رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش:

فتح میمك با همراهی عشایر و ارتش سرنوشت جنگ را تغییر داد

فتح میمك با همراهی عشایر و ارتش سرنوشت جنگ را تغییر داد

به گزارش سیاسی رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: آزادسازی میمک با مشارکت فراگیر عشایر و قوای نظامی خصوصاً ارتش، سرنوشت جنگ را تغییر داد و صدام متوجه قدرت حریف مقابل خود شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، سرتیپ دوم ستاد امیر محمدرضا فولادی روز جمعه در آیین چهلمین سالگرد عملیات ضربت ذوالفقار و فتح میمک به اهمیت تصرف میمک اشاره نمود و گفت: میمک به سبب ارتفاعات راهبردی خود از ۸۰ سال پیش همیشه مورد مناقشه ایران و عراق بود چونکه ارتفاعات این منطقه تا کیلومترها از عمق خاک سرزمین حریف را در تسلط خود دارد و صدام نیز با اشراف به این مساله پیش از شروع جنگ مبادرت به تصرف میمک کرد.
وی تصریح کرد: با تصرف میمک مردم عشایر ایل خزل و ارتش مبادرت به بازپس گیری میمک کردند و فرماندهان ارتش همزمان ۲ گزینه آزادسازی مهران و میمک را داشتند که آزادسازی میمک باتوجه به موقعیت سوق الجیشی خود به گزینه اول و اصلی برای فرماندهان و اتاق فکر جنگ کشور برگزیده شد.
امیر فولادی گفت: یکی دیگر از دستاوردهای فتح میمک اهمیت حضور نیروی مردم و عشایر بود که قبل از این عملیات چندان مورد توجه نبود اما پس از این عملیات سازماندهی و آموزش و بسیج نیروهای مورد توجه فرماندهان قرار گرفت و بسیج مردمی نقشی پررنگ در جنگ را ایفا کردند.
وی اشاره کرد: حالا برای ماندگاری این حماسه ها برای نسل های آینده باید گذشته های پرافتخار و حماسه های جنگ تحمیلی فراموش نشود و نسل به نسل در آینده با رشادت های مردمان سرزمین خود در گذشته آشنا گردند.
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جنگ جبهه استکبار امروز شدیدتر شده و به شیوه های نوین تر ضد ایران اسلامی در جریان است و دشمن حالا با حربه هایی چون تهدید، تحریم، توطئه، تطمیع، تزویر و سایر هجمه ها به مصاف ایران مقتدر آمده اند.
وی اضافه کرد: آمریکا پیش از انقلاب ضد شوروی سابق انواع معاهده های نظامی را تشکیل داد و ایران در زمان رژیم پهلوی عضو این معاهده ها بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا ضد ایران اسلامی و جلوگیری از صدور انقلاب، معاهده های نظامی و اقتصادی را ایجاد کرده است اما می داند که ایران در مقابل آنها دشمنی مقتدر است.
امیر فولادی تصریح کرد: حالا که دشمن در صدد ضربه زدن به انقلاب است، باید با اتکا و ایمان به خداوند، اعتماد و خودکفایی نسبت به خودباوری و ظرفیت های داخلی، اتحاد و انسجام بین مردم و مسئولان، تبعیت از فرامین امام راحل و رهبری و تداوم مسیر راه شهید سلیمانی از هجمه های دشمن عبور نماییم.
وی افزود: مردم ایران اسلامی در هر پست و مقام و صنفی اگر به وظایف دینی و اسلامی خود پایبند باشند ایران بیش از پیش به سرافرازی در سطح بین الملل می رسد و باید آنها همیشه در مقابل هجمه های دشمنان این مرز و بوم هوشیار باشند و راه های نفوذ و دسیسه را بر استکبار ببندند.
وی اظهار داشت: ایران اسلامی در همان بدو انقلاب و حتی مبارزات قبل از انقلاب آبستن حوادث زیادی بوده است که اگر به مانند نمونه فقط به رویدادهای دی ماه اشاره نماییم می توان به شهادت فدائیان اسلام و ایت الله غفاری، قیام مردم قم، عملیات های بزرگ جنگ تحمیلی واقع شده در دی ماه، حادثه سقوط هواپیما و شهادت تعدادی از توابع هوانیروز ارتش نظیر شهیدان ستاری و اردستانی، واقعه ۹ دیماه و همبستگی مردم با رهبری و انقلاب پس از فتنه ها و آشوب های سال ۸۸، ترور شهید سلیمانی اشاره نمود.
وی با اعلان اینکه دفاع مقدس یک دانشگاه بزرگ انسان سازی و رشادت بود، اضافه کرد: در این دانشگاه و مکتب شاگردانی سرافراز و جسور چون شهیدان سلیمانی بود که دشمن را در جبهه های مقاومت به ستوه آورد و کرنش و احترام عالی ترین مقام های نظامی دنیا همچون روسیه را معطوف خود ساخت.
وی تصریح کرد: ایران در جنگ مظلوم و تنها و فقط متکی به خداوند بود و رمز پیروزی ایران اسلامی بر دشمن نیز همین ایمان مطلق به خداوند و امدادهای غیبی، اتحاد، انسجام و غیرت ملی، همبستگی نهادهای نظامی ارتش، سپاه و ژاندارمری سابق (نیروی انتظامی کنونی) و حضور گسترده بسیج مردمی بود.
وی اشاره کرد: دشمن در زمانی به ایران حمله کرد که کشور درگیر غائله هایی چون کردستان و زاهدان و گروهک های تجزیه طلب و آشوب های داخلی بود و ارتش نیز بعنوان تنها نهاد نظامی کشور چون به دشمن استکبار و حامی مردم و انقلاب تبدیل شد، مورد هجمه ها و فشارهایی چون انحلال، تحریک فرماندهان میانی و سربازان برای تمرد از فرماندهان ارشد، کودتا، نفوذ، توطئه و سایر موارد مواجه بود اما با اقتدار و پیروی از فرامین امام راحل از این دسیسه ها سربلند بیرون آمد و پای ثابت جنگ تحمیلی و دفاع از امنیت ایران اسلامی شد.
به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، این آیین که هرسال در منطقه عمومی میمک برگزار می شد امسال به سبب شیوع ویروس کرونا در مصلی شهر ایلام و با حضور تعداد کمی از خانواده شهدا و ایثارگران، پیشکسوتان دفاع مقدس، بزرگان ایل خزل، فرماندهان نظامی و انتظامی و تعدادی از مسئولان دستگاه های اجرائی استان انجام شد.
رونمایی از کتاب میمک در جنگ تحمیلی نوشته سرتیپ بسطامی، مداحی در وصف شهید سلیمانی، تقدیر از خانواده شهید سهرابی تنها شهید مدافع حرم استان ایلام، تعدادی از خانواده های شهدای عملیات فتح میمک و پیشکسوتان این عملیات از ایل خزل از دیگر برنامه های این آیین بود.
منطقه عمومی میمک واقع در شهرستان مهران ۲۹ شهریورماه سال ۵۹ به تصرف دشمن بعث دارمد و در یک عملیات یک ماهه سرانجام در ۱۹ دیماه همان سال بازپس گیری شد.منبع:

1399/10/22
13:33:41
0.0 / 5
1371
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ارتش , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل