توضیحات یک نماینده مجلس هشتم درباره مصوبه محرمانه شدن اموال مسئولان

توضیحات یک نماینده مجلس هشتم درباره مصوبه محرمانه شدن اموال مسئولان

به گزارش سیاسی یک نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند تصویب طرح اعلام اموال مسئولان در مجلس هشتم، اظهار داشت: قالیباف درست می گوید که این طرح در مجلس هشتم تصویب گردید اما در آن طرح قید «محرمانه بودن» اموال مسئولان وجود نداشت.


محسن کوهکن در گفت و گو با ایسنا، درباره اظهارات رییس مجلس درباب تصویب طرح محرمانه بودن اموال مسئولان در مجلس هشتم، اظهار نمود: طرح نمایندگان مجلس هشتم تا جایی که ذهنم یاری می کند در کمیسیون حقوقی بررسی گردید و خیلی تغییری نکرد و تصویب گردید. شک دارم که دراین زمینه کمیسیون خاصی در مجلس تشکیل شده باشد.
وی افزود: شورای نگهبان به این طرح ایراد قانون اساسی گرفت و بر این نظر بود که در قانون اساسی آمده است که چه کسانی باید اموال خودرا اعلام کنند و افزودن افراد جدید خلاف این قانون است. اما اگر قرار بود طرح در همان چارچوب قانون اساسی باشد که فایده ای نداشت برای اینکه نمایندگان دنبال بسط تعداد مسئولان بودند بخصوص مسئولانی که در نهادهای اداری و پولی دست بازی دارند.
وی ادامه داد: این ایراد شورای نگهبان خیلی قابل اصلاح نبود، بدین سبب یا باید نظر شورای نگهبان پذیرفته می شد یا مجلس هشتم باید بر نظر خود پافشاری می کرد که مجلس راه دوم را برگزید و در نهایت طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت آلله هاشمی رفت. درادامه هم مجلس هشتم و نهم به اتمام رسید و این طرح در نوبت رسیدگی و در پروسه بررسی ماند.
این نماینده مجلس هشتم با اعلان اینکه آنچه قالیباف رییس مجلس یازدهم گفته، درست است، اضافه کرد: من از موافقان این طرح بودم. این طرح مصوب مجلس هشتم است اما در طرح اولیه قید «محرمانه بودن» وجود نداشت و جز مصوبه نبود. درباره این که اگر محرمانه بودن مصوب شده و الان ابلاغ و این مسائل مطرح گردیده است ابهاماتی وجود دارد که باید توضیح داده شود. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دراین زمینه باید توضیحاتی بدهد تا موضوع روشن شود. من در جریان نیستم که آیا طرح در مجمع تشخیص مصلحت ابلاغ گردیده است و قید محرمانگی دارد یا نه.
کوهکن با اشاره به این که اهمیت این طرح در افزایش تعداد مسئولانی است که باید اموال خودرا به قوه قضاییه اعلام کنند، اظهار داشت: من از موافقان تصویب این طرح بودم و به یاد ندارم در طرح مجلس هشتم، قید محرمانگی وجود داشته باشد. البته از آنچه در قانون اساسی آمده است به صورتی می شود تلقی محرمانه بودن هم بشود از این جهت که اموال مسئولان علنی نمی گردد. فهرست اموال مسئولان در ابتدا و اختتام مسئولیت در اختیار قوه قضاییه قرار می گیرد و علنی نمی گردد. تفسیر برخی هم این است که باید علنی شود.
او در آخر اشاره کرد: آنچه مسلم است این است که در طرح نمایندگان مجلس هشتم قرار بود تعداد مسئولانی که قبل و بعد مسئولیت موظف به اعلام اموال خود هستند، از آنچه در قانون اساسی آمده است بیشتر شود و همین طور امکان بررسی اموال مسئولان وجود داشته باشد که اموال آنها بصورت تصاعدی افزایش نیافته باشد. من معتقدم کسی که بر طبق احساس تکلیف وارد نظام شده و مسئولیت می گیرند باید تمام وقت به دنبال خدمت باشند و دیگر فرصتی برای افزودن اموال خود ندارند مگر این که از راه هایی که در ظاهر هم مغایر با قانون نیست، استفاده کنند مثل رانت. برای اینکه این اقدامات سبب ایجاد ذهنیتی خاص برای جامعه نسبت به مسئولان می شود که در اصطلاح می گویند «بردند و خوردند». در آن مقطع مجلس هشتم به جهت اینکه مردم سره را از ناسره تشخیص دهند و فضاسازی مقابل نظام نشود، به سمت تصویب این طرح رفتند.
منبع:

1400/07/26
09:37:12
5.0 / 5
1082
تگهای خبر: جامعه , شورا , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل