بازتاب سفر وزیر دفاع تاجیسكتان به ایران در رسانه های آسیایی

بازتاب سفر وزیر دفاع تاجیسكتان به ایران در رسانه های آسیایی

تازه ترین گزارش های خبری نشان میدهد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان روز گذشته سه شنبه (17 فروردین) با هدف انجام گفت و گو با مقامات عالی رتبه ایران، به تهران سفر کرده است.


بنابر اعلام رسانه های خبری، این سفر به دعوت رسمی «سرتیپ امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.
سفر میرزا به ایران، در شرایطی که «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان بتازگی با هدف شرکت در نهمین کنفرانس «قلب آسیا» و نیز گفت و گو با مقامات عالی تاجیکستان درباب روابط دوجانبه به این کشور سفر کرده از اهمیت فراوانی برخور دار است.
سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران در رسانه های مختلف خبری در آسیا بازتاب داشته است.
به نوشته خبرگزاری «خاور» تاجیکستان، وزیر دفاع آن کشور در مسافرت به جمهوری اسلامی ایران با رهبران ارشد سیاسی و نظامی دیدار خواهدنمود تا طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه مربوط به همکاریهای نظامی - فنی را با میزبانان خود در بین بگذارد.
به گفته «سرهنگ فریدون محمدعلیزاده» سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، هماهنگی و تبادل اطلاعات در مبارزه مشترک با تروریسم یکی دیگر موارد مورد گفت و گو در مسافرت میزرا به تهران به شمار می آید.
خبرگزاری «منافن» نیز به اظهارات امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این دیدار با همتای تاجیک خود اشاره نموده است.
به نوشته این خبرگزاری: امیر حاتمی می گوید در پی به انتها رسیدن تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به سبب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ایران در امر صادرات اقلام و تجهیزات دفاعی هیچ مشکلی ندارد.
بر طبق این گزارش، در این دیدار امیر حاتمی همین طور تاکید کرده است: «توسعه حضور داعش و گروه های افراط گرا در بعضی کشورهای منطقه موضوع مهم و حساسی است.»خبرگزاری «آناتولی» ترکیه نیز در گزارشی به سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران اشاره نمود و نوشت که این سفر رسمی به دعوت همتای ایرانی وی صورت گرفته است.
خبرگراری «تی آر تی» ترکیه نیز در گزارشی به ابعاد سفر وزیر دفاع تاجیسکتان به ایران پرداخته است.
روزنامه کانادایی«نشنال پست» نیز در گزارشی با عنوان «سفر وزیر دفاع تاجیکستان به ایران» بدون اشاره به جزییات بیشتر این سفر فقط در قالب خبر بسیار کوتاه به این مساله پرداخت.
به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، وزیر دفاع کشورمان در دیدار با همتای تاجیک خود اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران با رویکرد حل وفصل مشکلات و مسائل منطقه با حضور و مشارکت خود در کشورهای منطقه، هزینه زیادی برای بازگشت صلح و ثبات به منطقه متحمل شده است که با اهمیت ترین و البته جبران ناپذیرترین آن شهادت سردار قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم و افراط گرایی بوده است.
وی همتای تاجیک خود از تهران در شروع فصل بهار را مبارک دانست و اظهار داشت: امیدواریم که همچون شروع فصل زیبای بهار، شاهد شروع فصل جدیدی در روابط و همکاریهای دوجانبه با دوستان و برداران تاجیک باشیم.
وزیر دفاع با اعلان اینکه روابط دو کشور روابط عمیق و مبتنی برریشه های مشترک و کهن است، اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری تاجیکستان مبتنی بر روابط خویشاوندی و خونی است و روابط خویشاوندی و خونی همیشه ماندگار و مداوم است و این پیوندها و پیوستگی ها را که از گذشته دور یادگار مانده و ماندگار است، نمی توان نادیده گرفت.
وزیر دفاع با اعلان اینکه بااینکه ایران و تاجیکستان مرز مشترک زمینی ندارند اما فراتر از مرزهای تعریف شده روابط خوبی بین دو کشورحاکم بوده است اظهار داشت: زبان مشترک، فرهنگ مشترک، تاریخ مشترک، دین مشترک، تمدن مشترک ازجمله اشتراکات دو کشور هستند.
وی با اعلان اینکه معتقدیم وجود اشتراکات دو کشور می تواند ظرفیت های بالقوه و فراوانی را برای توسعه روابط فی درخلال بوجود آورد اظهار داشت: وجود این ظرفیت ها که فعال شدن آنها به نفع هر دو کشور است، دشمنان و بدخواهان زیادی دارد که در مقاطع مختلف دست به کارشده اند.
امیر سرتیپ حاتمی با اعلان اینکه در حوزه روابط دوجانبه، همیشه جمهوری تاجیکستان از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است اظهار داشت: نقش تاجیکستان در آسیای مرکزی بر جایگاه و اهمیت روابط دو کشور ایران و تاجیکستان افزوده است.
وزیر دفاع با اعلان اینکه طی سالهای اخیر جمهوری اسلامی ایران به رغم تحریم های ظالمانه و فشارهای سنگین در حوزه های مختلف پیشرفت های چشم گیر و فراوان داشته است اظهار داشت: خوشبختانه در اکتبر ۲۰۲۰ تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به سبب قطعنامه شورای امنیت به انتها رسید و ما در امر صادرات اقلام و تجهیزات دفاعی هیچ مشکلی نداریم.
وی با اعلان اینکه توسعه حضور داعش و گروه های افراط گرا در بعضی کشورهای منطقه موضوع مهم و حساسی است اظهار داشت: ما همیشه مخالفت خودرا با حضور نیروهای فرامنطقه ای در جنگ ها و درگیری های مختلف اعلام نموده ایم. تفاوتی نمی کند این حضور در سوریه، عراق، افغانستان باشد یا در جای دیگر..."
امیر حاتمی با اعلان اینکه روند همکاری ها در تمامی حوزه های دوجانبه و بطور ویژه در حوزه دفاعی و نظامی در حال بازگشت به مسیر واقعی خود است، اظهار داشت: رویکرد وزارت دفاع همسو با دولت جمهوری اسلامی ایران تاکید بر توسعه و ارتقاء روابط و همکاری ها برمبنای احترام و اعتماد متقابل است.
سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران، اراده کشور تاجیکستان را به توسعه هکاری های سیاسی، نظامی دفاعی و همکاریهای همه جانبه با ایران اسلامی برشمرد و اشاره کرد: در طول سابقه روابط تاریخی دو کشور توانسته ایم باتوجه به اشتراکات فراوان فرهنگی و اجتماعی به نتایج خوب و بهادار راهبردی دست یابیم.
وزیر دفاع تاجیکستان همکاریهای دو کشور را در برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان ساخت: مناقشات و ناامنی های موجود در منطقه ضرورت همکاریهای دو کشور را در مقابله با تروریسم، مبارزه با قاچاق، مواد مخدر و همین طور توسعه و تحکیم امنیت منطقه ای دو چندان می کند.
گفتنی است به باور مقامات جمهوری اسلامی ایران، روابط میان دو کشور بسیار عمیق و مبتنی برریشه های مشترک، کهن، خویشاوندی و خونی است ونمی توان آن را نادیده گرفت.


1400/01/20
12:07:28
5.0 / 5
1401
تگهای خبر: ایران , تمدن , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل