بازار داغ رئیس جمهور نظامی

بازار داغ رئیس جمهور نظامی

بعد از طرح اصلاح قانون انتخابات، دفاع از ورود نظامیان به عرصه انتخابات هر روز ابعاد تازه تری پیدا می کند و در آخرین پرده آن، گروهی از مدافعان حضور نظامیان در انتخابات روز گذشته از کتاب ˮرییس جمهور نظامیˮ پرده برداشتند.


هر چه به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نزدیک تر می شویم تب و تاب این کارزار بیشتر می شود. اینکه احزاب، جبهه ها، ائتلاف ها و حتی اشخاص یکی دو ماه مانده به انتخابات به صورتی خودرا برای حضور و نامزدی در انتخابات آماده و معرفی کنند، طبیعی و قابل پیش بینی است. آنچه این دور از انتخابات را متمایز ار دوره های قبل کرده حضور نظامیان در عرصه انتخابات است موضوعی که چندماهی است جزو مباحث و موضوعات مطرحی است که مفسرین و کارشناسان درباره آن اظهار نظر می کنند. موضوعی که اتفاقا در طرح فعلا ناکام اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری هم عنوان شد حضور نظامیان در عرصه رقابت های انتخاباتی است. در این بین آنچه با نزدیک شدن به موعد انتخابات ۱۴۰۰ رنگ و بوی عملی شدن به خود گرفته است، بحث نامزد شدن نظامیان برای پست مهم ریاست جمهوری است.
با این حال به نظر می آید طرفداران ایده رئیس جمهور نظامی به دنبال ارائه استدلال های خود هستند. روز گذشته در سالن مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران "کتاب رئیس جمهور نظامی"رونمایی شد. مولف و مدعوین که بیشتر چهره های نظامی بودند، از ایده نویسنده کتاب دفاع کردند و با ذکر دلایلی تاکید نمودند که ضرورت و نیاز امروز ایران یک "رییس جمهوری چند وجهی نظامی است". هرچند برخی از مدعوین نظامی که دست بر قضا گفته می شود نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم هستند در این جلسه حضور نیافتند.
«صادق خانی علی اکبری» مولف کتاب، در دفاع از ایده خود در این اثر اظهار داشت: باتوجه به وضعیت اقتصادی بغرنج و فشار اقتصادی تحریم ها بر مردم، کشور نیازمند رهبری است که بتواند فراتر از ساده ادیشی و سوگیری های جناحی با اتخاذ سیاست های مردمی و ملی، کشتی انقلاب اسلامی را در این روزهای سخت به ساحل آرامش برساند.
وی اضافه کرد: با بررسی کارنامه سیاسی خیلی از رؤسای جمهور نظامی در سطح جهان، می توان چنین نتیجه گرفت باتوجه به تعدادی از با اهمیت ترین خاصیت شخصیت های نظامی مانند احساس مشترک با مردم، خوداتکایی، صلح طلبی، توان مدیریت بالا و ساختارمند، تفکر سازمانی و پایبندی به نظر جمعی و گروهی، یک رئیس جمهور نظامی، که سابقه اجرائی و همکاری با تمامی دولت ها چپ و راست در ایران را در کارنامه داشته باشد، بتواند با غلبه برسرخوردگی و ناامیدی در جامعه، کاهش شکاف طبقاتی، حل مشکلات اقتصادی و سیاسی و رفع تنش خارجی، از استقلال کشور دفاع و زمینه ساز رشد و توسعه و رفاه اقتصادی شده و جایگاه کشور را از نظر مسائل راهبردی و ژئوپلتیک منطقه ای ارتقا دهد.
البته نویسنده در قسمتی از این کتاب به کارنامه روسای جمهور و نخست وزیرانی اشاره می کند و نتیجه می گیرد بیشتر این افراد که شغل اصلی آنها نظامی گری بوده یا خاستگاه نظامی داشته اند، هر گاه با رای مردم یا پارلمان انتخاب شده اند، از سلف های سیاسی خود صلح طلب تر، مردمی تر، توسعه محورتر و دموکراتیک تر بوده اند.
در قسمتی از کتاب "رییس جمهور نظامی" آمده است: یافته های پژوهش حاکی از این است که حضور نظامیان در انتخابات و در رأس دستگاه اجرائی در جهان امری مرسوم و پذیرفته شده است و در خیلی از با اهمیت ترین کشورهای جهان مانند ایالات متحده آمریکا، فرانسه، کانادا، انگستان، چین، کره جنوبی، مصر و... شخصیت های باسابقه نظامی به قدرت رسیده و دستاوردهای بی نظیری داشته اند.
امیر سرتیپ محمد حسن نامی نامزد سابق ریاست جمهوری و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دهم در مراسم رونمایی از کتاب «رئیس جمهور نظامی» با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۴۰۰ اظهار داشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی چند وجهی است که علاوه بر حضور در بخش نظامی، دارای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی بسیاری است، پس می توان سپاه پاسداران را یک نیروی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی دانست که در تمامی زمینه ها کار کرده و موفق بوده است.
وی شاهد مدعای خودرا مدیریت سپاه از همان روزهای اولین دفاع مقدس عنوان نمود و اظهار نمود: آن مدیریت، مدیریتی علمی و عملی بود. بدین جهت تخصص نیروهای سپاه پاسداران، برای مدیریت در سامانه های بحران است.
نامی تصریح کرد: تنها کسی که بتواند با به کارگیری منابع و نیروی انسانی در تمامی مناطق کشور، مشکلات اقتصادی را حل کند، یک نظامی چندوجهی است. یعنی نیرویی از درون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به علت چند وجهی بودن سپاه پاسداران، در ابتدا قادر به فهم بحران و ارائه چاره مناسب برای مسائل است.
وی دراین زمینه به تجربه تاریخی فرانسه اشاره و بیان داشت: ژنرال دوگل در شروع کار خویش و بمنظور حل مشکلات اقتصادی و ایجاد توسعه و عدالت اجتماعی در فرانسه پس از جنگ جهانی دوم به آمایش سرزمینی اقدام نموده است. بدین سبب در چله دوم انقلاب اسلامی یک نیروی نظامی چندوجهی می تواند خیلی از مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور را حل کند و این منابع سرشار که در سراسر کشور پخش شده است را به کار گرفته و به ثروت تبدیل نماید.
این مقام ارشد نظامی ابراز امیدواری کرد که شاهد حضور و درخشش نظامیان چند وجهی در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ باشیم که بتوانند بار دیگر با مبادرت به آمایش ملی و سرزمینی به ساماندهی کشور اقدام نموده، زمینه ساز توسعه و رشد پایدار در کشور گردیده و عدالت اجتماعی را تحقق بخشند.


1399/12/12
21:24:26
0.0 / 5
1424
تگهای خبر: آمریكا , ایران , تخصص , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل