هشدار نماینده مجلس ششم درباره ی وقوع انقلاب فرهنگی جدید

هشدار نماینده مجلس ششم درباره ی وقوع انقلاب فرهنگی جدید

سیاسی: محسن میردامادی، نماینده مجلس ششم در گفتگویی با جماران نسبت به وقوع انقلاب فرهنگی جدید در کشور با اخراج اساتید و دانشجویان و در ادامه تزریق چندهزار استاد جدید هشدار داد.اهم اظهارات محسن میردامادی را در ادامه بخوانید؛

اقداماتی که در دانشگاه ها در جریان است بنظر می رسد یک کار برنامه ریزی شده است و عملاً یک پکیج به شمار می آید که اگر عنوانی بخواهیم برای آن بگذاریم یک «انقلاب فرهنگی جدید» است که قسمتی از آن برخورد با استادان است، ولی بخش های دیگر برخورد با دانشجویان و امنیتی کردن دانشگاه و نقش محوری است که حراست ها در تصمیم گیری های دانشگاه پیدا می کنند. البته این بخش استادان نیز مهم می باشد. این تجربه را در اوایل انقلاب داشتیم که به «انقلاب فرهنگی» معروف شد و خیلی از اساتید برجسته و معتبر از دانشگاه ها پاکسازی شدند و مدتی گذشت تا مسئولین و دست اندرکاران متوجه شدند کار اشتباهی انجام شده است و تعداد از اساتیدی که بودند و یا حاضر به برگشت به دانشگاه بودند دعوت به همکاری مجدد شدند و در دانشگاه ها مشغول به فعالیت شدند. ولی خیلی از آنها به دانشگاه برنگشتند و بسیاری در دانشگاه های معتبر خارجی مشغول به تدریس و تحقیق شدند.

*این کار یکبار هم در دولت آقای احمدی نژاد رخ داد که برخورد با قسمتی از اساتید و بورسیه های چند هزار نفری بود که برای تزریق به دانشگاه ها طراحی شده بود. آن چه که الان دیده می شود شدیدتر از دوره احمدی نژاد و تکمیل برنامه آن زمان است. علاوه بر برخورد با اساتید که زیبنده نیست تزریق چند هزار نیروی خودی به عنوان کادر علمی جدید به دانشگاه هاست که جایگزین آن نیروهای پاکسازی شده هستند. این که این کار با چه هدفی به انجام می رسد، طبعاً هدف مورد نظر طراحان و مجریان این اقدامات به زعم خودشان ساکت کردن دانشگاه است. بانیان این رویکرد طبعاً این را می خواهند و تجربه های گذشته نشان داده چنین چیزی محقق نمی شود.

*دلیل اصلی اعتراضات مسائل آشکار یا نهفته ای که در جامعه وجود دارد. عملاً آن بیماری در جامعه و عفونت حاصل از آن بیماری است که تب و لرز آن به دانشگاه نیز می رسد و دانشگاه را متأثر از خود می کند. تا آن زمان که با آن علت اصلی که نارضایتی گسترده در جامعه است برخورد نشود و تا آن زمان که علت اصلی وجود دارد، این پیامد نیز وجود دارد و برطرف شدنی نیست. مگر این که دانشگاه را کاری کند که تبدیل به پادگانی شود که یک مشت سرباز و فرمانده در آن هستند و فرماندهان دستور دهند و سربازان اطاعت می کنند. دانشگاه اینطور نیست.

*طبیعتاً وقتی مشکلات را حل نمی کنند نارضایتی ها و لرزه های حاصل از آن بیشتر می شود. این مشکل است که به اصل و علت نمی پردازند و به معلول و شاخه ها پرداخته می شود. حاصل این امر آن چیزی که درحال اتفاق افتادن است. متأسفانه عملاً حذف تعداد قابل توجهی از عالمان و برجستگان علمی از دانشگاه ها رخ داده و در مقابل شاهد تزریق افرادی هستیم که فاقد بنیه علمی هستند. وقتی دانشگاه به لحاظ علمی تضعیف شود، به تبع آن دانش آموختگانی که در آینده از دانشگاه ها ضعیف با بنیه علمی ضعیف بیرون بروند، دانش آموختگانی خواهند بود که قابلیت علمی قبل را ندارند و می خواهند اداره کشور را در دست بگیرند. نداشتن قابلیت های علمی لازم موجب می شود اداره کشور گرفتار کمبودها و مشکلات بیشتری باشد.

بیشتر بخوانید:

اخراج اساتید به تنش در کشور منجر می شود؟ /محمدرضا تاجیک: اخراج استادان یا حذف رادیکال نشانه درماندگی است

مجید انصاری: نظام باید جلوی انقلابی نماها را بگیرد /انقلابی تر از ظریف در حوزه دیپلماسی نداشتیم

۲۷۲۲۰


1402/06/12
19:53:23
5.0 / 5
401
تگهای خبر: برنامه , جامعه , دولت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل