سبحانی نیا:

هنوز برای قضاوت عملکرد دولت جدید زود است

هنوز برای قضاوت عملکرد دولت جدید زود است

یک نماینده سابق مجلس اظهار داشت: اگر فضای سیاسی امروز کشور سرد و ساکن بنظر می رسد به این علت است که هنوز دولت جدید کار خودرا به شکل تمام عیار شروع نکرده و جریان ها نیز برای نقد و تعامل با این دولت نیازمند گذشت زمان هستند.


حجت الاسلام والمسلمین حسن سبحانی نیا در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به سکوت احزاب و تشکل ها و فضای سرد سیاسی در کشور در ماه های اخیر اظهار نمود: اگر امروز فضا یک مقدار سرد یا دلسرد کننده به نظر می آید به دلیل این است که بطور معمول پس از برگزاری هر دوره از انتخابات این مساله پیش می آید که احزاب و گروه ها منتظر ایجاد یک فضای جدید سیاسی می مانند و تلاش می کنند خودرا با تحولاتی که در هر دوره رخ می دهد همراه کنند. طبیعی است که در این شرایط شور و نشاط سابق در بین جریان ها و احزاب سیاسی کمتر می شود.
وی ادامه داد: هم اکنون جریان های سیاسی به دو دسته کلی تقسیم می شوند. یک جریان همانی است که دولت را در دست دارد و احزاب منسوب به آن می کوشند جایگاهی برای خود و طرفدارانشان در دولت جدید پیدا کنند و آنهایی که از به اصطلاح بازندگان انتخابات هستند منتظر عملکرد دولت می مانند تا اگر فرصتی برای نقد پیش آمد عملکرد دولت را نقد کنند.
این نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه برای قضاوت عملکرد دولت هنوز زود است، اظهار نمود: هنوز دولت به طور کامل مستقر نشده و شاهدیم که تعدادی از معاونان و وزرا، تعدادی از استانداران و روسای سازمان ها هنوز انتخاب نشده اند و در این شرایط نمی توان انتظار داشت گروههای سیاسی نقد این عملکرد انجام نشده را سرلوحه کار خود قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: جریان اصلاحات نیز که در انتخابات اخیر به صورتی بازنده به حساب می آید از آنچه که پیش آمده است و مجموعه رخدادهایی که به انتخابات 1400 منتهی شد و اختلافاتی که میان احزاب این جریان و کاهش بدنه اجتماعی آنها پدید آمد به سمتی کشیده شده است که بیشتر تمرکز را به حل این اختلافات درونی گذاشته و فرصتی برای فعالیتهای سیاسی مشهود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: البته اگر هم بخواهند که به سمت انتقاد از دولت فعلی حرکت کنند نیازمند این است که به عملکرد خودشان و دولتی که از آن حمایت می کردند توجه داشته باشند و بدانند که فقط با نقد عملکرد دولت حاکم نمی توانند بدنه اجتماعی خودرا بازگردانند یا شرایط را برای حضور مجدد در عرصه سیاسی فراهم نمایند، چونکه نیازمند بازسازی درونی و تشکیلاتی از یک سو و نیز حرکت به سمت نقد عملکرد دولت های منسوب به خود هستند و باید در هر دوی این موارد نیز صداقت به خرج داد.
سبحانی نیا همین طور تصریح کرد: جریان سیاسی اصلاحات باید به این فکر کند که کدام گفته، رفتار، عملکرد یا اقدام این جریان موجب شد که از جانب مردم کنار زده شود و امروز جایگاهی در قدرت به مفهوم سابق نداشته باشیم. این امر البته با عنایت به تجارب گذشته در مورد جابجایی قدرت در بین گروههای سیاسی لزوما منجر به حذفه شدن این جریان از عرصه سیاست نمی گردد، بلکه با بازاندیشی و بازسازی این جریان می تواند منجر به حضوری باردیگر در قدرت شود.1400/07/21
10:32:29
5.0 / 5
1067
تگهای خبر: دولت , سازمان , كشور , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل