آیت الله سعیدی:

فروپاشی نظام دوقطبی جهان از دستاورد های انقلاب اسلامی بود

فروپاشی نظام دوقطبی جهان از دستاورد های انقلاب اسلامی بود

به گزارش سیاسی قم خطیب نماز جمعه قم اظهار داشت: ایران در پیش از انقلاب بعنوان ژاندارم منطقه از اعضای حساس در اردوگاه غرب به شمار می آمد؛ اما پس از پیروز انقلاب از اردوگاه غرب خارج شد و به اردوگاه شرق نیزملحق نشد و الگویی جدیدی برای کشورهای جهان سوم پدیدآورد.


آیت الله سعیدی امروز در خطبه این هفته نماز جمعه قم که در مصلی قم برگزارشد، در ادامه تفسیرسوره توبه که به جریان شناسی عصرحضرت محمد(ص) اختصاص دارد، عنوان کرد: خداوند درآیه ۳۰ میفرماید «یهود، عزیر و نصارا مسیح را پسر خدا دانستند که این سخن بی اساس است و قرآن این سخنان را به سخن کفار بت پرست تشبیه می کند» وسپس میفرماید «خدا آنها رابکشد، چگونه از حق به باطل منحرف شدند؟.»
وی با اعلان اینکه به خاطر شباهت هایی که نصرا و یهودیان با مشرکان پیدا کرده بودند خداوند به مسلمانان دستورمی دهد که با آنها بجنگند، اظهارکرد: خداوند در آیه ۳۰ به صورت آشکار از انحراف و ارتداد یهود و نصارا پرده برداری می کند و موضع گیری آنها را غیردینی ومشرکانه قلمداد می کند.
خطیب این هفته نمازجمعه قم افزود: اهل کتاب در دام یک فتنه فرهنگی به انحراف کشیده شدند و علما و اندیشمندان یهودی و نصارا نه فقط مقابله نکردند؛ بلکه تحت تاثیر آن نیز قرار گرفتند.
وی درباب نکات آیه ۳۰سوره توبه بیان کرد: طبق تعدادی از منابع، همه ی قوم یهود و نصارا این تفکر و عقیده را نداشتند؛ اما قرآن این اعتقاد باطل را به همه ی قوم یهود ونصارا نسبت می دهد؛ برای اینکه کسانی که آگاهانه دربرابر منکرات سکوت می کنند جز گروه منحرف محسوب می شوند.
وی ادامه داد: امیرالمومنین(ع) نیز در این رابطه میفرماید «کسی که به کار یک قوم راضی باشد این شخص در حکم و قضاوت الهی مانند آنها است» و مشکلات فرهنگی نه فقط مرتکبین بلکه گریبان همه ی افراد جامعه را میگیرد؛ برای اینکه زمانیکه خطا وانحرافی رخ میدهد سایر افراد جامعه وظیفه نهی از منکر دارند.
آیت الله سعیدی درباره نکته دوم اظهارکرد: یهودیان عزیر را به خاطر خدماتی که برای یهود انجام داده بود پسر خدا می دانستند؛ اما حضرت موسی(ع) که پیامبر بود وخدمات بیشتری برای دین انجام داده بود را آزار می کردند که این امرنشان دهنده انحراف و اغراض شان بود.
وی درباب نکته سوم اشاره کرد: به خاطر نسبت های ناروایی که مسیحیان به عیسی داده بودن خداوند در جمله ای کنایه ای می فرماید «ای عیسی تو به مردم گفتی که تو ومادرت را خدای خود بگیرند؟» که این جمله اشاره به حساسیت خدا نسبت به این امر دارد.
وی با اعلان اینکه بی تفاوتی مردم دربرابر تهاجم فرهنگی مورد خشم خداوند است، اضافه کرد: در انتهای آیه ۳۰ خدا به شدت با انحراف های اعتقادی برخورد می کند و میگوید خدا مرگشان دهد ودر حدیثی از پیامبر(ص) نیزنقل شده است که غضب خدا در جایی که عزیز و عیسی را پسر خدا دانستند، شدت میگیرد.
آیت الله سعیدی در خطبه دوم عنوان کرد: پیامبر اکرم درباره راهی برای دانستن اینکه آیا از پرهیزکاران هستیم یا خیر می فرماید: «انسان جز متقین محسوب نمی شود؛ مگر همان گونه که از شریک مالی خود حساب می کشد، حساب خودرا بررسی کند.»
وی در ارتباط با سفر روسای قوه مجریه و قوه قضائیه به روسیه وعراق بیان کرد: سفر رئیس مجلس شورای اسلامی که حامل پیام رهبرمعظم انقلاب برای رئیس جمهور روسیه بودند به دعوت همتای خود به روسیه انجام شد که این سفر می تواند ضمن تببین مواضع جمهوری اسلامی روابط دو کشور را نیز ارتقا دهد.
آیت الله سعیدی با اشاره به اینکه حجت الاسلام ابراهیم رئیسی بنا بر دعوت همتای عراقی خود به این کشور سفرکردند، اظهار نمود: در این سفر تفاهم نامه هایی به امضا رسید که نتایجی سودمندی برای دو کشور دارد و مناسبات ایران و عراق محدود به همسایگی دو کشور مسلمان نیست بلکه این ارتباطات ریشه ای عمیق در فرهنگ دو کشور دارد.
وی در ارتباط با دیدار سالانه مداحان با رهبر معظم انقلاب در روز ولادت حضرت زهرا(س) بیان کرد: رهبرمعظم انقلاب در این دیدار به نکاتی همچون مخدوش شدن ادب اسلامی در بعضی از محیط های رسانه ای و فضای مجازی اشاره کرده اند و گفتند که بدگویی و بد زبانی باید جمع شود؛ برای اینکه آثار شوم و بدی در جامعه دارد.
وی با اشاره به اینکه زبانی که نماز می خواندو ذکر خدا میگوید باید از آلودگی ها حفظ شود، اظهار نمود: پیامبر می فرماید «بدترین مردم کسی است که مردم به خاطر بد دهنی وبدزبانی اورا ترک کند و مردم به خاطر بدزبانی اش، از همنشینی با او کراهت داشته باشند.»
وی در ارتباط با تاثیر انقلاب اسلامی در ایران وجهان اشاره کرد: انقلاب اسلامی ایران پدیده ای نوظهور در قرن حاضر است که دستاوردهای فراوانی همچون تاسیس حکومت اسلامی داشته است؛ برای اینکه در تاریخ تشکیل حکومت اسلامی به این شکل سابقه نداشته است وگفتمان اسلام ناب محمدی در زمانی عنوان شد که دین در ایران و جهان مورد هجمه قرار گرفته بود و اندیشمندان اهتمام می کردند که دین را از سیاست جدا کنند.
خطیب این هفته نمازجمعه قم اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی خیلی از مردم جهان خصوصاً در منطقه، به این نتیجه رسیدند که دین به خصوص اسلام نه فقط می تواند در سیاست دخالت کند که برنامه های مهم و دقیقی نیز در ارتباط با سیاست وحکمرانی دارد.
وی بابیان اینکه دستاورد دوم انقلاب اسلامی هویت بخشی به مسمانان بود، افزود: تبلیغ گسترده غرب سبب شده بود که مسلمانان باور کنند که دین توان دخالت در اداره و سیاست کشور را ندارد و در ابتدای انقلاب نیز بسیاری با اسلامی بودن جمهوری مخالف کردند که امام مقتدرانه در مقابل تفکرات آنان ایستاد وبعد از انقلاب اسلامی نورامید و در ایران وجهان زنده شد.
وی با اعلان اینکه دستاورد سوم فروپاشی نظام دوقطبی در جهان بود، اظهار نمود: ایران در پیش از انقلاب بعنوان ژاندارم منطقه از اعضای حساس در اردوگاه غرب به شمار می آمد؛ اما پس از پیروز انقلاب از اردوگاه غرب خارج شد و به اردوگاه شرق نیزملحق نشد و الگویی جدیدی برای کشورهای جهان سوم پدیدآورد.
وی عنوان کرد: تبدیل شدن ایران به قدرت برتر درمنطقه دستاورد چهارم است که امروز پس از گذشت ۴۲ سال به حول قوه الهی، رهبری مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره)، همراهی مردم و خون پاک شهیدان کشور ایران به قدرت برتر منطقه تبدیل گشته است.
وی در آخر اضافه کرد: مسیر خیابان ارم به بهانه اینکه در آینده جز آستانه می شود بسته شده و برای تردد مردم مشکل به وجود آورده است، این بازرسی ها را به مجاورت حرم منتقل کنید؛ برای اینکه خیابان ارم از معابر اصلی شهر است.
منبع:

1399/11/24
18:37:18
0.0 / 5
1338
تگهای خبر: ایران , جامعه , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل