حقیقت پور:

با چمدان پول، شناسنامه می خرند و رأی جابجا می کنند

با چمدان پول، شناسنامه می خرند و رأی جابجا می کنند

به گزارش سیاسی، نماینده ادوار مجلس از گلایه وزیر کشور از قانون جدید انتخابات روایت کرد و به خبرآنلاین اظهار داشت: قانون جدید انتخابات شورای نگهبان را گرفتار مشکل خواهدنمود.جواد مرشدی: تنها چند ساعت تا پایان ثبت نام الکترونیکی انتخابات مجلس باقی مانده است. روندی که طی روزهای اخیر با انتقادات زیادی از طرف کاندیداها روبرو شده است و تعبیر به عبور از «هفت خوان» رستم شده است.

براساس قانون جدید انتخابات هر کاندیدا باید یک شماره حساب برای شفاف سازی هزینه های تبلیغاتی در روزهای انتخابات ارائه نماید. اما ارائه این شماره حساب واقعا به شفاف سازی کمک خواهد کرد؟

شفاف سازی «هزینه های انتخاباتی» در بن بست؟ /کولیوند: مجلس عجولانه تصمیم گرفت

رد و بدل شدن پول کثیف در انتخابات /پزشکیان: اگر دنبال شفافیت مالی هستند، چرا FATF داخلی را اجرا نمی کنند؟/نمایندگان از اصلاح قانون انتخابات پشیمان شدند!

منصور حقیقت پور نماینده ادوار مجلس که خود از کاندیداهای این دوره انتخابات است، به خبرگزاری سیاسی می گوید نمایندگان در تصویب این قانون عجله کردند و تاکید دارد؛«قانون جدید انتخابات، قانونِ ضعیفی است و مجلس برای این دوره انتخابات آمد و یک کار عجله ای برای تزئین قانون انجام داد.»

وی نفوذ پول های کثیف به انتخابات را رد نمی کند و می گوید؛« متاسفانه در هر انتخابات شاهد این هستیم که بعضی ها تخلف می کنند و با چمدان های پول در عرصه های انتخابیه شناسنامه می خرند و رأی را جابجا می کنند. من در عرصه های انتخاباتی خودم این مساله را دیده ام و عکس و فیلم همه این ها را دارم.»

مشروح گفتگوی خبرگزاری سیاسی با منصور حقیقت پور، نماینده ادوار مجلس را بخوانید؛

*********

*آقای حقیقت پور! در این دوره انتخابات و بر طبق قانون جدید هر کاندیدا باید در امتداد شفاف سازی هزینه های انتخاباتی یک شماره حساب اعلام نماید. این روش می تواند مسیر ورود رانت و پول کثیف به انتخابات را مسدود کند؟

من چند شب قبل با آقای وحیدی وزیر کشور، در این مورد صحبت کردم و دو موضوع را مطرح کردم، یکی بحث حساب بانکی و دیگری در مورد ارائه کتبی پنج سال سوابق خدمتی. این موارد از ضعف قانونی جدید انتخابات است که تصویب شده است. آقای وحیدی گفتند در قانون مصوب مجلس این نکته ها آمده و وزارت کشور باید قانون را اجرا نماید.
تاکید وزیر کشور به اشکالات قانون جدید انتخابات مجلس


یعنی وزارت کشور هم شاید مایل به این نبود که کاندیدا با کلی دوندگی اداری برود و سابقه خدمتی خودرا از مرکزی که در آن خدمت کرده پیدا کند و بیاورد و بعد هم شماره حساب بدهد و به وزارت کشور بگوید دریافتی انتخابات را در این حساب واریز می کنم. در حقیقت وزیر کشور هم به اصل قانون اشاره کردند و گفتند قانون اشکال دارد.
قانون جدید انتخابات شورای نگهبان را گرفتار مشکل خواهدنمود


*می توان گفت تعجیلی در تصویب این قانون از طرف مجلس انجام شده است؟

معتقدم با این قانون جدید، نه فقط برای وزارت کشور مشکل پیش خواهد آمد بلکه شورای نگهبان هم با مشکل مواجه خواهد شد. الان در این قانون، شورای نگهبان باید بگوید فلانی صلاحیت دارد یا ندارد. در قدیم می گفت شرایط ایشان احراز نشد. احرازنشدن یک دفعه دارد، ردصلاحیت بار دیگری دارد.

نمی دانم واقعا شورای نگهبان الان می خواهد در این رابطه چه کاری انجام دهد. آن قانون می گوید وقتی کاندیدایی صلاحیت ندارد، باید به شخص بگویید چرا، بگویید شما اینجا فلان کار را انجام دادی یا آنجا آن کار خلاف را انجام دادی. معتقدم خود دوستان عزیز شورای نگهبان ما با این قانون به مشکل برخواهند خورد.


مجلس آینده قانون جدید انتخابات را اصلاح خواهدنمود


قانون جدید انتخابات، قانونِ ضعیفی است، یک قانونِ عجله ای است. تازه شانس آوردیم این بحث تناسبی شدن حذف شد، والا وزارت کشور چطور می خواست آنرا عملیاتی کند. بدین سبب من اشکال را به مجلس می گیرم. مجلس برای این دوره انتخابات آمد و یک کار عجله ای برای تزئین قانون انجام داد.

مثلا در پیش ثبت نام اولیه با این وضعیت اینترنت، با این محدودیتی که وزارت کشور گفته از ۸ بامداد تا ۶ بعدازظهر می توانید ثبت نام نمایید، ۵۰ هزار نفر را به خط کردند. بنظر می رسد قانون، قانونِ پخته ای نیست، قدرمسلم مجلس بعدی این قانون را برهم خواهد زد و اصلاحاتی در آن ایجاد خواهدنمود.
شورای نگهبان تا مرحله بررسی اعتبارنامه ها حق ورود به صلاحیت ها را دارد


در قوانین قبلی، شورای نگهبان تایید صلاحیت می کرد و بعد کنار می رفت اما الان تا زمان تصویب اعتبارنامه هم شورای نگهبان حق دارد باردیگر ورود کند، یعنی احتمال دارد یک نفر را تایید کند، بعد به یک چیز جدیدی برسد، یا بطورمثال آن طرف برود یک مصاحبه ای کند، یک سخنرانی ای کند، یک انتقاد کند و آن ملاک قرار دهند و وی را رد صلاحیتش کنند.
با چمدان پول در عرصه های انتخابیه شناسنامه می خرند و رأی جابجا می کنند


*آقای حقیقت پور! در موضوع اعلام شماره حساب، بهرحال هر کاندیدا حامیان و طرفداران خودش را دارد و ممکنست کمک هایی را هم به کاندیداها بکنند، و مسیر کمک های آنها هم قابل ردیابی بوسیله یک شماره حساب نباشد، باتوجه به این موضوع، شفاف سازی هزینه های انتخاباتی با این مصوبه مجلس عملیاتی می شود؟

نه. ما متاسفانه در هر انتخابات شاهد این هستیم که بعضی ها تخلف می کنند و با چمدان های پول در عرصه های انتخابیه شناسنامه می خرند و رأی را جابجا می کنند. من در عرصه های انتخاباتی خودم این مساله را دیده ام و عکس و فیلم همه این ها را دارم.

این ها پول هایی نیست که از حساب های که به وزارت کشور معرفی می شود عبور کند. بطورمثال یک بنده خدایی می گوید من پول ندارم ولی مغازه ام را به شما می دهم که استفاده کنید، این کمک است، ولی کاندیدا چطوری به وزارت کشور اعلام نماید که فلانی مغازه اش را به ما داده است.

یکی خانه اش را می دهد، یکی می گوید من ماشین دارم و می توانم ۱۰ ساعت بیایم برای شما کار کنم. یکی دیگر می گوید من کاغذ می خرم و به شما می دهم، یکی دیگر می گوید من چاپ می کنم. این ها پول نیست؛ درست است که این ها خدماتی است که مردم به کاندیدای موردنظر و مورد علاقه خودشان می دهند، ولی هیچ کدام این ها ثبت و ضبط نمی شود و بنظر می رسد که وقتی چیزی را تصویب و اعلام نماییم که نمی توانیم اجرا کنیم؛ فقط ایجاد مشکل کرده ایم.
بانکها برای ارائه شماره حساب به کاندیداها توجیه نیستند


من خودم به بانک مراجعه نموده ام و بانک می گوید من توجیه نیستم که چه نامه ای باید به شما بدهم، می گویم قانون گفته شما باید اینطوری کنید، شماره حساب من را بنویسید، ریجسترش کنید برای وزارت کشور و وزارت کشور بداند حساب برای من است. بانک هم توجیه نیست.
قانون جدید انتخابات حتی حامیانش را هم گرفتار کرده است


این قانون ما اجرائی نیست، مجری ما هم بنده خدا می گوید من چکار کنم، قانون این را گفته است. من ضعف اصلی را از مجلس می دانم و این کار خام و نپخته ای بوده و خیلی در آن عجله شد. حتی آن هایی که این قانون را در مجلس تصویب کردند هم می گفتند ما جزییات را زیاد مطالعه نکردیم و وقوف لازم را نداشتیم، خود آنها هم گرفتار هستند.

*برخی کارشناسان حتی این نقد را مطرح می کنند که کف و سقف هزینه ها هم معین نیست و مشکل به وجود می آورد.

من اعتقاد دارم بالاخره یک آدم هایی شاید دوست داشته باشند کاغذ گلاسه برای چاپ بهره گیرند و یکی هم کاغذ کاهی بخرد. به ذهنم می رسد این هزینه ها قابل کنترل نیست و ما باید یک روش هایی را آموزش دهیم، تفویض نماییم، فرهنگ نماییم که مردم اسراف نکنند، مردم اذهان دیگران را با این تبلیغات های فشرده سنگین مخشوش نکنند.
قانون انتخابات باید روان و ساده باشد


*و راه حل چیست؟

من فکر می کنم بطورمثال اگر ما در صدا و سیما امکان تبلیغ را داشتیم، چرا از این امکان استفاده نکنیم و بطورمثال بنر بزنیم؟ الان هر بنری زیر ۳۰۰-۲۰۰ هزار تومان درنمی آید. من در عرصه انتخابی قدیم خودم ۶۰۰ تا روستا دارم که حداقل برای ۱۰۰ تا از آنها باید بنر بزنم. ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان چقدر می شود؟ به نظر من مشکل از قانون است و قانون باید روان و ساده باشد و اجازه این نوع پیچیدگی ها را ندهد و مجریان هم مرتب بتوانند آنرا اجرا کنند.

۲۷۲۱۲

منبع:

1402/08/03
15:48:06
5.0 / 5
436
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل