رییس سازمان زندان ها:

مهم ترین هدف برای مجازات حبس، اصلاح و تربیت است

مهم ترین هدف برای مجازات حبس، اصلاح و تربیت است

به گزارش سیاسی، رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ رشد خوبی در استفاده از پابند الکترونیک داشتیم و تولید پابندها چند برابر شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، غلامعلی محمدی در برنامه تلویزیونی صف اول ضمن تاکید بر اینکه کسی که مرتکب جرم می شود، مجازات متوجه آن می شود، اظهار داشت: بخشی از مجازات برای تنبیه و بخشی از آن عبرت برای دیگران است. مهم ترین هدف برای مجازات حبس، اصلاح و تربیت است و زندانی باید در راه اصلاحات تربیتی قرار بگیرد. اگر مجازات حبس خاصیت اصلاحی و تربیتی خویش را از دست دهد آنجاست که می گویند زندان کارکرد خویش را از دست داده است.
رئیس سازمان زندان ها همینطور ضمن اشاره به اینکه اصلاح مجرمین ناظر بر پیشگیری از ارتکاب جرم است، اضافه کرد: یعنی ما اگر کارکرد واقعی زندان را محقق کردیم خودش خود به خود از تکرار جرم جلوگیری می کند.
محمدی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ رشد خوبی در استفاده از پابند الکترونیک داشتیم و تولید پابندها چند برابر شد.
وی ضمن اشاره به اینکه ۱۳ هزار زندانی پارسال (تا پیش از عفوی که انجام شد) زیر پوشش پابند بودند، افزود: برخی از افرادی که مشمول عفو شدند همین زندانیانی بودند که زیر پوشش پابند الکترونیک بودند و حدود ۴۰۰۰ نفر آنها آزاد شدند. الان به تولید انبوه در پابند الکترونیک رسیدیم و هم اکنون افراد زیر پوشش پابند ۹۰۰۰ نفر هستند.
رئیس سازمان زندان ها اضافه کرد: بهترین بستر برای تحقق اصلاح و تربیت توسعه کمی و کیفی اشتغال درون زندان ها است. در هر زندانی که اشتغال را توسعه دادیم تخلفات داخل زندان کاهش پیدا کرد.
محمدی ضمن اشاره به اینکه مهم ترین برنامه اولویت دار ما پارسال در زندان اشتغال بود، افزود: باید روی اشتغال سرمایه گذاری ویژه داشته باشیم. در سال گذشته، چون هدفگذاری شد و به همکاران ابلاغ کردیم که باید به نحوی عمل کنند که تا پایان شهریور ۳۰ درصد نسبت به ابتدای سال اشتغال را توسعه دهند و تا آخر سال ۵۰ درصد بالا برند.
وی اظهار داشت: با استفاده از ظرفیت بنیاد تعاون زندانیان ما به هدفگذاری که در ابتدای سال ۱۴۰۱ کرده بودیم، نزدیک شدیم؛ یعنی ۵۰ درصد رشد اشتغال را نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۱ داشتیم.
محمدی خاطرنشان کرد: سال قبل ۱۱۰ هزار زندانی در زندان ها در کلاس های حرفه آموزی شرکت کرده اند.
رئیس سازمان زندان ها افزود: سه اصل باید حاکم بر مجازات ها باشد، اصل قانونی بودن مجازات ها، اصل تساوی در مجازات ها، اصل سوم شخصی بودن مجازات ها است، در شرایط کنونی می بینیم که خانواده های زندانیان شاید بیشتر از خود زندانیان به عذاب هستند.
وی عنوان کرد: پشتیبانی از خانواده زندانیان یک تکلیف قانونی می باشد. در شرایط کنونی حدود ۲۳۲ انجمن حمایت در اقصی نقاط کشور داریم که کار آنها حمایت مادی و معنوی از خانواده زندانیان است.
محمدی ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال ۱۴۰۰ رشد قابل توجهی در زمینه زیر پوشش قرار دادن خانواده زندانیان داشتیم، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ حدود ۵۲ هزار نفر خانواده زندانیان را زیر پوشش حمایت های مادی و معنوی قرار دادیم؛ مانند پرداخت مستمری ماهانه، تهیه سبد کالا، تهیه جهیزیه، اقدامات و مشاوره های درمانی و کمک های آموزشی و سایر مواردی که در تکالیف انجمن ها پیشبینی شده است.
منبع:

1402/01/04
14:08:08
5.0 / 5
370
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل