عضو هیات علمی گروه سیاسی دانشگاه چمران اهواز:

آمریكا شوی رسانه ای انجام می دهد

آمریكا شوی رسانه ای انجام می دهد

به گزارش سیاسی خوزستان عضو هیات علمی گروه سیاسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اعلان اینکه آمریکا شوی رسانه ای انجام می دهد، اظهار داشت: آمریکا با اظهارنظرهای اخیر در حال نشان دادن این است که آنها حرکت مثبتی در جهت روابط شان با ایران انجام داده اند و ایران نیز در قبال آن باید اقدامات مثبتی انجام دهد اما تا در عمل چیزی از آمریکایی ها و اروپایی ها نبینیم، نباید این حرکات و صحبت ها را جدی تلقی نمود.


فرشاد رومی در گفت و گو با ایسنا، درباب اظهارات اخیر مقامات آمریکایی در خصوص غیرفعال کردن مکانیسم ماشه، اظهار نمود: طبق اخباری که در ایام اخیر درباب اقدامات دولت بایدن می شنویم، پذیرش این اقدامات از جانب ما همانطور که مقامات ایرانی نیز گفته اند، ساده انگاری است. اینکه فکر نماییم با روی کار آمدن دولت جو بایدن و برداشتن مکانیسم ماشه، همه تحریم ها برداشته خواهند شد، ساده انگارانه است.
وی درباب اظهاراتی در خصوص احتمال بازگشت آمریکا به برجام، بیان کرد: اینکه مقامات آمریکایی می گویند که به برجام بازمی گردند، نشانگر این است که فعلا آمریکا می خواهد حرکت مثبتی انجام دهد. در حقیقت آمریکا با اظهار نظرات اخیر در حال نشان دادن این است که آنها حرکت مثبتی در جهت روابط شان با ایران انجام داده اند و ایران نیز در قبال آن باید اقدامات مثبتی انجام دهد. اما تا در عمل چیزی از آمریکایی ها و اروپایی ها نبینیم، نباید این حرکات و صحبت ها را جدی تلقی نمود.
عملکرد روشنفکرانه رهبر درباب مذاکره با آمریکا
این کارشناس سیاسی با تاکید بر اینکه باید از غربی ها عملکرد ببینیم، اظهار داشت: ما باید اقدامات عملی غربی ها را ببینیم که آیا اراده قوی برای این کار وجود دارد یا نه؛ و برمبنای صحبت های رهبری باید راستی آزمایی شوند و بعد از آن کشور ما نیز به تعهدات خود بازگردد. اما فعلا چیزی معین نیست و متاسفانه آمریکا سابقه خوبی ندارد. ایران و حداقل این دولت تجربه خوبی در رابطه با بدعهدی غرب پیدا کرده است و رهبر انقلاب نیز بسیار روشنفکرانه عمل کردند که دست دولت را در ارتباط باز گذاشتند. همانطور که از صحبت های رهبری پیدا است خودشان می دانستند که آمریکا در نهایت به قول و تعهدات خود عمل نخواهد کرد.
قضاوت درباره عملکرد آمریکا زود است
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اعلان اینکه تا عمل، فاصله زیاد است و زود است که از حالا درباره عملکرد آمریکایی ها قضاوت کرد، اضافه کرد: اینکه افکار عمومی را به این سمت سوق داد که مقرر است تحریم ها برداشته شوند، زود است.
حرکت آمریکا عوام فریبانه است
رومی درباب غیرفعال کردن مکانیسم ماشه اظهار داشت: اساسا مکانیسم ماشه در شورای امنیت رای نیاورد که حالا آمریکا بخواهد ادعا کند که درخواست خودرا پس بگیرد. در حقیقت این مکانیسم از اساس رای منفی دریافت کرد و به صورتی حرکت آمریکا عوام فریبانه است.
این کارشناس سیاسی افزود: بنظر می رسد هنوز زمان نیاز است و بگفته مقامات کشورمان اگر آمریکا بخواهد سیاست دولت ترامپ را در پیش بگیرد که در قبال ایران شکست خورده است هر چند که فشارهایی متحمل شدیم اما این سیاست با شکست روبرو شده است. اگر جو بایدن بخواهد سیاست ترامپ را در پیش بگیر شکست خواهد خورد، مگر اینکه هوشمندانه عمل کنند و از زیاده خواهی دست بردارند و حقوق قانونی ما را به رسمیت بشناسند.
غربی ها زیاده خواه هستند
وی با اعلان اینکه غربی ها زیاده خواه هستند، تصریح کرد: اینکه بیان می شود اگر آمریکا به برجام بازگردد تحریم ها برداشته می شوند، اینگونه نیست. ملت ایران باید حافظه تاریخی خودرا قوی کند. هنگام امضای توافق نامه برجام قرار بود همه تحریم ها برداشته شوند و معاهده ای که اوباما امضا کرده بود عملی نشد، درحالی که دولت وقت دموکرات بود و جمهوری خواه نبود که بخواهیم بگوییم تندروتر هستند. با این وجود نه فقط تحریم ها برداشته نشد بلکه افزوده شد.
نباید به آمریکا اعتماد کرد
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: غربی ها برخی جاها امکاناتی قطره چکانی به ایران دادند و در مقابل کشور ما تماما تعهدات خودرا اجرا کرد. اما تجربه نشان میدهد تا زمانی که عملی از جانب مقابل ندیده ایم نباید اعتماد نماییم. برگشت به برجام به لفظ و یا بازگشت به میز مذاکره اگر نمودی در عمل نداشته باشد هیچ سودی هم برای مردم نخواهد داشت. ما به اندازه کافی و حتی بیشتر صبر کرده ایم؛ تا عملی نبینیم قاعدتا نباید باور نماییم که آمریکا به برجام بازگشته است. در حقیقت توپ حالا در زمین آمریکا است و ایران نیز اعلام نموده که اگر آمریکا به برجام بازگردد ما نیز به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.
تن دادن به خواسته آمریکا، آنها را زیاده خواه تر می کند
وی اشاره کرد: اگر نگاهی عمیق تر داشته باشیم بنظر می رسد که آمریکا مقرر است فشاری بوسیله کشورهای اروپایی وارد کند، برای اینکه مذاکراتی در پشت پرده انجام شده است. آنها در کنار برجام مذاکرات دیگری هم دارند که درباب بحث های موشکی است و اگر غرب در این خصوص بر موضع خود پافشاری کند، طبیعتا برجامی دیگر وجود نخواهد داشت. اما اگر کشور ما نیز بخواهد امتیاز جدیدی بدهد، تنها آنها را زیادخواه تر خواهدنمود. مشکل اصلی آمریکا و غرب، جمهوری اسلامی و نظام است و حتی اگر به برنامه موشکی نیز تن بدهیم باز هم بهانه های دیگری را مطرح خواهند کرد و این خواسته ها تمامی نخواهد داشت.
رومی در آخر با اعلان اینکه آمریکا شوی رسانه ای انجام می دهد، اظهار داشت: اساسا امپراتوری رسانه ای این را در دستور کار خود قرار داده که با شوهای رسانه ای، انگشت بهتان را به سمت ایران نشانه گیرند. اما در عمل به این شوها توجه نخواهیم داشت، همه می دانند چه کسی به تعهدات خود عمل کرده و چه کسی نقض کرده است. آنها باید از این شوها دست بردارند و مذاکره ای واقعی داشته باشند. در نهایت امیدواریم روزهای خوبی در پیش داشته باشیم.
منبع:

1399/12/09
15:00:19
0.0 / 5
1273
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل