اعطای نشان فداكاری به شهیدان محمد نوژه و جعفر مهدوی ملك كلا

اعطای نشان فداكاری به شهیدان محمد نوژه و جعفر مهدوی ملك كلا

به گزارش سیاسی برابر تصویب شورایعالی نشان ها در ارتش، به شهیدان محمد نوژه و جعفر مهدوی ملک کلا، «نشان فداکاری» اعطا شد.


به ایسنا، برابر تصویب شورایعالی نشان ها در ارتش، به پاس فرماندهی و مدیریت جهادی در صحنه ها و برهه های سرنوشت ساز دوران پیروزی انقلاب تا عملیات های مختلف دفاع مقدس و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، نشان فداکاری به شهیدان «محمد نوژه» و «جعفر مهدوی ملک کلا» تعلق گرفت.
نشان فداکاری که اعطایی فرماندهی کل قوا به ارتش است، نماد ایثار و از خودگذشتگی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه افسری امام علی(ع) ارتش است که در راه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران مردانه ایستاده و دفاع کرده اند.
شهید محمد نوژه در هشتم فروردین ماه سال 1324، در شهر تهران و در خانواده ای متدین دیده به جهان گشود. او بعد از دریافت دیپلم، در سال ۱۳۴۲ وارد دانشکده افسری شد و بعد از اتمام آن، جهت طی دوره سامانه های کنترل اسلحه به آمریکا رفت. بعد از بازگشت از آمریکا به علت علاقه به پرواز به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه پیدا کرد و در سال ۱۳۵۱ برای طی دوره خلبانی هواپیمایی اف -۴ انتخاب|شد و بعد از طی دوره مربوطه به جمع خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی پیوست.
با شروع نهضت مردم مسلمان ایران، شهید نوژه هم در نشر و پخش اعلامیه های حضرت امام (ره) فعالانه تلاش می کرد. او به دور از چشم ساواک، دوستان و آشنایان را تشویق می کرد تا در تظاهرات و راهپیمایی های ضد رژیم پهلوی شرکت نمایند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تحریکات ضدانقلاب در پاوه، هیأتی مرکب از مصطفی چمران، امیر سرتیپ ولی فلاحی و ابوشریف معاون عملیاتی سپاه، با سه فروند بالگرد که حامل مهمات و اقلام ضروری برای نیروهای ژاندارمری و سپاه بودند، عازم شهر پاوه شدند؛ اما بالگرد حامل چمران مورد برخورد گلوله قرار گرفت و به محاصره مهاجمان مسلح درآمد.
پایگاه سوم شکاری همدان بلافاصله بعد از آگاه شدن از ماجرا، با به پرواز درآوردن ۲ فروند هواپیمای «اف- ۴» بر فراز شهر و شکستن دیوار صوتی لحظات پراضطرابی را برای مهاجمان مسلح فراهم و زمینه حضور نیروهای مسلح خودی را فراهم نمود. سرگرد محمد نوژه خلبان یکی از این جنگنده ها بود.
هنگامی که هواپیمای وی به آسمان پاوه رسید با حجم وسیعی از آتش ضدانقلاب که ارتفاعات شهر را در اختیار داشت مواجه گردید، اما بامهارت و شجاعت از دیوار آتش عبور کرد و در ارتفاع پایین به کمک شهید چمران و گروه همراهش شتافت.
بعد از انجام موفقیت آمیز عملیات و در حین برگشت، هواپیمای او مورد برخورد عناصر ضدانقلاب قرار گرفت و از کنترل خارج شد؛ هیچ یک از خلبانان فرصت استفاده از صندلی پران را نیافتند و هواپیما به کوه برخورد و در منطقه قشلاق -بین پاوه و روانسر- سقوط کرد و سرگرد خلبان محمد نوژه به شهادت رسید.
شهید جعفر مهدوی ملک کلا هم در سال 1333 در روستای ملک کلا از توابع شهرستان قائم شهر دیده به جهان گشود و بعد از دریافت دیپلم، در سال 1352 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. ولی چند ماه بعد در کنکور دانشکده افسری پذیرفته و وارد دانشکده شد. وی دوره های مختلف دانشکده افسری را با موفقیت به پایان رساند و به علت علاقه به پرواز، وارد هوانیروز شد و به جرگه خلبانان جان برکف این نیرو پیوست.
با اوج گیری انقلاب اسلامی، مهدوی ملک هم به خیل عظیم مردم انقلابی پیوست؛ بنابراین دستگیر و به زندان افتاد. با پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد و به خدمت اعاده گردید. او همچون خلبانانی بود که در آشوب های کردستان نقش مهمی ایفا کرد؛ در محاصره شهر پاوه و پادگان این شهر، با وجود برخورد چندین گلوله به بالگرد، در پادگان به زمین نشست و شهید فلاحی و شهید چمران را نجات داد.
او به صورت مداوم در غائله کردستان مشغول مهمات رسانی، حمل نیرو و مجروحین بود تا اینکه در تاریخ 26/05/ 1358 بالگردش در شهر پاوه مورد برخورد گلوله های ضدانقلاب قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.1400/01/05
16:27:16
5.0 / 5
1335
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ارتش , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل