بیژن مقدم:

لزوما این طور نیست اگر مشارکت بالا نباشد تندروها روی کار می آیند

لزوما این طور نیست اگر مشارکت بالا نباشد تندروها روی کار می آیند

سیاسی: به گزارش سیاسی، نامه نیوز نوشت: یک تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: مشکل اصلی اصلاح طلبان نداشتن یک لیدر قوی سیاسی است. کسی در بین آنها نیست که مسیر سیاسی شان را مشخص کنند.یک تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: مشکل اصلی اصلاح طلبان نداشتن یک لیدر قوی سیاسی است. کسی در بین آنها نیست که مسیر سیاسی شان را مشخص کنند.

چندماهی به انتخابات مجلس باقی است و هنوز سیاست های انتخاباتی گروههای مختلف روشن نیست. البته در کنار میزان تأثیرگذاری هر یک از جناح ها یک دغدغه مهم دیگر هم وجود دارد و آن میزان شرکت مردم در انتخابات است.

بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی، در رابطه با این اظهار داشت: «در ایران بخشی از مردم به صورت تکلیفی رای می دهند؛ یعنی بر مبنای باورشان شرکت در انتخابات یک تکلیف دینی است و همیشه در انتخابات حضور می یابند. این بخش از مردم رای دادن را یک عمل عبادی می دانند؛ ازاین رو تحت هیچ شرایطی این بخش از مردم انتخابات را تحریم نمی کنند. اما بخشی از مردم بر مبنای نوع انتظاراتشان از انتخابات، نامزدهایی که حضور دارند، احزابی که حضور دارند و علل دیگر در انتخابات شرکت می کنند که درصدی از این بخش حامی اصولگرایان و درصد دیگری هم حامی اصلاح طلبان اند. یک جریان وسطی هم هست که اگر در انتخابات شرکت نماید می تواند سرنوشت انتخابات را به نفع یکی از دو جریان تغییر دهد».

او افزود: «لزوما هم این طور نیست که اگر مشارکت بالا نباشد تندروها روی کار می آیند. این گزاره توهین به منتخبان مردم است ولو منتخبانی که صرفاً با رای همان بخش از جامعه که به صورت تکلیفی در انتخابات شرکت می کنند، وارد مجلس شده باشند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همینطور بیان نمود: «روند انتخابات تا روز رای گیری ادامه دارد؛ بخصوص انتخابات مجلس که وجه منطقه ای هم دارد. پیشبینی می شود که میزان مشارکت در انتخابات به علت همین منطقه ای بودنش بالا باشد. البته دستگاه ها و گروههای مختلف از دولت و بخصوص وزارت کشور تا جناح ها و احزاب سیاسی، همه می توانند زمینه مشارکت بالا را فراهم نمایند. این را هم بگویم که اگر فضای انتخاباتی خیلی زود ایجاد و تنب انتخاباتی زود افزایش یابد، امکان دارد جامعه گرفتار سرخوردگی شود؛ ازاین رو فضای انتخاباتی باید به تدریج شکل بگیرد. همه هم باید تلاش کنند تا زمینه انتخاباتی خوب به وجود آید تا هدف اپوزیسیون، جریان های معاند و رسانه های بیگانه که انتخاباتی حداقلی است، محقق نشود».

مقدم در انتها اظهار داشت: «استراتژی اصلاح طلبان بستگی به میزان و نحوه مشارکت مردم در انتخابات دارد. آنها اگر بخواهند با گروکشی و تحریم انتخابات، کارشان را پیش ببرند، به نتیجه نمی رسند. البته آنها هم مشغول رصدکردن سیاست و جامعه هستند. آن چه امروز مشاهده می شود آن است که فعلاً سیاست انتخاباتی اصلاح طلبان تهدید به تحریم برای امتیازگیری است اما فرای این به نظر من مشکل اصلی آنها نداشتن یک لیدر قوی سیاسی است. کسی در بین آنها نیست که مسیر سیاسی شان را مشخص کنند. آنها اگر بتوانند اقلیتی قوی در مجلس داشته باشند و حتی اکثریت مجلس را در اختیار بگیرند، تا وقتی مشکل فقدان لیدری در بین خودشان را حل نکنند، گرفتار مشکل خواهند بود».بیشتر بخوانید:
فعال سیاسی اصول گرا: دعوت به مشارکت برای منافع ملی و امنیت کشور اهمیت دارد مقدم: پیش شرط های انتخاباتی باهنر برای اصلاح طلبان، موضع حاکمیتی نیست، شخصی است/ حرکت اصلاح طلبان به سمت تحریم انتخابات است اصلاح طلبان از نگاه اصولگرایان در گفتگو با بیژن مقدم مدیرمسئول سایت الف شورای نگهبان در انتخابات گذشته کارت زرد گرفت/ اصلاح طلبان نمی دانند برای انتخابات آینده چه می خواهند بکنند/اصلاحات شخص کاریزما ندارد
۲۱۶۲۲۰
منبع:

1402/05/05
16:58:43
5.0 / 5
422
تگهای خبر: ایران , جامعه , دولت , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل