سند علم وفناوری دفاعی همكاری نیروهای مسلح و دانشگاه ها را تقویت می كند

سند علم وفناوری دفاعی همكاری نیروهای مسلح و دانشگاه ها را تقویت می كند

سیاسی: دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از تصویب سند علم و فناوری در حوزه دفاعی اطلاع داد و اظهار داشت: این سند همکاری نیروهای مسلح و دانشگاه ها را تقویت می کند.به گزارش روز چهارشنبه مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، هشتصد و سی و هفتمین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی رئیس قوه قضاییه روز گذشته در محل ریاست جمهوری برگزار شد.

سعید رضا عاملی با تشریح مصوبات این جلسه عنوان کرد: دستور اصلی این جلسه سند علم و فناوری در حوزه دفاعی و امنیتی بود که برشی از نقشه جامع علمی کشور به حساب می آید، این سند به شکلی همکاریهای هماهنگ و سازمان یافته حوزه کشوری و لشگری را تنظیم می کند و رابطه نیروهای دفاعی کشور را با حوزه های آموزش عالی، شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی مورد توجه قرار می دهد.

عاملی خاطرنشان کرد: این سند در سطح چشم انداز، نظام ارزش ها، اهداف کلان، سیاست های کلان و راهبردهای کلان و اولویت های علم و فناوری در حوزه دفاعی تدوین و تصویب شده و با برنامه زمان بندی ۱۵ ساله و نگاه به افق ۱۴۱۴ تنظیم شده است.

وی اضافه کرد: در جلسه روز گذشته شورایعالی انقلاب فرهنگی، با حضور سرلشگر پاسدار محمد باقریرییس ستاد کل نیروهای مشترک، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع سند علم و فناوری در حوزه دفاعی ارائه شد که اعضای این شورا ابعاد مختلف آنرا مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و ضمن اصلاحاتی مورد تصویب اکثریت قاطع اعضا قرار گرفت.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: سند علم و فناوری حوزه دفاعی کشور در ۶ جلسه کمیسیون تخصصی ستاد راهبری نقشه جامع علمی و همینطور در صحن اصلی این ستاد با حضور وزرای دفاع و امور خارجه و اعضای ستاد مورد بررسی و مداقه کارشناسی قرار گرفته بود.

عاملی به حجم سنگین کارشناسی های صورت گرفته در نیروهای مسلح برای تدوین این سند اشاره و بیان نمود: نزدیک به ۲ هزار کارشناس خبره در تدوین سند مشارکت داشته اند و ۶۵ هزار نفر ساعت روی سند کار شده و نشست ها و کنفرانس های گوناگونی برای گرفتن آرا و نظرات صاحب نظران پیرامون سند برگزار شده است.

وی درمورد هدف اصلی سند تصریح کرد: ایجاد همکاری نظام مند بین نیروهای مسلح و دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان، بخش خصوصی همینطور استفاده از ظرفیت دانش دفاعی کشور در راه توسعه و پیشرفت صنعتی، کشاورزی و خدمات در عرصه های مختلف، هدف اصلی سند علم و فناوری حوزه دفاعی کشور است.

استاد دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد که این سند برای سرریز تجربیات، دانش و پژوهش دانشگاه ها، پژوهشگاه های نیروهای مسلح در بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و دانشگاه ها کمک نماید. این سنت در دنیا وجود داشته است و فناوری های بسیار مهم در هوافضا، کامپیوتر، کوانتوم، آلپرنت، اینترنت، هوش مصنوعی و... همه محصول تجربیات دانشی در نیروهای مسلح است.

وی افزود: این نگاه اساسی در سند وجود دارد که توسعه علم و فناوری دفاعی با رویکرد جمهوری اسلامی صورت می گیرد. این رویکرد قدرتی و سلطه آمیز نسبت به کشورهای دیگر مانند برخی ارتش های جهان که غلبه برای آنها مهم می باشد، وجود ندارد و نگاه در توسعه دانش و صنایع دفاعی، نگاه بازدارنده و پیشگیری از جنگ و به تعبیر شهید سلیمانی پیشگیری از کشتن شده انسان ها است.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه تهران به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در روز گذشته در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری اشاره نمود و عنوان کرد: بر اساس نگاه جمهوری اسلامی ایران ما نمی توانیم سراغ سلاح های اتمی که منشأ کشتار جمعی می شود یا سلاح های شیمیایی که ضررهای نسلی ایجاد می کند، برویم.

عاملی با یادآوری ماده هفت سند علم و فناوری دفاعی اظهارداشت: برای استمرار راهبری و هماهنگی های مربوطه و اجرایی سازی این سند، یک شورای تخصصی علم و فناوری در حوزه دفاعی ذیل شورایعالی انقلاب فرهنگی پیشبینی شده است که ریاست آنرا رئیس ستاد کل نیروهای مشترک نیروهای مسلح بر عهده خواهد داشت و اعضای آن فرماندهان نیروهای مسلح شامل سپاه، ارتش همینطور معاونین مربوطه ستاد مشترک همراه با وزرای دفاع، علوم و بهداشت و درمان، وزیر اطلاعات، وزیر صنایع، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دبیر شورای امنیت ملی، ۲ نفر از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، رئیس دانشگاه آزاد، روسای کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همینطور رئیس دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا خواهند بود.

وی همینطور از تمدید حکم روسای سه فرهنگستان کشور در جلسه روز گذشته این شورا اطلاع داد و اظهار داشت: با تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی رضا داوری اردکانی بعنوان رئیس فرهنگستان علوم، علیرضا مرندی بعنوان رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و غلامعلی حدادعادل به عنوان رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای یک دوره چهار ساله باردیگر انتخاب شدند.

به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، در هشتصد و سی و هفتمین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی سند علم و فناوری در حوزه دفاعی که برشی از سند نقشه جامع علمی کشور بوده و همکاریهای متمرکز و سازمان یافته حوزه کشوری و لشکری و رابطه ستاد مشترک را با حوزه دانشگاهی، شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی، تنظیم می کند، بررسی و تصویب گردید.منبع:

1399/12/06
14:03:35
0.0 / 5
1309
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل