پنجم اسفند؛

همایش مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس

همایش مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا از برگزاری همایش بین المللی مطالبات حقوقی - بین المللی دفاع مقدس در روز سه شنبه پنجم اسفند با حضور و سخنرانی شخصیتهای لشکری و کشوری اطلاع داد.


به گزارش روز شنبه ایرنا از دبیرخانه همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی با تشریح اهداف و لزوم برگزاری این رویداد اظهار داشت: فلسفه برگزاری این همایش بین المللی، انعکاس مظلومیت و حقانیت ملت ایران در جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام ضد ملت بزرگ ایران به جوانان ایران و بعضی از ملت های منطقه و جهان و همینطور زمینه سازی جهت پیگیری حقوقی و بین المللی مطالبات حقوقی جنگ تحمیلی و ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس از دولت تروریستی آمریکا است.
وی با اشاره به اینکه این همایش به ابتکار پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی برگزار می شود، عنوان کرد: دستیابی به مرجعیت علمی، مشارکت در نظریه پردازی و انجام پژوهش های سطح راهبردی برای تبیین حقیقت های راهبردی درمورد ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، بین المللی، انسانی هشت سال دفاع مقدس، نقش آفرینی در جبهه مقاومت، مقابله با تهدیدات امنیتی مسلحانه و غیرمسلحانه همچون مأموریت های این پژوهشگاه است که توسط ستادکل نیروهای مسلح به تصویب رسیده است.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تاکید بر پیروزی قطعی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی تصریح کرد: باآنکه دفاع مقدس با پیروزی قطعی و انکارناپذیر جمهوری اسلامی ایران به پایان رسید و باعث شکل گیری مکتب مقاومت و تغییر هندسه قدرت در منطقه شد، اما خسارت و واقعیات تلخ در در ذات هر جنگی نهفته است و جنگ تحمیلی هشت ساله هم خسارت های فراوانی برای کشور، مردم و شهرهای ما به دنبال داشته است.
صفوی ضمن اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اینکه «چرا مردم آلمان و فرانسه نباید بدانند که دولت هایشان در ۸ سال جنگ برضد ملتی بنام ملت ایران چه کردند» خاطرنشان کرد: این همایش اولین رویداد علمی بین المللی است که به عملکرد حامیان منطقه ای و بین المللی در ارتباط با تجاوز رژیم بعث صدام به جمهوری اسلامی ایران و حمایت کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه از صدام و تروریسم دولتی آمریکا در ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس می پردازد.
این فرمانده عالی دوران دفاع مقدس با تحلیل عملکرد دولت ها و سازمان های منطقه ای و بین المللی حامی رژیم بعث صدام در جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام ضد ایران، طولانی ترین جنگ متعارف قرن بیستم بود که با حمایت هر دو قدرت غرب و شرق و بیشتر از ۳۰ دولت اروپایی و عربی انجام گرفت.
سردار صفوی اضافه کرد: سازمان ملل متحد و شورای امنیت در جنگ تحمیلی رفتاری کاملاً مغایر با مسئولیت ها و منشور خود در پیش گرفتند و از رژیم بعث صدام حمایت کردند. رفتارهای دوگانه این سازمان و سایر نهادهای بین المللی نسبت به تجاوز رژیم بعث صدام ضد ایران و تجاوز به کویت در سال ۱۹۹۱ گویای تناقض و دوگانگی آشکار است.
وی ضمن اشاره به عملکرد دولت ها و سازمان های منطقه ای در جنگ تحمیلی تاکید کرد: حمایت های همه جانبه شورای همکاری خلیج فارس از جنگ ضد ایران و کمک های بلاعوض و وام های داده شده به رژیم بعث صدام که از مرز ۸۵ میلیارد دلار گذشت و بیشترین آن توسط کشورهای کویت و عربستان انجام شد، باعث افزایش خسارت ها به مردم و شهرهای ایران و طولانی شدن جنگ گردید.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی ضمن اشاره به هزینه های انسانی جنگ تحمیلی اظهار داشت: در این جنگ حدود چهار میلیون نفر از استان های مرزی آواره شدند. موشک باران و بمباران حدود ۳۰ شهر بی دفاع ایران همچون شهر مقاومت «دزفول» و بمباران شیمیایی شهر سردشت، ۵۲۰ هزار نفر جانباز، شهید و اسیر حاصل از این تجاوز، دو میلیون نفر از خانواده های ایرانی را با مشکلات فراوانی مواجه کرد که هنوز هم آثار آن باقی است.
وی ادامه داد: جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام ضد ایران، تنها جنگ و تجاوز رسمی نظامی در اواخر قرن بیستم بود که در آن آمریکا و شوروی سابق، دو قدرت شرق و غرب برآمده از آخر جنگ دوم جهانی و دوران جنگ سرد، از یک طرف جنگ آن هم دولت متجاوز یعنی رژیم بعث صدام، حمایت اطلاعاتی، تسلیحاتی، سیاسی، رسانه ای، اقتصادی و حتی مشارکت نظامی کردند.
سرلشکر صفوی ضمن اشاره به نقش آمریکا در جنگ تحمیلی اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا از سال ۱۳۶۵ به بعد با حمله به سکوهای نفتی و کشتی ایران، اسکورت کشتی های نفتی کویت و عربستان دو حامی بزرگ مالی و سیاسی عراق و حمله به هواپیمای مسافربری ایران به نفع رژیم بعث صدام وارد جنگ شد.
رئیس همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس ضمن اشاره به نقش دولت های آلمان، فرانسه و انگلیس در پشتیبانی از صدام در جنگ ضد ملت ایران خاطرنشان کرد: دولت های اروپایی مانند فرانسه، آلمان و انگلیس، تجهیزات و مواد اولیه ساخت سلاح های شیمیایی حتی سیانور را در اختیار رژیم بعث صدام قرار دادند و به صورت آشکار تمامی مواد کنوانسیون بین المللی منع جنگ افزارهای شیمیایی(CWC) سازمان ملل را نقض کردند.
وی اضافه کرد: در نتیجه به کارگیری سلاح های شیمیایی در شهرهای مرزی ایران همچون سردشت، آبادان و خرمشهر، هزاران نفر مجروح و شهید شدند و در طول دفاع مقدس خصوصاً از سال ۱۳۶۲ و عملیات خیبر تا آخر جنگ در سال ۱۳۶۷، حدود ۵۰ هزار نفر ایرانی مجروح و مصدوم شیمیایی شدند که آثار آن در نسل آنها و از بین رفتن مزارع، نخلستان ها و محیط زیست ایران هنوز هم وجود دارد.
سرلشکر صفوی ضمن اشاره به نقش حامیان صدام در جنگ تحمیلی خاطرنشان ساخت: وقتی نیازهای تسلیحاتی یک طرف درگیر جنگ به مقدار زیاد و در اسرع وقت تأمین شود و طرف دیگر در محاصره و تحریم تسلیحاتی اقتصادی قرار گیرد، این مصداق دخالت در جنگ است.
وی اضافه کرد: باآنکه صدام و رژیم بعث او که این جنایت و ظلم بزرگ را ضد ملت ایران رقم زدند به زباله دان تاریخ پیوسته اند، اما دولت ها و سازمان های منطقه ای و بین المللی حامی رژیم بعث صدام در جنگ تحمیلی که داعیه حقوق بشر دارند، شریک جرم او محسوب می شوند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با تاکید بر لزوم پیگرد حقوقی تروریسم دولتی آمریکا در شهادت سردار سلیمانی اضافه کرد: این مورد بعنوان مطالبه ملت و دولت ایران، ملت های منطقه و جبهه مقاومت، محور کلیدی این همایش است که بدان پرداخته خواهد شد.
وی تصریح کرد: برگزاری این همایش گام نخست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در این راه است و به فضل الهی ادامه کار را با ایجاد دبیرخانه دائمی این همایش در پژوهشگاه پیگیری خواهیم کرد.
سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه این همایش یک روزه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و به صورت نیمه حضوری و مجازی برگزار می شود، اظهار داشت: در این همایش چهار پنل تخصصی با موضوعات حقوق، مخاطرات سلامت انسانی، محیط زیست و علوم انسانی برگزار می شود و اساتید داخلی و خارجی مقاله های برتر را عرضه خواهند داد.
رئیس همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس با اشاره به اینکه دو تن از سران قوا و فرماندهان عالی نیروهای مسلح و وزاری دولت در این همایش سخنرانی خواهند کرد اظهار داشت: آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، سعید نمکی وزیر بهداشت، محمد اسلامی وزیر راه، سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، سردار اشتری فرمانده ناجا، سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه «به صورت حضوری» و رئیس مجلس شورای اسلامی «به صورت مجازی» در این همایش سخنرانی خواهند کرد.
وی با تاکید بر بُعد بین المللی این همایش اضافه کرد: اندیشمندانی از ۱۷ کشور جهان هم به صورت حضوری و مجازی در این رویداد به سخنرانی و عرضه مقاله خواهند پرداخت.
به گفته سرلشکر صفوی این همایش روز سه شنبه به صورت زنده در آدرس bonyad-defa.ir پخش می شود.

منبع:

1399/12/02
20:39:16
0.0 / 5
1371
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , اروپا , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل