم مهم نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد این است به توافقی برسیم که نتایجی عمل گرایانه برای طرفین داشته باشد. هدف اصلی ما رفع تحریم های غیرقانونی می باشد که آنها با تخطی از قطعنامه های سازمان ملل بر ملت ایران اعمال کردند. هرگونه تحریم مغایر با برجام که در دو. ره ریاست جمهوری اوباما و ترامپ از جانب آنها اعمال شده بود، باید لغو شود. این توافقی است که برجام را شکل داد.1400/08/21
13:14:12
5.0 / 5
1216
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل