امیرعبداللهیان:

هیاتی از ایران به منامه رفت

هیاتی از ایران به منامه رفت

سیاسی: به گزارش سیاسی، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه الجزیره ضمن پاسخ به سوالاتی در رابطه با توافق اخیر تهران-ریاض و تایید سفر هیاتی دیپلماتیک از ایران به منامه، در رابطه با مبحث احیای توافق هسته ای تصریح کرد که هم اکنون، به شرط اتخاذ نگاهی واقع بینانه از جانب طرف آمریکایی، رسیدن به توافق و جمع بندی توافق می تواند دست یافتنی باشد.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به تازگی در گفتگو با شبکه الجزیره به سوالاتی در رابطه با موضوع هایی همچون توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک و نقش چین در آن، تأثیر این توافق بر مناسبات منطقه ای، احیای توافق هسته ای(برجام)، همکاری ‎های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، تبادل زندانیان با آمریکا پاسخ داد که مشروح آن در ادامه آمده است:
توافق ایران و عربستان مجری: طی روزهای گذشته شما بحث هایی با وزیر خارجه عربستان در چارچوب توافق ایرانی- سعودی داشتید؛ در مورد چه موضوع هایی گفتگو کردید؟
امیرعبداللهیان: روز ۲۱ مارس من و همتای سعودی خودم آماده نخستین گفت وگوی تلفنی شدیم. ما در ایام گذشته در یک مرحله، تماس تلفنی وزیر امور خارجه عربستان را داشتیم و در پاسخ به این تماس هم شب گذشته من با جناب آقای فرحان تماس تلفنی برقرار کردم. در گفت وگوهای ایران و عربستان در پکن راجع به همه موضوعات گفتگو شد؛ اما فضای قالب گفت وگوها به مباحث امنیتی و برخی سوء تفاهمات و در عین حال برخی مشکلاتی که مابین دو طرف وجود داشت، برمی گشت. ما پیش از آن پنج مرحله گفت وگوی امنیتی در بغداد داشتیم و سه دور گفت وگوی امنیتی در مسقط انجام شد. در جریان سفر آقای دکتر رئیسی به پکن، آقای شی، رئیس جمهور چین ایده بازگشت روابط ریاض و تهران به حالت عادی و طبیعی را مطرح نمودند. طبعاً در قالب گفت وگوهای خصوصی که مابین دو رئیس جمهور در پکن انجام شد جناب آقای دکتر رئیسی دیدگاه ها، مواضع و رویکرد خودشان را در مورد روابط دولت ایران با همسایگان همچون عربستان سعودی بیان نمودند و در نهایت هم از ابتکار رئیس جمهور چین جهت کمک به بازگشت روابط دو کشور ایران و عربستان به حالت طبیعی استقبال شد. ما در وزارت امور خارجه پیشنهاد کردیم که برای شروع، مدیران کل سیاسی وزارت خارجه دو کشور در پکن - یک هفته پس از سفر آقای دکتر رئیسی - با یکدیگر دیدار کنند. در نهایت پیام رئیس جمهور چین را دریافت کردیم که این پیام حاوی آمادگی طرف سعودی برای دیدار سطح بالای امنیتی در پکن بود. طبعاً فردی که عربستان سعودی پیشنهاد کرد، همتای امیر دریابان شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی بودند. تصمیم بر این شد که نشست در این سطح در پکن برگزار گردد.
مجری: سنگ بنای گفت وگوها بین ایران و عربستان در بغداد گذاشته شد. چگونه ناگهان چین وارد این روند شد و مبحث از سر گیری روابط بین دو کشور در چین اعلام شد؟
امیرعبداللهیان: آقای شی و دولت چین رویکرد سازنده ای را در همکاری و تعامل با منطقه غرب آسیا پیگیری می کنند. خب طبعاً امنیت انرژی، ثبات و آرامش در منطقه برای سیاست های توسعه ای که آقای شی پیگیری می کنند حائز اهمیت می باشد. در جریان سفر آقای شی به عربستان سعودی گفت وگوهای اولیه ای بین مقامات عالی عربستان و چین در این رابطه انجام شد و در نهایت آقای شی حامل ابتکاری بودند برای جمع بندی همه آنچه که در بغداد و مسقط در سطح امنیتی بین دو کشور رخ داده بود. بیشتر از پنج روز مذاکرات فشرده و پیچیده ای در پکن انجام شد. شخص آقای رئیس جمهور - دکتر رئیسی- بر همه ابعاد مذاکرات اشراف و نظارت داشتند و در نهایت توافق شد که وزرای خارجه دو کشور ظرف حداکثر دو ماه با یکدیگر دیدار و بازگشایی سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها صورت گیرد. در تماس تلفنی که با همتای خودم شب گذشته داشتم، توافق کردیم که در ماه مبارک رمضان نشست وزرای خارجه را برگزار نماییم. همکاران من درحال هماهنگی جزئیات، همچون زمان و مکان دقیق برگزاری این دیدار هستند.
مجری: در مورد مکان این دیدار گزینه احتمالی وجود دارد؟
امیرعبداللهیان: ایده هایی وجود دارد. در مورد این ایده ها با جناب آقای فرحان گفتگو کردیم. فکر می کنم طی روزهای آینده، هم در مورد زمان و هم در مورد مکان اتفاق نظر خواهیم داشت. ما فکر می نماییم مهم تر از مکان و زمان، پیگیری و اجرای این توافقی است که در سطح بالا به تایید رؤسای دو کشور رسیده است. شما شاهد این بودید که در ایام گذشته پادشاه عربستان از آقای دکتر رئیسی برای سفر رسمی دعوت نمودند. متقابلاً جمهوری اسلامی ایران هم پاسخی متناسب و دعوت لازم را از پادشاه عربستان سعودی خواهند داشت. این نشان دهنده اینست که حالا اراده مقامات عالی دو کشور بر بازگشت روابط به حالت طبیعی و حتی توسعه مناسبات است. من در گفت وگوی کوتاهی که کمتر از سه ماه پیش در اردن با آقای فرحان داشتم، در آنجا این دیالوگ بین ما تبادل شد که بازگشت روابط ریاض و تهران به حالت طبیعی نه تنها به نفع دو کشور و دو ملت، بلکه به نفع منطقه خواهد بود و خرسندیم که حالا هر دو طرف در این راه گام بر می داریم و اطمینان داریم که نتایج آن برای منطقه خیر خواهد بود.
تأثیر توافق ایران و عربستان بر مناسبات منطقه ای مجری: در مورد مصر، یمن، لبنان، سوریه و عراق و خیلی از مناطقی که تحت تأثیر تنش های ایران و سعودی قرار دارند؛ این توافق چگونه این کشورها را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟
امیرعبداللهیان: نخستین گفت وگوهایی که ما تابحال با مقامات عربستان انجام داده ایم و مشهور است به گفت وگوهای پکن، به طور عمده در قالب مسائل دوجانبه انجام شده است. البته قابل درک است که بعضی از موضوعات و مسائل منطقه ای هم تحت تأثیر این توافق قرار می گیرند. ما از آثار مثبت این توافق بر تحولات منطقه ای همواره استقبال می نماییم. اما آنچه در ارتباط با یمن است؛ طبعا مبحث یمن مساله ای است که اطراف یمنی در مورد آن تصمیم می گیرند. ما همواره از برقراری آتش بس، رفع کامل محاصره انسانی و گفت وگوهای یمنی- یمنی با هدف استقرار صلح و ثبات در یمن و در منطقه استقبال می نماییم.
مجری: نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن هم چند روز پیش به تهران سفر کرد و شما با او دیدار کردید. این دیدار در مورد فرایند صلح در یمن بود؟
امیرعبداللهیان: گفت وگوهایی از گذشته بین طرف های مختلف یمنی جریان داشته در عین حال مقامات یمنی ایده هایی را در قالب ابتکاراتی که نماینده سازمان ملل دنبال می کند، پیگیری می کنند. در سفری که ماه گذشته به ژنو داشتم دبیرکل سازمان ملل، آقای آنتونیو گوترش تاکید نمودند که ما علاقه مند هستیم برای برقراری ثبات و صلح پایدار در یمن تلاش ویژه ای را انجام دهیم. ما به آقای دبیرکل گفتیم که از هر ابتکاری که وجود داشته باشد و به تحقق این ایده کمک نماید و اطراف یمنی از آن استقبال کنند، پشتیبانی خواهیم کرد. طبعاً یک هفته پس از این دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران آمدند؛ سپس به ریاض سفر کردند و بخش اصلی کارش هم دیدارشان با مقامات یمنی است که امیدوارم در نتیجه این ابتکار سازمان ملل و گفت وگوهایی که با مقامات یمن دارند، شاهد پیشرفت در گفت وگوها و بازگشت ثبات، آرامش و امنیت در یمن باشیم.
مجری: جناب وزیر، گزارش هایی در خصوص این وجود دارد که در گذشته سعودی ها همواره ایران را به پشتیبانی از حوثی ها متهم می کردند و امروز گزارش ها حاکی از اینست که ایرانیان قصد دارند این حمایت را بعنوان بخشی از توافق با عربستان، متوقف کنند.
امیرعبداللهیان: ایران همواره نقش سازنده در کمک به صلح و ثبات و امنیت در منطقه داشته است و ما در ارتباط با تحولات منطقه ای به این نقش خودمان ادامه خواهیم داد. طبعا مبارزه با تروریسم یکی از ابعاد سازنده نقش ایران در منطقه به حساب می آید. در عین حال حمایت ایران از گفتگو و حوار سیاسی در منطقه در دستور کار جدی ماست.
مجری: به نظر می آید که توافق با عربستان سعودی بر روابط با دیگر کشورهای عربی تأثیر می گذارد؛ همچون بر گفت وگوهای شما با اردن و گفت وگوها برای توسعه روابط با مصر.
امیرعبداللهیان: پیش از این من در دیداری که با ملک عبدالله، پادشاه اردن هاشمی داشتم؛ اولاً، حامل پیام آقای دکتر رئیسی بودم؛ ثانیاً، در آن دیدار ما با جناب ملک توافق داشتیم بر توسعه مناسبات تهران و امان. در حاشیه جلسه عراق ۲ در اردن گفت وگوی کوتاهی با آقای السیسی، رئیس جمهور مصر انجام شد. ما همواره از توسعه مناسبات با کشورهای مسلمان و کشورهای منطقه همچون مصر و اردن استقبال کرده ایم و از هر گونه پیشنهاد و ابتکاری برای توسعه مناسبات استقبال می نماییم.
مجری: بحرین هم جزء این فهرست است. شما اعلام نموده اید که سلطان عمان درحال میانجیگری بین ایران و بحرین است.
امیرعبداللهیان: در سفری که در هفته های گذشته سلطان عمان به بحرین داشتند، گفت وگوهایی در مورد وضعیت بین جمهوری اسلامی ایران و بحرین در سطح سران عمان و بحرین انجام شد. پس از بازگشت جناب سلطان از منامه، وزیر امور خارجه عمان با من گفتگو کرد و از ابتکار سلطان برای پیشرفت مناسبات و حل موانعی که در راه مناسبات تهران و منامه وجود دارد، سخن گفتند. ما توافق کردیم در گام اول -صرفا- برای بازدید از سفارتخانه ها و اماکن دیپلماتیک دو کشور هیأت های فنی را اعزام نماییم. طبعاً هیأت ما به منامه رفت؛ البته مورد استقبال قرار گرفتند و با هماهنگی های طرف عمانی توانستند وظایف فنی خودشان را در مبحث بازدید از سفارتخانه و اماکن دیپلماتیک انجام دهند. ما همواره از روابط طبیعی بین تهران و منامه استقبال کرده ایم؛ اما از راه سلطان عمان و از مجاری دیپلماتیک موانعی که در این راه وجود دارد را بیان کرده ایم. ایده هایی را طرف بحرینی مطرح کرده است. درحال دیالوگ و رایزنی های غیرمستقیم از راه سلطان عمان در این مورد هستیم. امیدوار هستیم که نسبت به هر آنچه که موانع عادی شدن روابط دو کشور است، دولت بحرین توجه بیشتری را به عمل آورد. طبعاً درصورتیکه آن موانع از میان برداشته شود، بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی دست یافتنی خواهد بود.
مجری: چه چیزی جو منطقه را تغییر داده است؟ تا همین چند سال پیش کل منطقه بر طبل رویارویی می زد، اما امروز همه در منطقه به دنبال صلح هستند؛ در حالیکه دنیا مشغول جنگ دیگری در اکراین است.
امیرعبداللهیان: من فکر می کنم تحولات سریعی در منطقه درحال وقوع است؛ تحولاتی سریع با شیب تند. شاید ده سال پیش بحران های شدید و سریع با شیب تند در منطقه وجود داشت، بگونه ای که راهکارهای سیاسی از بحران ها عقب مانده بودند. حالا اتفاقی که در منطقه درحال وقوع است، منطقه درحال نزدیک شدن به یک درک بالایی از حقیقت ها است و تحولات شتابان بین المللی و درک جدید منطقه از این تحولات همه را به تمرکز بر گفتگو، صلح و امنیت در منطقه تشویق می کند. من فکر می کنم حالا یک فضای جدید دیالوگ و همکاری فراروی منطقه قرار دارد.
مجری: این دقیقاً همان چیزی است که ما هم اکنون در مورد گفت وگوی بین ترکیه و سوریه شاهد آن هستیم. ایران و روسیه مقرر است بخشی از این گفتگو باشند. اینطور نیست؟
امیرعبداللهیان: ما امیدوار هستیم که به زودی دور اول گفت وگوهای سیاسی در سطح معاونان وزرای امور خارجه ایران، سوریه، ترکیه و روسیه برگزار گردد. ما از گفت وگوهای چهارجانبه در سطوح مختلف برای رفع سوء تفاهم ها و حل مشکلات بین ترکیه و سوریه استقبال می نماییم. من در دو سفر به ترکیه و سوریه در این رابطه با جناب آقای اردوغان و جناب آقای بشار اسد از نزدیک گفتگو کردم. با مقامات روسیه هم در سطح رؤسای جمهور دو کشور گفت وگوهای مهمی انجام شد. آقای دکتر رئیسی همواره از ابتکاراتی که به رفع تنش ها و سوء تفاهم ها در منطقه کمک نماید، استقبال می کنند و شخص آقای رئیس جمهور برای شکل گیری گفت وگوهای چهارجانبه با هدف حل مشکلات بین ترکیه و سوریه پشتیبانی و حمایت می کنند. این اتفاق هم به تحولات بین المللی و منطقه ای برمی گردد و درک نزدیکی که رهبران کشورها و سیاسیون کشورها از اوضاع جدید جهانی پیدا کرده اند.
روند احیای توافق هسته ای مجری: برخلاف پیشرفت دیپلماسی منطقه ای، در مورد برجام و گفت وگوهای هسته ای پس از مدت ها شاهد هیچ اتفاق خاصی نیستیم.
امیرعبداللهیان: ما در دولت جدید ایران با هدف رسیدن به توافق و بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان در برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) کار جدی را شروع کردیم. همکاران من هفته ها و ماه ها در وین با ۱+۴ به صورت مستقیم گفتگو و با نماینده آمریکا به صورت غیرمستقیم پیام هایی را تبادل کردند. در ماه های پیش از شروع اغتشاشات و مداخلات خارجی پاییز در ایران، این تبادلات پیام به شکل غیر مستقیم اما فعال بین ایران و آمریکا با هدف لغو تحریم ها تداوم پیدا کرد. در اغتشاشات پاییز، برخی کشورها و همچون آمریکا با مداخلات خود گرفتار خطا شدند. ما هم اکنون در نقطه ای قرار داریم که رسیدن به توافق و جمع بندی توافق می تواند دست یافتنی باشد؛ به شرطی که طرف آمریکایی واقع بینانه برخورد کند. نقش پارلمان ایران در برابر برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) هم مهم می باشد. در - سطح برخی نمایندگان - پارلمان این ایده وجود دارد که دولت برای همیشه نباید در راه مذاکره برای بازگشت همه طرف ها به برجام قرار داشته باشد و آنها معتقد هستند که فرصت گفتگو و مذاکره همیشگی و دائمی نمی تواند باشد. ما امروز در راه همکاری نیرومند بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داریم. اخیراً هم هیأت هایی بین ما تبادل شده؛ همچون آقای گروسی به تهران آمدند. ما در سطح فنی به همکاری هایمان با آژانس ادامه می دهیم. همکاری ایران و آژانس و بازگشت همه طرف ها به تعهدات خود در برجام همچنان در دستورکار ما قرار دارد و ما مذاکره و دیپلماسی را مسیر مناسبی برای حل مساله می دانیم.
مجری: هیاتی از آژانس در چند روز گذشته به تهران سفر کرده بودند.
امیرعبداللهیان: در سطح فنی بین ما و آژانس گفت وگوهای فنی جریان دارد.
تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا مجری: شما چند روز پیش اعلام کردید که توافقی برای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا وجود دارد؛ اما طرف آمریکایی در بالاترین سطح این مورد را رد کرد.
امیرعبداللهیان: ما از مارس سال قبل متن یک صورت جلسه را در مورد تبادل زندانیان روی میز داریم. در هفته های گذشته برای به روز کردن آن، متن پیام ها و یادداشت های غیر رسمی(non-paper) بین ایران و آمریکا تبادل شد. ما مبحث آزادی و تبادل زندانیان را یک مساله کاملاً انسانی می دانیم. ایران آمادگی دارد در قالب گفت وگوها و توافقات قبلی، نسبت به تبادل زندانیان بعنوان یک مبحث کاملاً انسانی اقدام نماید. این بستگی به گام نهایی و جمع بندی نهایی گفت وگوهای غیر مستقیمی دارد که مابین دو طرف در هفته های گذشته جریان داشته است. اما مباحث فنی وجود دارد که امیدوار هستم به نتیجه برسد و این مساله کاملا انسانی محقق شود.
مجری: آیا سفر وزیر مشاور در امور خارجه دولت قطر به تهران به این گفت وگوها ارتباط دارد؟
امیرعبداللهیان: طبعاً قطر همواره در راه کمک به جمع بندی مذاکرات قبلی، چه در مبحث زندانیان و چه در مبحث مذاکره برای لغو تحریم ها، تلاشهای سازنده ای را داشته است و به این تلاشهای خود ادامه می دهد.
مجری: از فرصتی که اختصاص دادید، سپاسگزاریم.
امیرعبداللهیان: موفق باشید.
منبع:

1402/01/11
15:01:20
5.0 / 5
382
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل