طعنه های پی در پی روزنامه دانشگاه آزاد به عبدالملكی:

حرفهای وهم آلود می زنید

حرفهای وهم آلود می زنید

به گزارش سیاسی، فرهیختگان نوشت:  هر زمان که نام عبدالملکی در محفلی برده شود کمتر کسی است که اظهارات او درمورد ایجاد شغل با تنها یک میلیون تومان در ذهنش تداعی نشود. دبیر شورای عالی مناطق آزاد سه شنبه هفته گذشته در دومین جلسه ستاد جهش سرمایه گذاری و صادرات منطقه آزاد کیش اعلام کرد اتاق سرمایه گذاری اقتصادی امارات حاضر به سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری در طرح های اقتصادی مناطق آزاد شده است.


این اظهارات و رقم غیرواقعی ۱۰۰ میلیارد دلاری، واکنش های بسیاری را برانگیخت. مطابق آمارهای کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) میزان سرمایه گذاری امارات در جهان در سال ۲۰۲۲، حدود ۲۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی این کشور در یک سال شمرده می شود و باتوجه به این آمار، رقم ۱۰۰ میلیارد دلاری که عبدالملکی اعلام نموده بیش از ۴ برابر میزان سرمایه گذاری خارجی این کشور شمرده می شود.
این موارد غیرواقعی بودن اظهارات دبیر شورای عالی مناطق آزاد را بیش از پیش نمایان کرده و روابط عمومی شورای عالی مناطق آزاد را وادار کرد به انتقادهای واردشده واکنش نشان دهد. واکنشی که البته نه فقط به حل ابهامات نینجامید، بلکه خود نیز به آن دامن زد.
بیان این مساله که امارات حاضر است ۱۰۰میلیارد دلار در مناطق آزاد سرمایه گذاری کند در شرایطی عنوان شد که کل مبلغ سرمایه گذاری خارجی در این مناطق آزاد ایران از شروع دولت سیزدهم ۲۷۷ میلیون دلار بوده است. این رقم میزان غیرواقعی بودن سرمایه گذاری ۱۰۰میلیاردی امارات توسط عبدالملکی را کاملا مشخص می کند. روابط عمومی مناطق آزاد در واکنش به این اشتباه فقط اعلام نموده چنین ادعایی از جانب امارات مطرح گردیده است. فارغ از صحیح یا غلط بودن این گزاره اما از شورای عالی مناطق آزاد انتظار میرفت قبل از بیان این اظهارات و برای صحت سنجی آن چه توسط این کشور مطرح شده، گریزی به اعداد و ارقام در این رابطه می زد تا چنین اشتباهی از جانب دبیر این شورا در اعلام میزان مبلغ سرمایه گذاری صورت نمی گرفت.
از طرفی نیز انتظار میرفت حالا و در شرایطی که اشتباه بودن چنین ادعایی اثبات شده است، شورای عالی مناطق آزاد، ضمن پذیرش این نکته رسما اعلام نماید میزان مبلغ سرمایه گذاری امارات در مناطق آزاد به اشتباه اعلام شده است. اما روابط عمومی مناطق آزاد فقط به بیان این نکته که چنین مبلغی از جانب خود امارات مطرح شده بود بسنده کرد، امری که البته نه فقط افکار عمومی را قانع نمی کند بلکه به این شبهه نیز دامن می زند که اساسا نگاه و دقت نظر و برنامه ریزی دقیقی در شورای عالی مناطق آزاد برای پیشرفت و رشد اقتصادی در این منطقه وجود ندارد.
سرمایه گذاری ۱۰۰میلیارد دلاری امارات در مناطق آزاد ایران درحالی از زبان حجت عبدالملکی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد عنوان شد که وی علاوه بر این که تحصیلات اقتصادی دارد وزیر کار سابق دولت سیزدهم نیز بوده است. با در نظر گرفتن سوابق اجرائی و تخصص وی انتظار میرفت دبیر شورای عالی مناطق آزاد با شناخت دقیق نسبت به اعداد و ارقام و واقعی بودن آنها نسبت به اعلام رسمی آن اقدام می کرد. این البته اولین باری نیست که چنین اظهاراتی از جانب حجت عبدالملکی مطرح می شود، در مناظره ای که در سال ۹۵ با موضوع قاچاق کالا، با حضور او و مرحوم اکبر ترکان، دبیر پیشین شورای هماهنگی مناطق آزاد، برگزار شده بود.
عبدالملکی بیان می کند: «برآوردی که شده این است که میان ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور کردیم.» این ادعا البته با واکنش ترکان همراه می شود و وی در پاسخ می گوید: « ۲۰ میلیارد قاچاق، وزنش ۲۰میلیون تن است. تقریباً کالای وارداتی کیلویی ۱ دلار است. ۲۰ میلیارد دلار می شود ۲۰ میلیون تن، اصلا ببین می گنجد؟ کیش اصلا قادر به پذیرش کشتی های سایز بالا نیست. قشم قادر به پذیرش این حجم کالا در تردد نیست. چابهار اصلا بندر ندارد. شما چه جور اقتصاددانی هستید که عدد نمی شناسید. نمی دانید ۲۰ میلیارد دلار می شود، ۲۰ میلیون تن کالا.»
در آخرین مورد و در ۳۰ تیرماه، دبیر شورای عالی مناطق آزاد در توییتی گفت: در یک نمایشگاه مبلغی نزدیک به ۲۰۰هزار میلیارد تومان، جذب شده است. اظهاراتی که البته باز هم با واکنش همراه شد و این سوال را ایجاد کرد که چطور ممکنست در یک نمایشگاه مبلغی حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان که معادل ارزی آن چیزی حدود ۴ میلیارد دلار می شود، جذب شود. حال آنکه بر طبق آن چه علی فکری، رییس سازمان سرمایه گذاری خارجی در بهمن ۱۴۰۱ اعلام نمود میزان جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در دولت سیزدهم چیزی حدود ۵.۹۵میلیارد دلار بوده است.
بااین حساب این سوال به وجود می آید که چطور ممکنست مبلغی معادل دوسوم کل میزان سرمایه گذاری خارجی در دولت سیزدهم در یک نمایشگاه جذب شده باشد. نکته دیگر آنکه حتی اگر اقدام مثبتی در امتداد جذب این میزان سرمایه گذاری انجام شده باشد، زمانی می توان گفت این میزان جذب شده است که وعده دولت ها به عمل تبدیل گشته و ارز وارد کشور شده باشد نه زمانی که فقط وعده هایی در این رابطه مطرح شده باشد. تکرار چندباره بیان اعداد و ارقام قابل توجه از جانب حجت عبدالملکی بدون توجه به واقعی بودن آمار اعلامی، این شبهه را به وجود می آورد که وی توجهی به واقعی بودن این آمار نداشته و تنها آنها را از روی کاغذ با انبوهی از محتویات غلط می خواند، این مساله علاوه بر این که موجب می شود افکار عمومی اعتمادش را به اظهارات مسئولان رسمی از دست بدهد لطمه مستقیمی نیز بر جذب سرمایه و توسعه اقتصادی وارد میکند.
اگر اشتباهات و بی دقتی ها در اعلام میزان سرمایه گذاری خارجی از جانب عبدالملکی را نادیده بگیریم، اما توجه و اقبال وی به جذب سرمایه گذاری خارجی از این جهت قابل توجه است که وی قبل از این که وارد دولت سیزدهم شود و در انتقاد از دولت روحانی، نظر دیگری درباره ی جذب سرمایه گذاری خارجی داشت و معتقد بود سرمایه گذاری خارجی موجب توسعه هیچ کشوری نمی گردد. او طی اظهارنظری در این زمینه می گوید: «اولا سرمایه گذاری خارجی حرف بیخودی است و موجب توسعه هیچ کشوری نشده است. ثانیا تو که خود مهد سرمایه ای و ۱۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی داخل کشور داری و مشکل سرمایه نداری برای چه به این در و آن در می زنی برای جذب سرمایه گذار خارجی؟ سرمایه گذار خارجی یک اصطلاح است برای استثمار کردن کشورها.»
حالا اما وی ضمن استقبال از سرمایه گذاری خارجی درصدد است این جذب را جزء دستاوردهای شورای مناطق آزاد اعلام نماید، امری که البته اگر بصورت واقعی صورت پذیرد، اتفاق بدی نیست. نکته قابل توجه در صحبت های گذشته عبدالملکی اما این است که او با استناد به این که میزان نقدینگی کشور بالاست سرمایه گذاری خارجی را امری بی اهمیت و غیرضرور می دانست. نگاهی که البته این سوال را به وجود می آورد که آیا بالابودن میزان نقدینگی یا بالابودن میزان چاپ پول در کشور فقط نشان از بالا بودن میزان سرمایه موجود در یک کشور دارد؟ اساسا چاپ پول بیشتر یعنی بهره مند شدن از سرمایه بیشتر؟
بنظر می رسد که نگاه وی درباره ی اهمیت میزان سرمایه نیز چندان دقیق نیست و با ساده سازی مسائل را مورد تحلیل قرار داده است. با این وجود اما حالا بنظر می رسد نظر او درباره ی جذب سرمایه گذاری خارجی تغییری ۱۸۰ درجه ای داشته و الان بدنبال جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی است. آن چه در اظهارات عبدالملکی به عنوان یک مدعی تسلط بر دانش اقتصاد خودنمایی می کند نبود یک ایده واحد، دقیق و درست برای اجرائی سازی پروژه پیشرفت و توسعه اقتصادیست.
هر ایده اصلاحی به جهت اینکه در میان افکار عمومی مقبولیت پیدا کند؛ اولا نیاز به یک پشتوانه فکری و محتوایی عمیق دارد و ثانیا باید از جانب افرادی مطرح شود که وجاهت و صلاحیت کافی را برای معرفی آن ایده داشته باشند. اگر چهره هایی که علم کافی ندارند و در افکار عمومی نیز به عنوان افراد دارای اتقان نظر شناخته نمی شوند ایده های خوب را نمایندگی کنند، نه فقط کمکی به پیاده سازی آن نکرده اند، بلکه تحقق آنرا با چالش مواجه می کنند. جنگ اقتصادی که در چندسال اخیر به کشور تحمیل شده اقتصاد درون زا و مقاومتی را به امری ضروری بدل کرده که تحقق آن نیازمند ارائه ایده های عملیاتی و کاربردی است.
اگر این مهم نادیده گرفته شود و افراد بدون داشتن صلاحیت علمی و وجاهت کافی در باب اقتصاد درون زا ایده پردازی و ایده های خودرا به عنوان تنها تعاریف موجود ارائه کنند، نه فقط کمکی به حل مساله نمی کند، بلکه موجبات وهن مفاهیم ضروری همچون اقتصاد مقاومتی را نیز فراهم می آورند. عبدالملکی که در چند سال اخیر با ارائه آمارها و برآوردهای غیرواقعی به چهره ای حاشیه ساز تبدیل گشته، یکی از افرادی است که در پوشش یک فرد مسلط به اقتصاد در باب اقتصاد مقاومتی اظهارنظر کرده و کتاب هم به چاپ رسانده است.
حواشی اخیر و ارائه آمارهای غیردقیق و وهم آلود علاوه بر این که وجهه عبدالملکی را تخریب می کند، راهبرد اقتصاد درون زا را که وی اهتمام داشته خودرا به عنوان پرچم دار آن مطرح کند نیز ذبح می کند. راه حل جلوگیری از این لطمه این است که اولا با جلوگیری از نشستن چهره های غیرتوانمند بر مسند مسئولیت های اجرائی از رسمیت یافتن آنها جلوگیری شده و ثانیه با پشتیبانی از چهره های واجدصلاحیت ایده های دارای پشتوانه علمی تقویت شود تا از این طریق راهبردهای اساسی و موردنیاز اصلاح حکمرانی در انحصار نمانده و قربانی برندینگ افراد نشود.

بیشتر بخوانید:
اقتصاددان هایی که به خط کرده بودید، یکی شان این بود؟ عبدالملکی در دولت روحانی ؛ عبدالملکی در دولت رییسی ۲۱۶۲۲۰


1402/05/14
09:13:17
5.0 / 5
353
تگهای خبر: ایران , برنامه , تخصص , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل