كدخدایی مطرح كرد

منع قانونی برای حضور افراد با سابقه نظامی در انتخابات وجود ندارد

منع قانونی برای حضور افراد با سابقه نظامی در انتخابات وجود ندارد

به گزارش سیاسی سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری جهت اصلاح از طرف شورا به مجلس اعاده شد.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز خود ضمن بیان آخرین وضعیت مصوبات مجلس و دولت و پیشاپیش با تبریک فرا رسیدن سال نو اظهار داشت: ان شاءالله سال آینده سال موفقیت و سلامتی و بدور کرونا برای مردم جهان باشد.

وی با اشاره به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ایرادات قبلا گفته شده و مغایرت در اصول ۹۹ و ۱۱۵ و ۱۱۰ داشت و تعدادی از موارد برای نخستین بار ذکر شد و با ایرادات شورای نگهبان مواجه گردید و جهت اصلاح به مجلس اعاده شد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان به لایحه مالیات بر ارزش افزوده ایراداتی داشت که به مجلس عودت داده شد.

کدخدایی درباره بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: هنوز پاسخ رسمی ما برای مجلس ارسال نشده و مجلس در اطلاع رسانی عجله کرد و نظرات غیررسمی ما را اعلام نمودند. همچنان ممکنست ایرادات تغییراتی داشته باشد و متعاقبا نظر رسمی ما اعلام می شود. ما از مجلس درخواست داریم جلسات غیررسمی ما را لازم نیست اطلاع رسانی کنند و ما اگر لازم شد اطلاع رسانی خواهیم کرد. همچنان کار شورای نگهبان ادامه دارد.

وی درباره عملکرد شورای نگهبان اظهار داشت: ۶۳ مصوبه از مجلس دریافت کردیم و ۵۰ درصد آن عدم مغایرت داشته و ۵۰ درصد مغایرت داشته است. ۱۲ اساسنامه نیز داشتیم که ۶ تا از اساسنامه ها تایید شده است. همین طور ۱۷۷ نامه از دیوان عدالت اداری داشتیم و ۷۹ نامه مغایرتش با شرع مقدس اعلام و ۳۳ مورد آن خلاف موازین شرعش تایید شد. همین طور ۳۵۰۰ حکم برای اعضای هیات نظارت در استانها صادر گردیده است.

وی اضافه کرد: هماهنگی با وزارت کشور جهت بررسی ها داشته ایم. برای انتخابات باتوجه به شرایط کرونائی پیش بینی هایی شده است و چاپ تعرفه ها تعیین و نظارت بر تعرفه ها استمرار دارد.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش درباره کارهای انتخاباتی ندارد و این گزارش ها در زمان قانونی مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی درباره تبلیغات کاندیداها اظهار داشت: تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت ها مدنظر قرار خواهیم داد.

کدخدایی اشاره کرد: تعداد صندوق ها در انتخابات ۱۴۰۰ چیزی در حدود ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

کدخدایی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه آیا دیدگاه امام خمینی (ره) در مورد فعالیت سیاسی نظامیان تاثیری در تصمیم اعضای شورا جهت بررسی صلاحیت کاندیداهایی با سابقه سیاسی خواهد داشت؟ اظهار داشت: اگر رویه شورا را بررسی کنید منع قانونی برای حضور افرادی که سابقه نظامی دارند وجود نداشته و در ادوار مختلف افراد نظامی حضور داشتند و آنچه که قانون لحاظ کرده عدم منع ورود اینطور افراد است. البته دخالت نظامیان که سوگیری داشته باشند اساسا منع شده است. صرف نامزدشدن برای انتخابات منع قانونی نداشته است.

کدخدایی درباره تعیین سقف معین برای نامزدها اظهار داشت: شورای نگهبان هیچ گاه نمی تواند سقفی برای اعداد نامزدها درنظر بگیرد و قانون برای ما ملاک است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه به چه رئیس جمهوری با چه خاصیت هایی نیاز داریم ؟ اظهار داشت: خاصیت هایی که در قانون اساسی و اصل ۱۱۵ ذکر شده و ان شاءالله مردم به این خاصیت ها توجه نمایند و آینده کشور رو به پیشرفت باشد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه شما ایراداتی به قانون انتخابات گرفتید؛ اگر ایرادات شورا بعد از تعطیلات عید از طرف مجلس رفع شود؛ این قانون برای انتخابات امسال اجرائی می شود، اظهار داشت: من نمی توانم از جانب مجلس اظهار نظر کنم، منتظر می مانیم تا ببینیم این قانون در مجلس چه زمانی بررسی می شود.

وی درباره آخرین اقدامات برای برگزاری انتخابات با شرایط کرونائی، اظهار داشت: ما تابع قانون هستیم؛ جلسات هماهنگی برای آنچه که در اختیار ما و وزارت کشور است، برگزار شده است. صندوق ها قریب به ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت. آنچه که تا حالا ستاد مبارزه با کرونا اعلام نموده خطر شیوع ویروس بیشتر در تجمعات است؛ بدین سبب ما در تجمعات محدودیت داریم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره واکنش شورا به اظهارات حداد عادل درباره صلاحیت احمدی نژاد اظهار داشت: من پاسخ دادم و لازم نیست تکرار کنم حتی بنده نمی دانم افرادی که ثبت نام می کنند یا خواهند کرد شورا چه نظری دارد و باید منتظر ماند بررسی شورا چیست و نظر جمعی شورا ملاک است. نسبت به افراد قانون حکم کرده و ما برای هر دو نوع انتخابات بررسی صلاحیت را داریم و در همان دور افراد بررسی صلاحیت می شود و منوط به رفتار افراد و گزارش هاست و تازمانی که کسی ثبت نام نکند نمی توانیم اظهارنظر داشته باشیم.
سخنگوی شورای نگهبان درباب گزارش های واصله به شورای نگهبان و نظارت بر اظهارنظرهای مجازی نیز اظهار نمود: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش ندارد و گزارشات مورد ارزیابی قرار می گیرد بدین سبب فرقی نمی کند که چه کسی برای ما گزارش ارسال نماید.
وی اضافه کرد: فعالیت های انتخابات و تبلیغات در قانون به درستی روشن نشده و هنوز مشخص نشده که اگر کسی در انتخابات اعلام آمادگی کرد تبلیغات شمرده می شود یا خیر. درباب تبلیغات نیز ما باید به استناد قانون عمل نماییم و قانون دراین زمینه روشن و شفاف نیست. امیدواریم قانون اصلاح گردد.

ادامه دارد...منبع:

1399/12/23
12:21:16
0.0 / 5
1260
تگهای خبر: شورا , كشور , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل