اختلاف ادامه دار مجلس و مجمع تشخیص بر سر هیات نظارت

اختلاف ادامه دار مجلس و مجمع تشخیص بر سر هیات نظارت

سیاسی: سیاسی: دنیای اقتصاد در مصاحبه با دو نماینده مجلس به اختلافات بین مجمع تشخیص و مجلس بر سر برخی مصوبات همچون قیر رایگان پرداخته است.در قسمتی از این گزارش آمده است؛

اقبال شاکری، نماینده تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد مصوبه مجلس درباب قیر رایگان از طرف هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت اظهار داشت: ما نمی خواستیم چنین اتفاقی بیفتد و اینگونه ۶ماه اول سال را از دست داده ایم. ما می خواستیم اختصاص قیر رایگان در اسفند ماه سال قبل نهایی شود تا بهار و تابستان را از دست ندهیم. اما متاسفانه شرایط همچون سال قبل شده است. من تعجب می کنم که برای سومین بار برای اختصاص قیر رایگان به مشکل برمی خوریم و نمی توانیم آنرا حل نماییم.

پایانِ سکوت آملی لاریجانی مقابل مجلس /رئیسی مخالف «شفافیت» شد؟

فریادِ نمایندگان از شخم زدن مصوبات مجلس توسط «شورای نگهبان دوم»

او با اعلان اینکه برخی اعلام می کنند در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد، افزود: اگر رانتی در توزیع قیر رایگان وجود دارد، باید آن رانت را پیدا و حل کرد. اما چرا جلوی کار را می گیرند! این مساله به یک مشکل اساسی تبدیل گشته است. وقتی قیر رایگان را به کسی می دهیم اسناد، مدارک و قرارداد موجود است. باید پیدا کنند که در کجا رانت است و جلوی آنرا بگیرند. این عضو کمیسیون عمران مجلس اشاره کرد: اقدام هیات عالی نظر در رد مصوبه مجلس درباب قیر رایگان اصلا کار درستی نبود. قیر رایگان سه مرتبه در صحن مجلس مطرح گردیده است و در مجلس ۲۹۰نفر این مساله را بررسی کردند.
مجلس با مجمع مذاکره می کند
شاکری اشاره کرد: از ریاست مجلس خواستیم که این مساله را حل کنند و در همین راستا یک تیمی مشغول مذاکره با مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند تا بتوانند به تفاهم مشترک برسند. در مواردی که برای اجرای یک قانونی عجله داریم، نماینده ای از شورای نگهبان به صحن می آید. در این موارد یک نماینده از مجمع تشخیص هم به صحن مجلس بیاید. رفت و آمد مصوبات زمان بر است. اگر نماینده مجمع در صحن حضور داشته باشد نظر آنها را می دانیم و رفت آمد مصوبات هم صورت نمی گیرد. او اضافه کرد: البته پیش از این که مصوبات مجلس به مجمع و شورای نگهبان برود، معاونت قوانین مجلس کار شورای نگهبانی انجام می دهد و در حقیقت مراحل تصویب مصوبات خیلی طولانی می شود. امیدواریم با مجمع توافقی صورت گیرد و این مشکل را یک دفعه برای همیشه حل نماییم.

این نماینده مجلس درباب تیمی که از طرف مجلس برای مذاکره با مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده است، اظهار داشت: افرادی از کمیسیون عمران، کمیسیون برنامه و بودجه و هیات رئیسه مجلس در این تیم حضور دارند که بصورت مشخص در حوزه قیر کار می کنند.


همه پروژه ها قفل شده است
همچنین جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با انتقاد از رد مصوبه مجلس از طرف مجمع تشخیص اظهار داشت: مجلس مصوبه درباب قیر تهاتری داشت که این مساله در سال قبل هم انجام شده بود و خروجی آن آسفالت خیلی از روستاها بود که آسفالت را به چشم ندیده بودند و هم اکنون خیلی از معابرشان آسفالت شده و نمونه بارز آن در عرصه انتخابیه من است. این مساله موجب رضایتمندی مردم شد. او اشاره کرد: متاسفانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه قیر رایگان مخالفت کرده است و همین موضوع سبب شده بسیاری از پروژه های روستایی که پیمانکاران آن هم مشخص شده بودند، به مشکل برخورند. در امتداد آسفالت معابر قول هایی از طرف دولت و نمایندگان داده شده و اقداماتی در این خصوص انجام شده است؛ اما در عمل شاهد می باشیم که همه پروژه ها قفل شده است و موجب ایجاد نارضایتی خواهد شد.

این نماینده مجلس افزود: شاید تعدادی از نمایندگان که در تهران حضور دارند یا تعدادی از افرادی که در مجمع شرف حضور دارند دغدغه و آگاهی در این خصوص نداشته باشند و ندانند کوچه خاکی یا راهی که پس از عبور از آن جلوبندی ماشینت خراب می شود یعنی چه. رشیدی کوچی اشاره کرد: مخالفان توزیع قیر رایگان صورت مساله را به سبب این که می گویند فسادی وجود دارد، پاک کرده اند. من سفارش می کنم افرادی که مخالف توزیع قیر رایگان به بهانه وجود رانت هستند، حتما به شهرستان ها و روستاها مراجعه کنند و با ماشین های معمولی رانندگی کنند تا بفهمند زمانی که مجلس این قانون را تصویب می کند برای کجاست. همه کشور تهران نیست؛ برخی فکر می کنند همه اتفاقات در تهران می افتد. ما به شدت گله داریم و باید مساله توزیع قیر رایگان حل شود.
مجمع تشخیص قانون گذاری می کند
او اظهار داشت: این که می گویند قیر رایگان فساد ایجاد می کند، بدین سبب کلا قیررایگان ندهیم و مصوبه مجلس را رد نماییم، کار درستی نیست. راه مبارزه با فساد مشخص است و باید نظارت را تقویت کرد تا فساد اتفاق نیفتد. این نماینده مجلس اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در حقیقت قانون گذاری می کند و جمع جدیدی به قانون گذاران اضافه شده است. در کنار شوراهای دیگر، شورای عالی نظارت و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم قانون گذار شده اند.

رشیدی کوچی اضافه کرد: شفافیت، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و قیر رایگان سه مصوبه امید آفرین مجلس و تقاضای جمع زیادی از مردم بود که از طرف مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است. نمایندگان درخواست مردم را می شنوند و برمبنای آن قانون تصویب می کنند؛ اما جای دیگری در خارج از این پروسه کاری که ساعت ها روزها و ماه ها برای آن در مجلس وقت گذاشته است فقط به سبب این که مغایرتی دارد، رد می کنند. در این شرایط مجلس چه کاره است. او تصریح کرد: نگاه ما این است که مجمع باید به وظایف قانونی اش عمل کند؛ اما گاهی بنظر می رسد این مساله را برخی تفسیر می کنند و این تفسیر را بسط می دهند.

۲۷۲۱۷
منبع:

1402/06/26
14:11:58
5.0 / 5
341
تگهای خبر: برنامه , دولت , شورا , قرارداد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل