آیت الله مؤمن هم ممتحن حسن روحانی در آزمون اجتهاد بود هم رقیب او

آیت الله مؤمن هم ممتحن حسن روحانی در آزمون اجتهاد بود هم رقیب او

سیاسی: آیت الله محمد مؤمن هم ممتحن حسن روحانی در آزمون اجتهاد بود هم رقیب او در عرصه انتخابیه سمنان در سومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری. رقابتی توام با رفاقتی قدیمی از حوزه علمیه قم.به گزارش خبرگزاری سیاسی به نقل از سایت حسن روحانی، رییس جمهوری پیشین کشورمان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفتگویی تفصیلی درباره ی سه دوره حضور در مجلس خبرگان رهبری، دلیل شرکت داوطلبانه خود در آزمون اجتهاد در انتخابات مجلس سوم خبرگان را شرح داده است.

آیت الله محمد مؤمن هم ممتحن حسن روحانی در آزمون اجتهاد بود هم رقیب او در عرصه انتخابیه سمنان در سومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری. رقابتی توام با رفاقتی قدیمی از حوزه علمیه قم و درس آیت الله داماد که در خیلی از سخنرانی های انتخاباتی به تجلیل از یکدیگر و حتی تشکیل ستاد انتخاباتی مشترک انجامید. در انتخابات دوره سوم خبرگان رای سمنانی ها به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی بود و آیت الله مؤمن در انتخابات میان دوره ای از حوزه انتخابیه قم وارد مجلس خبرگان رهبری شد و روابط دوستانه این دو تا دوره پنجم مجلس و وفات ایشان ادامه داشت. دکتر روحانی در گفتگویی تفصیلی درباره ی سه دوره حضور در مجلس خبرگان رهبری، ماجرای رفاقت و رقابت با آیت الله مؤمن را روایت کرده است.

متن کامل این بخش مصاحبه را در ادامه بخوانید.

در موقع انتخابات [دوره سوم خبرگان] در استان سمنان، با برخی از افراد رقابت می کردیم، ولی معروف ترین آنها دو نفر بودند: آیت الله مؤمن به عنوان مدرس عالی مقام حوزه و عضو شورای نگهبان و اینجانب که قبلاً نماینده مجلس و در دوره اول نمایندگی مجلس هم از حوزه انتخابیه سمنان و شناخته شده بودم.

برای ایام تبلیغات رفتیم استان. من البته در هر شهر و مسجدی که سخنرانی کردم، به مناسبت از آیت الله مؤمن تجلیل می کردم به عنوان شخصیت علمی و انقلابی و طرفدار امام و کسی که در نهضت اسلامی و در انقلاب فعال بوده و فرد بسیار دقیقی در مسائل فقهی و اصولی بود. ایشان هم در بیشتر سخنرانی هایی که در شهرستان های مختلف استان داشت از من تعریف می کرد. عجیب تر این که در خیلی از شهرستان های استان، ستاد مشترک درست کرده بودیم. یک ستاد واحد برای دو نفر بود، روی تابلو زده بود ستاد مشترک آیت الله مؤمن و روحانی.

استان سمنان یک نماینده در خبرگان دارد. بدین سبب در بین افرادی که کاندیدا بودیم باید یک نفر انتخاب می شد. بیشتر آیت الله مؤمن و من معروفتر بودیم، دیگرانی هم به عنوان کاندیدا حضور داشتند. در آن انتخابات، من برنده شدم و رأی من بیشتر بود و وارد مجلس خبرگان شدم. بعداً آیت الله مؤمن هم در انتخابات میان دوره ای به مجلس خبرگان آمد و در دوره سوم و چهارم تا موقع وفات ایشان در دوره پنجم در خدمت ایشان بودیم.

البته من همیشه به ایشان احترام می کردم، ایشان هم نسبت به من لطف داشتند. در درس مرحوم آیت الله داماد که شرکت می کردیم آیت الله مؤمن هم بود و در بعضی از مباحثی که در درس آقای داماد توضیح می خواستم از ایشان سؤال می کردم. ایشان در درس مرحوم آقای داماد مستشکلی بود که آقای داماد به ایشان احترام می گذاشت. گاهی هم به شاگردانش می گفت اشکال را از این «شیخ قمی» یاد بگیرید، مقصودش آیت الله مؤمن بود. [آیت الله داماد] به طور معمول اشکال ها را دقیق نمی دانست، اما به اشکالات ایشان هم گوش می کرد و هم جواب می داد. البته افراد برجسته ای در درس آقای داماد بودند ولی افرادی که اشکال می کردند، بیشتر به اشکال آیت الله مؤمن توجه می کرد.

۲۱۹۲۱۹


1402/09/26
15:56:52
5.0 / 5
375
تگهای خبر: شورا , كشور , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل