با رای نمایندگان مجلس

مواردی که شامل مالیات بر سرمایه نمی گردد،

مواردی که شامل مالیات بر سرمایه نمی گردد،

به گزارش سیاسی، نمایندگان مجلس در مصوبه ای مواردی که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی شود را تعیین کردند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه) و در جریان بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه( مالیات بر سوداگری و سفته بازی) ماده ۱۳ این طرح را به شرح زیر تصویب کردند.
ماده ۱۳- ماده زیر به عنوان ماده(۵) به ذیل فصل اول باب دوم قانون مالیاتهای مستقیم الحاق می شود:
ماده۵- عایدی سرمایه حاصل از انتقال دارایی های مبحث ماده(۴) این قانون، در موارد زیر مشمول مالیات نمی شود:
الف- ملک مسکونی متعلق به «شخص غیرتجاری بالای ۱۸ سال» در صورتی که:
۱- دوره تملک آن بیشتر از سه سال باشد.
۲- ملک مسکونی دیگری نداشته باشد.
تبصره ۱- در صورتیکه «اشخاص غیرتجاری بالای ۱۸ سال» نسبت به خرید ملک مسکونی جدید اقدام نمایند و حداکثر ظرف مدت یک سال از زمان خرید آن، نسبت به انتقال ملک مسکونی مبحث این بند اقدام نمایند، انتقال ملک مسکونی مذکور مشمول مالیات نمی شود.
تبصره ۲- در مورد سرپرست خانوار، شرط اول این بند می تواند در هر پنج سال، یک مرتبه رعایت نشود.
تبصره ۳- عایدی سرمایه حاصل از انتقال املاک در صورتیکه مشمول ماده(۷۷) این قانون شود، مشمول مالیات نمی باشد. این معافیت در مورد اشخاصی که به حکم تبصره های (۲) و (۴) ماده(۷۷) از شمول آن ماده نشده اند، هم جاری است. همینطور در مورد املاکی که پیش از دریافت گواهی اتمام عملیات ساختمانی پیش خرید شده و بعد از دریافت گواهی اتمام عملیات ساختمانی انتقال می یابند همچون واحدهای مسکونی منتقل شده توسط تعاونی های مسکن مبحث قسمت اخیر ماده(۶۵) قانون مالیاتهای مستقیم به اعضای تعاونی های مذکور، ارزش روز دارایی مبنای محاسبه ارزش معاملاتی مبحث ماده(۶۴) این قانون، در صورتحساب الکترونیکی انتقال آنها به عنوان قیمت فروش درج می شود.
تبصره ۴- مجموع «کل مالیات بر درآمد اجاره» که توسط اشخاص غیرتجاری در طول دوره تملک دارایی های مبحث بند(۱) ماده(۴) این قانون پرداخت شده، از مالیات بر عایدی سرمایه دارایی کسر می شود. تخفیف مذکور تا سقف پنجاه درصد (۵۰%) مالیات بر عایدی سرمایه همان دارایی ها قابل اعمال است.
ب- خودروی سواری دارای پلاک شخصی متعلق به «شخص غیرتجاری بالای ۱۸ سال» در صورتی که:
۱- دوره تملک آن بیشتر از سه سال باشد.
۲- خودروی سواری پلاک شخصی دیگری نداشته باشد.
تبصره ۱- در صورتیکه «اشخاص غیرتجاری بالای ۱۸ سال» نسبت به خرید خودروی سواری دارای پلاک شخصی جدید اقدام نمایند و حداکثر ظرف شش ماه از زمان خرید آن، نسبت به انتقال خودروی سواری دارای پلاک شخصی مبحث این بند اقدام نمایند، خودروی سواری مذکور مشمول مالیات نمی شود.
تبصره ۲- در مورد سرپرست خانوار، شرط اول این بند می تواند در هر پنج سال، یک مرتبه رعایت نشود.
پ- دارایی های مبحث بند(۳) ماده(۴) متعلق به هر «شخص غیرتجاری بالای ۱۸ سال» مجموعاً به میزان صد و پنجاه گرم طلای ۱۸ عیار یا معادل آن در هر پنج سال؛
تبصره- معاوضه دارایی های مبحث بند(۳) ماده(۴) متعلق به هر «شخص غیرتجاری بالای ۱۸ سال» با دارایی دیگری از همان مصادیق همان بند، در صورت ثبت از راه اشخاص مجاز به صدور صورت حساب الکترونیکی این دارایی ها مطابق ماده(۱۶مکرر) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی باشد.
دستورالعمل اجرایی این تبصره ظرف مدت شش ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان تهیه می شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.
ت- انتقال قهری؛
ث- انتقال املاک مبحث ماده (۶۸) و قسمت اخیر ماده (۷۰) این قانون در مورد مناطق نظامی یا مرافق عامه؛
ج- انتقال دارایی های زیر مطابق شرایط و بازه زمانی به شرح ذیل:
۱- نخستین انتقال دارایی های مبحث بندهای (۱) و (۲) ماده(۴) این قانون که حسب مورد «تاریخ انتقال عین» یا «تاریخ انتقال حق واگذاری محل» در مورد آنها قبل از استقرار کارپوشه های غیرتجاری است، تا ۳ سال بعد از استقرار کارپوشه های غیرتجاری؛
۲- دارایی های مبحث بندهای (۳) و (۴) ماده(۴) این قانون که قبل از استقرار کارپوشه های غیرتجاری تملیک شده اند، تا یک سال بعد از استقرار کارپوشه های غیرتجاری؛
ح- انتقال بلاعوض دارایی های مبحث ماده(۴) این قانون که مشمول ماده(۱۱۹) این قانون می شوند؛
تبصره ۱- شرط برخوداری از معافیت این بند، درج بلاعوض بودن در صورتحساب الکترونیکی مربوط است.
تبصره ۲- مبنای محاسبه «درآمد اتفاقی» دارایی های مبحث بند(۱) ماده(۴) این قانون که به صورت بلاعوض منتقل شده اند، ارزش روز مبنای محاسبه ارزش معاملاتی مبحث ماده(۶۴) این قانون است؛ ارزش مذکور در حکم قیمت خرید برای محاسبه «عایدی سرمایه» در انتقال بعدی است.
تبصره ۳- مبنای محاسبه «درآمد اتفاقی» دارایی های مبحث بند(۲) ماده(۴) این قانون که به صورت بلاعوض منتقل شده اند، ارزش روز دارایی های مذکور است؛ ارزش مذکور در حکم قیمت خرید برای محاسبه «عایدی سرمایه» در انتقال بعدی است.
تبصره ۴- حکم تبصره های (۱) و (۲) این بند در مورد انتقال دارایی های مذکور که معامله مربوط به انتقال آنها به صورت محاباتی انجام شده، جاری نمی باشد.
خ- عایدی ناشی از فروش ارز حاصل از صادرات به تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا گمرک جمهوری اسلامی ایران مشروط به رعایت قوانین و مقررات مربوط.
تبصره- در هر سال به میزان معافیت مبحث ماده (۸۴) این قانون، از مجموع عایدی سرمایه اشخاص غیرتجاری بالای ۱۸ سال حاصل از انتقال سایر دارایی های مبحث ماده(۴) این قانون با رعایت تبصره(۶) ماده(۷) این قانون کسر می شود.
همینطور بند (چ) این ماده برای رفع ابهام به کمیسیون اقتصادی ارجاع و مقرر شد کمیسیون اقتصادی امروز این مساله را بررسی و گزارش آنرا جهت بررسی در جلسه فردا به صحن علتی ارجاع دهد.
منبع:

1402/02/11
12:17:34
5.0 / 5
420
تگهای خبر: ایران , سازمان , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل