در گفت وگو با نخست وزیر عراق

رئیسی: روابط ایران-عراق فراتر از همسایگی است

رئیسی: روابط ایران-عراق فراتر از همسایگی است

به گزارش سیاسی رئیس جمهور روابط دو کشور ایران و عراق را فراتر از دو کشور همسایه دانست و اضافه کرد: ملت های ایران و عراق آرمان های مشترک دارند و بنابراین تلاش سنگین دشمنان مشترک ما نتوانسته خللی در روابط دو کشور ایجاد نماید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه در تماس تلفنی نخست وزیر عراق، با تسلیت ایام شهادت سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) به دولت و ملت عراق، عنوان کرد: عراق قوی، مستقل، متحد، امن، آباد و پیشرفته نه تنها آرزوی ما است بلکه دستورکار اصلی میان دو کشور برای توسعه همکاریهای دو جانبه و منطقه ای است.
رئیس جمهور با قدردانی از دعوت نخست وزیر عراق جهت شرکت در اجلاس سران کشورهای همسایه در بغداد، با اشاره به اینکه شرکت در این اجلاس را مغتنم می شماریم، تصریح کرد: همواره از هر ابتکار و اقدامی که باعث تثبیت اوضاع در عراق و ارتقای نقش آفرینی این کشور در منطقه باشد حمایت کرده و حمایت خواهیم کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه ابتکار عراق در برگزاری اجلاس همسایگان دستاوردهای ملی و منطقه ای قابل توجهی به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: نخستین دستاورد این اجلاس نمایش اقتدار عراق و بروز نقش آفرینی این کشور در منطقه خواهد بود و دومین دستاورد هم کسب اقتدار برای خود منطقه است و این که کشورهای منطقه می توانند مسائل خویش را حل و فصل کنند.
وی با تاکید بر این که کشورهای منطقه قادر هستند نقشه راه دستیابی به امنیت، ثبات و صلح پایدار را با همکاری یکدیگر طراحی و اجرا کنند، اظهار داشت: دخالت بیگانگان در امور منطقه نه بستر ساز امنیت و ثبات است و نه زمینه ساز توسعه و پیشرفت.
رئیس جمهور در عین حال خاطرنشان کرد: به همان اندازه که بر این باوریم با همه کشورها ارتباط و تعامل داشته باشیم، براین حقیقت که فقط کشورهای منطقه میتوانند برای سرنوشت منطقه تصمیم بگیرند، تاکید داریم.
او همینطور با تاکید برضرورت حل مشکل یمن و توقف جنگ در این کشور، اظهار داشت: همه باید بدنبال توقف جنگ در یمن باشند و به حق مردم این کشور برای تعیین سرنوشت خود احترام بگذارند.
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تسریع در عملیاتی شدن پروژه های مشترک دو کشور همچون راه آهن شلمچه – بصره، عنوان کرد: اجرایی شدن توافقات و پروژه های مشترک می تواند به توسعه بیشتر از پیش روابط بخصوص روابط اقتصادی و تجاری دو کشور منجر شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همینطور با قدردانی از میزبانی دولت و ملت عراق از زائرین حسینی، ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر با به انتها رسیدن فراگیری کرونا، زمینه زیارت عتبات عالیات برای میلیونها زائر فراهم گردد.
مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق هم در این تماس تلفنی با تبریک آغاز دوره مسئولیت ریاست جمهوری حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، اظهار داشت: سخنان پرارزش شما در آیین تحلیف نقشه راه روابط با کشورهای منطقه و جهان بود.
نخست وزیر عراق با ابراز امیدواری نسبت به تسریع در عملیاتی شدن توافقات دو کشور، اظهار داشت: تهران شریک حقیقی برای بغداد بشمار می رود و همواره در شرایط سخت در کنار دولت و مردم عراق بوده است.
الکاظمی با اشاره به اینکه امروز منطقه شاهد چالش های بزرگی است و حل این مسایل احتیاج به حکمت، صبر و همکاری کشورهای منطقه دارد، اظهار داشت: بسیار امیدوارم که رئیس جمهوری اسلامی ایران را در اجلاس همسایگان عراق در بغداد زیارت کنم.
نخست وزیر عراق همینطور با تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین(ع) و یارانش، اظهار داشت: وظیفه تاریخی ما حمل پرچم و پیام امام حسین(ع) و همکاری و کوشش برای حل مشکلات و چالش هایی است که امروز با آن مواجه هستیم.
منبع:

1400/05/26
21:12:43
5.0 / 5
1302
تگهای خبر: ایران , دولت , كشور , نخست وزیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل