كمیسیون اقتصادی طرح مدیریت ارزهای دیجیتالی را پیگیری خواهد نمود

كمیسیون اقتصادی طرح مدیریت ارزهای دیجیتالی را پیگیری خواهد نمود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به تاکید مدیران بانک مرکزی و نمایندگان دستگاههای مختلف برای مدیریت ارزهای دیجیتالی اظهار داشت که این کمیسیون «طرح مدیریت رمزارزها» را پیگیری خواهد نمود.


محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه بعدازظهر امروز (یکشنبه) کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: جلسه امروز با حضور مدیران بانک مرکزی، نمایندگانی از وزارت خانه های اقتصادی و اطلاعات، نمایندگانی از مرکز مبارزه با پولشویی، سازمان اطلاعات سپاه و سایر مدیران ارشد دستگاههای اجرایی کشور مرتبط، با مبحث ارزهای دیجیتالی برگزار شد که همگی بر لزوم مدیریت این پدیده در اقتصاد تاکید داشتند.
وی ادامه داد: انتظار ما از بانک مرکزی این است که تمامی کسب و کارهایی که در اقتصاد کشور از راه درگاه های پرداخت، ذیل مجوزهایی -که پی. اس. ها به واسطه جایگاه خود در حوزه نظارتی بانک مرکزی دارند- را تحت مدیریت قرار دهد؛ بنابراین بانک مرکزی باید نسبت به مدیریت سایت هایی که در حوزه ارزهای دیجیتالی فعالیت دارند اقدام نماید.
نماینده مردم کرمان در مجلس خاطرنشان کرد: مقرر شد طی ۱۰ روز آینده گزارش های نهایی مراکز تخصصی به کمیسیون اقتصادی ارسال شود، البته گزارش بانک مرکزی که امروز عرضه شد جامع و کاربردی بود و ما شرح وظایف و اختیارات دستگاه هایی مانند وزارت نیرو را که با مبحث تأمین برق برای استخراج ارزهای دیجیتالی در داخل کشور مواجهند در قانون جدید مشخص خواهیم کرد، ایجاد نیروگاه های جدید که هیچگونه تاثیری بر شبکه فعلی نداشته باشد و استفاده از نیروگاه هایی که با انرژی های پاک فعالیت می نمایند هم در این گزارش مدنظر قرار گرفته شده است.
پورابراهیمی افزود: در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی درمورد تکالیف وزارت ارتباطات برای قرار دادن بستر فضای مجازی در ارتباطات با این مبادلات، مفصلا بحث شد تا تکالیف این وزارت خانه هم مشخص شود، همینطور در جلسه امروز تکالیف وزارت اقتصاد همچون مبحث نظارت بر تراکنش های در رابطه با ارزهای دیجیتالی از راه درگاه پرداخت برای رصد این فعالیت ها به جهت اجرای "قانون مبارزهپولشویی در کشور" و بعنوان کسب و کاری -که مشمول پرداخت های مالیات می شوند- مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: همینطور مبحث تکالیف بانک مرکزی در فرایند صدور مجوزهای صرافیهای مجاز، برای تبدیل رمزارزهایی که در داخلکشور تولید می شوند و از راه این صرافی ها امکان تبادل آنها فراهم می شود هم در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به هر حال ارزهای دیجیتالی ظرفیتی برای اقتصاد کشور به شمار می آیند چونکه می توانند در شرایط تحریمی به ما کمک بیایند البته در کنار این مزیت ها می توانند تهدیدهایی هم برای کشور داشته باشند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: مقرر است همزمان با قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی در صحن علنی مبحث تصویب قوانین تعیین کننده برای تکالیف دستگاه ها در حوزه رمزارز برای مجموع وزارت خانه ها و دستگاههای ذی ربط عملیاتی شود و اگر مشکل خاصی پیش نیاید میتوان تابستان سالجاری متن نهایی مصوبه کمیسیون اقتصادی را برای تعیین تکلیف قوانین و مقررات حوزه ارزهای دیجیتالی در صحن علنی مطرح نماییم.
پورابراهیمی افزود: کمیسیون اقتصادی از اواسط مجلس دهم و ابتدای مجلس یازدهمبه طور جدی به مبحث مدیریت ارزهای دیجیتالی در اقتصاد ملی ورود پیدا کرد و در ماه های اولیه مجلس یازدهم نشست های مختلف تخصصی با مسؤلان ارشد بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه ها برگزار کرد و نهایتا گزارشی را به استناد ماده ۴۵ آئین نامه داخلی مجلس در دستور کار قرار داد و این گزارش به صحن علنی رفت و الان مقرر است این گزارش طی چند روز آینده در صحن علنی قرائت شود.
وی ادامه داد: هدف از قرائت این گزارش رساندن آخرین وضعیت ارزهای دیجیتالی در حوزه اقتصاد ملی و تبعات و آثار مثبت و منفی و ظرفیت و تهدیدهای این حوزه به اطلاع نمایندگان است و بعد از آن مقرر است «طرح مدیریت رمزارزها» در صحن مجلس اعلام وصول شده تا پس از رسیدگی بعنوان قانون اجرایی شود.
به قول پورابراهیمی، مطابق گزارش کمیسیون اقتصادی حدود ۳۰۰ مگاوات حداکثر میزان برق مصرفی استخراج های مجاز رمزارز در کشور است و همین میزان هم در حوزه غیررسمی برآورد می شود که البته قابل مدیریت است.

منبع:

1400/03/02
21:49:29
5.0 / 5
1197
تگهای خبر: تخصص , تولید , سازمان , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل