شورای میانه روی، انتخابات، و ضرورت احیای برجام از نظر حاکمیت در تحلیل بهزاد نبوی

شورای میانه روی، انتخابات، و ضرورت احیای برجام از نظر حاکمیت در تحلیل بهزاد نبوی

به گزارش سیاسی، انصاف نیوزنوشت: بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح طلب درباره ی ی ایده ی شورای میانه روها می گوید: من از زمان مجلس دهم چنین ایده ای را داشتم و کماکان همان ایده را دارم اما الان اصلا مردم در صحنه حضور ندارند و حتی اگر انتخابات نسبتا آزاد و رقابتی برگزار شود، هیچ ائتلافی منجر به پیروزی میانه روها نخواهد شد.بهزاد نبوی درباره ی ی دیدگاه چهره هایی که از آنها با عنوان اعضای شورای میانه روها نام برده می شود نسبت به این ایده اظهار داشت: برای جا انداختن این ایده خیلی لازم نیست تلاش کنید، این آقایان هم چنین ایده ای را قبول دارند.

رئیس پیشین جبهه ی اصلاحات ایران اظهار داشت: اگر مشکلات اقتصادی کاهش پیدا کند مردم به مسائل سیاسی اقبالی نشان خواهند داد؛ در آن صورت امکان این که کارهایی مثل شورای میانه روها و ائتلاف نتیجه دهد، وجود دارد. اگر مردم به سمت صندوق رای بیایند چنین ائتلاف هایی معنا پیدا می کند.

متن گفت و گوی با بهزاد نبوی را می توانید در ادامه بخوانید:

مدتی است که ایده ی تشکیل شورای میانه روها با حضور آقایان خاتمی، روحانی، سیدحسن خمینی، ناطق نوری و علی لاریجانی مطرح شده است؛ درباره ی ی این ایده چه نظری دارید؟

بهزاد نبوی: در زمان تشکیل مجلس دهم چنین پیشنهادی را مصرّانه دنبال می کردم. در آن زمان نزد آقای دکتر عارف رفتم و به ایشان گفتم که «در مجلس، شما یک فراکسیون امید دارید و آنها هم یک فراکسیون با عنوان «رهروان ولایت». در کنار این دو فراکسیون یک فراکسیون «عقلانیت و میانه روی» هم تشکیل دهید که دربرگیرنده ی فراکسیون امید و فراکسیون رهروان ولایت باشد که آن حدود ۴۰ نفر نمایندگان عضو جبهه ی پایداری در مجلس دهم با وجود این که تعدادشان کم است نتوانند در مجلس نقش ایفا کنند».

عارف تشکیل فراکسیون عقلانیت و میانه روی را نپذیرفت

آقای دکتر عارف این پیشنهاد را نپذیرفت چون تصور او این بود که در مجلس دهم فراکسیون امید اکثریت مطلق را در اختیار خود دارد و نیازی به آن ائتلاف نیست.

موضوع را با آقای خاتمی هم مطرح کردم، ایشان هم نظر مثبتی اعلام نکرد. کاملا ناامید شدم اما در عین حال به علی لاریجانی هم پیغام دادم که او پیشقدم شود.

او هم ظاهرا بواسطه ام گفت من درباره ی ی همه چیز الّا ریاست مجلس حاضر به گفت و گو هستم، یعنی او هم ریاست مجلس را برای خود می خواست و در نتیجه پیشنهاد من با شکست روبرو شد.

از زمان مجلس دهم ایده ی شورای میانه روها را دارم

بنابراین نیاز به توضیحات شما نیست و من از آن زمان چنین ایده ای را دارم. در بین اصلاح طلبان هم تاکید بر الفاظی مثل «اصلاح طلب عاریتی» و «اصلاح طلب ناب» و امثال آن نشانگر موضع منفی آنها نسبت به آن پیشنهاد است، اما کماکان من همان ایده را دارم.

اخیرا در بیانیه ی پانزده ماده ای، آقای خاتمی اشاره ای به این مساله کرده است. البته امروز نسبت به آن زمان شرایط متفاوتی دارد.

آن زمان که من این پیشنهاد را مطرح کردم با عنایت به شرایط جامعه و امکاناتی که وجود داشت این ائتلاف می توانست نتیجه ی خوبی بدهد ولی الان خیلی امیدی ندارم. چونکه اصلا مردم در صحنه حضور ندارند و حتی اگر انتخابات نسبتا آزاد و رقابتی برگزار شود، هیچ ائتلافی منجر به پیروزی معتدلین و میانه روها، در انتخابات نخواهد شد.

بعضی اصلاح طلبان معتقدند موضوع فقط رقابتی و آزاد بودن انتخابات نیست

البته برخی از اصلاح طلبان معتقدند موضوع فقط رقابتی و آزاد بودن انتخابات نیست و باید معلوم شود که نهادهای انتخابی چه نقشی دارند. و باید نهادهای موازی با نهادهای قانونی انتخابی تعطیل شوند.

در بیانیه ی ۱۵ ماده ای آقای خاتمی هم مواردی از این دست آمده است، ولی نه همه ی آنها به عنوان شرایط شرکت اصلاح طلبان در انتخابات. حال اگر انتخابات نسبتا آزاد و رقابتی شبیه انتخابات مجلس ششم، در غیاب اکثریت مردم برگزار شود، کار برای اصلاح طلبان و سایر میانه روها، بسیار دشوار خواهد بود.

اگر مشکلات اقتصادی کاهش پیدا کند مردم به مسائل سیاسی اقبالی نشان خواهند داد

چه ارزیابی از نظر مردم به انتخابات دارید؟

در شرایط فعلی من هیچ اثری از حضور مردم در انتخابات نمی بینم. مردم تا وقتی که مشکلات اقتصادی و معیشتی دارند بدنبال سیاست نمی روند. اگر آن مشکلات کاهش پیدا کند اقبالی به مسائل سیاسی نشان خواهند داد؛ در آن صورت امکان این که کارهایی مثل شورای میانه روها و ائتلاف نتیجه دهد، وجود دارد. اگر مردم به سمت صندوق رای بیایند چنین ائتلاف هایی معنا پیدا می کند.

روحانی قبل از رفتنش گفته بود که اجازه احیای برجام را بدهید و از مزایای آن دولت رئیسی استفاده کند

از توافق ایران و عربستان و یا انجام مذاکرات احیای برجام به جهت این که می تواند قسمتی از مشکلات اقتصادی مردم را حل کند بسیار خوشحال می شوم. آقای روحانی قبل از رفتنش گفته بود که اجازه دهید احیای برجام صورت گیرد و از مزایای آن دولت آقای رئیسی استفاده نماید. به او این اجازه داده نشد و حالا یک سال و نیم است که ما داریم تلاش و اصرار می نماییم اما ظاهرا طرف مقابل راه نمی دهد.

اگر برجام احیا شود ممکنست مردم به مسائل سیاسی گرایش پیدا کنند

من امیدم به این است که اگر برجام احیا شود و وضعیت اقتصادی کمی تکان بخورد ممکنست مردم به مسائل سیاسی گرایش پیدا کنند. این مساله هم مسبوق به سابقه است و انقلاب اسلامی ایران هنگامی نضج گرفت که وضعیت اقتصادی کشور در بهترین شرایط بود و نفت از حدود هشتاد سنت برای هر بشکه در دو مرحله به دوازده-سیزده دلار رسیده بود.

آن تز مارکسیستی که فقر و گرسنگی موتور محرکه انقلاب است اشتباه است. تغییر و تحول هنگامی ایجاد می شود که طبقه ی متوسط کمی جان بگیرد و وارد میدان شود. طبقه ی نسبتا آگاهی که، به علت شرایط اقتصادی نمی تواند به چیزی جز تامین زندگی خود و خانواده اش فکر کند. اما اگر چنین شرایطی پیش نیاید تزی که دنبال آن هستید و من هم طرفدار آن هستم، خیلی نتیجه نخواهد داد.

آقایان ایده ی شورای میانه روها را قبول دارند

فکر می کنید افرادی که از آنها با عنوان شورای میانه روها نام برده شده چه دیدگاهی نسبت به این ایده دارند؟

البته دیدارهای مختلفی بین این شخصیت ها که در شورای میانه روها نام بردید بدون حضور آقای علی لاریجانی برگزار شده ولی به عنوان یک پروژه که این دیدارها بطور دائم برگزار گردد و رابطه ای ارگانیک همراه با دستور کار باشد، نبوده است. برای جا انداختن این ایده خیلی لازم نیست تلاش کنید و این آقایان هم چنین ایده ای را قبول دارند.

بخش هایی از حاکمیت از تشکیل شورای میانه روها خشنود نیستند

در صورت تشکیل شورای میانه روها واکنش حاکمیت به آن چگونه خواهد بود؟

بخش هایی از حاکمیت از تشکیل چنین شورایی خشنود نیستند و دوست دارند که همه ی آنهایی که به صورتی با آنها زاویه دارند منفرد و تنها و بی ارتباط با هم باشند. و هر اقدامی را که سبب تجمیع قدرت در میان کسانی باشد که حتی زاویه ای کوچک هم ممکنست با آنها داشته باشند برنمی تابند.

جریان اصلاحات درباره ی ی انتخابات امسال چه تصمیمی خواهد گرفت؟

اعلام نظر در مورد حضور یا عدم حضور در انتخابات و چگونگی حضور احتمالی، هنوز زود است. باید صبر کرد و دید که در چند ماه آینده، نگاه مردم به انتخابات و سیاست چگونه خواهد شد.

اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم در اثر رد صلاحیت ها، آنچنان گرفتار فقر کاندیدا بودند که کاندیداهای خود در تهران را با آگهی اینترنتی پیدا کردند و در لیست قرار دادند (اتفاقا از بهترین نمایندگان آن مجلس هم شدند)، فعالانه شرکت کردند، اما در مجلس یازدهم که انواع کاندیداها را داشتند پای صندوق رای نرفتند.

دلیل آن برخورد متفاوت این بود که، در انتخابات مجلس دهم نظرسنجی ها گویای مشارکت قابل قبول مردم در انتخابات بود، ولی شرایط شرکت مردم عکس مجلس قبل آن بود.

از سوی حاکمیت مواضعی که نشانه ی انتخابات آزاد و رقابتی باشد، اتخاذ نشده

نظرسنجی ها نشان داده است که در انتخابات پیش رو نیز مشارکت مردم حداقل در شهرهای بزرگ و مراکز استان کم است. از طرف حاکمیت هم مواضعی که نشانه ی انتخابات آزاد و رقابتی باشد، اتخاذ نشده است.

درباره ی موضوع مذاکرات احیای برجام و خبرهای غیررسمی که درباره ی ی آن منتشر می شود چه نظری دارید؟

به نظر می آید وضعیت اقتصادی به صورتی است که ناچار هستند به سمت احیای برجام بروند. البته طرف غربی هم به احیای این توافق نیاز دارد.

مسئولین مذاکرات اعتقادی به برجام ندارند

در کل مسائل هسته ای تا حالا میلیادها دلار برای کشور هزینه داشته است، بدون آنکه منفعت متناسب با این هزینه نصیب کشور شده باشد. هم اکنون حاکمیت بدنبال این است که برجام به جایی برسد، اما متاسفانه به نظر می آید مسئولین مذاکرات، نه اعتقاد به برجام دارند و نه تجربه ی کافی برای انجام مذاکره دارند.

البته گفته می شود مواضع آقای امیرعبداللهیان نسبت به مذاکرات مثبت است اما قدرت او آنقدر نیست که بتواند کار را به نتیجه برساند.


بیشتر بخوانید:
جمهوری اسلامی: با وجود خیانت روسیه در برجام و جنگ اوکراین، دیپلماسی خنده تحویل دادید! پرونده رفتارشناسی انتخاباتی احزاب ؛ اصلاح طلبان: بازی در زمین حاکمیت یا بازی با حاکمیت؟
عطریانفر: مشارکت در انتخابات به ۶۰ درصد می رسد
۲۱۶۲۲۰منبع:

1402/04/31
18:16:46
5.0 / 5
358
تگهای خبر: ایران , اینترنت , برجام , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل