رییس جمهور:

عملی نكردن حكم دادگاه لاهه یك تخلف دیگر آمریكا است

عملی نكردن حكم دادگاه لاهه یك تخلف دیگر آمریكا است

به گزارش سیاسی رئیس جمهور اظهار داشت: عملی نکردن حکم دادگاه لاهه یک تخلف دیگر آمریکا در عرصه بین المللی است.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام حسن روحانی در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت صمت با اشاره به پیروزی ایران در دیوان بین المللی لاهه برابر آمریکا، اظهار نمود: در دادگاه بین المللی لاهه یک رای بسیار موفقی گرفتیم برخلاف اینکه آنان هزاران حقوقدان قوی را استخدام کرده اند و آن این بود که آمریکا باید همه تحریم های انسانی مقابل ایران را بلادرنگ رفع کند و همه ۱۱ قاضی عالی رتبه به اتفاق آراء آمریکا را محکوم کردند. البته آمریکا این حکم را عملی نکرد ولی این هم یک تخلف دیگر در عرصه بین المللی برای آمریکاست.

رییس جمهور تصریح کرد: یک دفعه مرحوم دکتر مصدق به این دادگاه رفت و در تاریخ ما ماندگار شد. در این دولت چندین نوبت ما به دادگاه بین المللی رفتیم و بحمدالله تا امروز در همه مراحل پیروز بودیم. البته دعوای اصلی ماهوی راجع به این پرونده هنوز در آینده است.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها در این مرحله خیلی تلاش کردند که بگویند دادگاه لاهه صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد اما روز گذشته این صورت گرفت و حکم هم صادر شد و من این موفقیت را به ملت بزرگ ایران تبریک می گویم.

روحانی با اشاره به طرح دولت برای رساندن آب خلیج فارس به مشهد اشاره کرد: مقدمات کار طرح انتقال آب خلیج فارس به خراسان جنوبی، خراسان رضوی و مشهد باید هر چه سریعتر شروع شود.

رییس جمهور تصریح کرد: دولت در صدد است مقدمات انتقال آب خلیج فارس به سیرجان، یزد و اصفهان را بوسیله یک طرح دیگر انجام دهد که این دو طرح تحول بسیار زیادی در صنعت، معدن و اشتغال و آبادانی شرق کشور خواهد داشت.

روحانی اظهار داشت: دولت دو طرح بزرگ آبرسانی را در شرق و غرب کشور انجام داده است که بر طبق آن میلیاردها متر مکعب آب در غرب کشور استحصال شده و غرب کشور را از لحاظ کشاورزی و باغداری احیا خواهدنمود.

رئیس جمهور افزود: در شرق کشور نیز برای این کویر خشک؛ کار بزرگی در فاز اول انجام شده و آن انتقال آب از سیرجان است و امیدواریم فازهای بعدی آن با سرعت اجرا شود.

وی با اشاره به اهمیت فولاد، نساجی و پتروشیمی برای کشور اظهار داشت: در زمینه معادن این بحث وجود داشت که از معادن سنگ را استخراج نماییم در کنار آب ببریم یا آب را استحصال بکنیم در خدمت معدن ببریم، همیشه این مساله محل بحث بود. روشن بود که اگر آب را از دریا شیرین نماییم و کنار معدن ببریم به صرفه تر است.

روحانی اظهار داشت: شرق کشور از لحاظ امنیت ملی برای ما بسیار مهم می باشد، ایران را در نظر بگیرید کفه شرق و غرب مساوی نیست و کفه غرب بالاست و کفه شرق پایین تر است. به سبب اینکه در منطقه غرب ایران آب و زمین مناسب کشاورزی هست. در شرق هم زمین مناسب و معادن وجود دارد اما مشکل عمده آب است.

رییس جمهور تصریح کرد: دراین زمینه کار بزرگی در دولت تدبیر و امید انجام گرفت و آب از خلیج فارس به سیرجان منتقل شد که فاز اول بود. در مراحل بعدی دو طرح مهم وجود دارد که یک مسیر که آب را به خراسان جنوبی، خراسان رضوی و مشهد و طرح دیگری آب را به یزد و اصفهان می رسانند.

وی با اعلان اینکه دولت ضمن کارهای مهمی که انجام می دهد ریل را برای دولت بعد آماده می کند، اظهار نمود: همه سرمایه گذاری و طرح ها را برای انتقال آب انجام می دهیم و تکمیل آن با دولت بعدی است. در دولت تدبیر و امید کار بزرگی در اکتشاف معادن انجام شد و اکتشاف نسبت به قبل چندین برابر شد بطوریکه در طول این هفت سال ۲۶ برابر قبل اکتشاف معدن را انجام شده است.

روحانی اشاره کرد: پنج میلیارد تن سنگ آهن داریم که می توانیم آنرا تبدیل به فولاد نماییم، ایران دهمین کشور دنیا در تولید فولاد است. ما وارد کننده فولاد بودیم وامروز صادرکننده فولاد هستیم.

رییس جمهور با اعلان اینکه رشد ما در برخی از موارد نسبت به سال ۹۲ صد در صد شده، افزود: البته در بعضی موارد نسبت به سال ۹۲، ۳۷ درصد شده است ولی تحول بسیار بزرگی در این ۷ سال به وجود آمده است. برای مثال تولید فولاد خام در سال ۹۲، ۱۵ میلیون تن بوده و امسال ۲۶ میلیون تن شده است و ظرفیت ما در فولاد حدود ۳۸ میلیون تن شده است.

وی اضافه کرد: در محصولات مختلف فولادی تولید در سال ۹۲، ۱۶ میلیون تن بوده و در سال قبل ۲۳ میلیون تن شده است. ضمن اینکه از لحاظ ظرفیت ۵۶ میلیون تن ظرفیت به وجود آمده است این کار بزرگی است و نشان میدهد در صنایع و فولاد و مس شرایط ما بسیار عالی است و پیشرفت داشتیم.

روحانی با تاکید بر اینکه عمده طرح هایی که امروز راه اندازی شد در سال ۹۷ و ۹۸ انجام گرفته است، تصریح کرد: یعنی درست در جنگ اقتصادی ما توانستیم این پروژه های بزرگ و طرح های بزرگ به افتتاح برسانیم. امسال تا حالا ۳۰ طرح بزرگ صنعت و معدن افتتاح شده و باز هم طرح های بسیار بزرگی داریم که تا آخر سال می توانیم به افتتاح برسانیم.

رییس جمهور اضافه کرد: این به مفهوم آنست که ملت ما با نشاط و زنده است و تحریم نتوانسته تاثیر بگذارد بااینکه رنج فراوانی برای مردم ما به وجود آورده و مشکلات فراوانی را برای ما ایجاد کرده است، اما سد راه ما نشده است.

وی با اشاره به برپانشدن راهپیمایی ۲۲ بهمن، اشاره کرد: اگر بیماری کرونا اجازه می داد دهه فجر باشکوهی از طرف مردم برگزار می شد و اگر مردم حضور داشتند همان لعنت و نفرین را بر آنهایی می فرستادند که مردم را در فشار گذاشتند و سه سال جنگ اقتصادی مقابل ما ایجاد کردند.

روحانی اشاره کرد: آنها می خواستند انقلاب ما پیروز نشود و استقرار پیدا نکند اما موفق نشدند و این آخرین تلاش آنها بود و به موفقیت نرسیدند و ملت ما به این موفقیت بزرگ دست پیدا کردند.

منبع:

1399/11/16
18:10:39
0.0 / 5
1224
تگهای خبر: آمریكا , ایران , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل