فیلمهای منتخب فراکسیون محیط زیست مجلس در جشنواره فیلم فجر

فیلمهای منتخب فراکسیون محیط زیست مجلس در جشنواره فیلم فجر

سیاسی: به گزارش سیاسی، پویانمایی «بچه زرنگ» و فیلمهای سینمایی «هوک» و «آنها مرا دوست داشتند» از جانب فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی بعنوان فیلمهای سبز چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر انتخاب شدند.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان فیلمهای محیط زیستی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اظهار داشت: سال جاری برای اولین بار فیلمهای جشنواره بین المللی فیلم فجر از جنبه محیط زیست در قسمت تجلی اراده ملی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفتند. بر این اساس ۳ فیلم منتخب از نگاه داوران این بخش مشخص و معرفی گشتند. انتخاب فیلمهای محیط زیستی در جشنواره های بعدی فیلم فجر ادامه خواهد یافت.

وی همینطور ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر و مدیر بخش تجلی اراده ملی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اظهار امیدواری کرد که این روند در سالهای آینده با قوت بیشتری ادامه یابد و فیلم سازان هم به مقوله محیط زیست حتما در تولیدات خود توجه خاص داشته باشند.در این مراسم همینطور بیانیه هیات داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی قرائت و از برگزیدگان این بخش با اهدای تندیس و جایزه نقدی تقدیر گردید.

متن بیانیه هیات داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

«خداوند بزرگ را شاکریم که توفیق داد تا در چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، تجلی اراده ملی را در فصلی جدید و نگاهی متفاوت تجربه نماییم.

بی شک مقوله محافظت از محیط زیست و منابع طبیعی که بر پایه اصل پنجاهم قانون اساسی و نگاه عالمانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در کشور دنبال می شود، نیازمند فرهنگ سازی و توجه آحاد جامعه است.

و کجا بهتر از جشنواره بین المللی فیلم فجر که با انبوهی از علاقه مندان مهم ترین رویداد فرهنگی کشور را رقم می زند.

سینما به عنوان یک ابزار قوی فرهنگی همواره نقش جریان سازی خویش را در تمامی ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره به معرض نمایش گذاشته است و جا دارد هنر هفتم دِین خویش را به محیط زیست کشور هم ادا کند.

قطعاً پرداختن فیلم سازان به مبحث محیط زیست می تواند سنگ بنایی برای توجه عموم مردم، مسؤلان و تصمیم گیران به این موهبت الهی باشد.

فرصت پرداختن به آثار فخیم چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در قسمت تجلی اراده ملی به مقوله محیط زیست، نخستین گام فراکسیون محیط زیست مجلس بعنوان دستگاه قانون گذاری جهت استفاده از ابزار هنر سینما برای فرهنگ سازی عمومی است.

بر این اساس شاخصهای ذیل برای انتخاب آثار برتر در حوزه محیط زیست ملاک عمل داوران این بخش قرار گرفته است:

۱- توجه به مقوله حفظ زمین، آب، خاک، هوا، جنگل، مراتع و حیات وحش در مقابل تخریب و آلودگی

۲- نگاه ویژه به کاهش تولید پسماند و پساب و پیشگیری از رها سازی آنها در طبیعت

۳- نشان دادن تأثیر نقش پررنگ محیط بانان و جنگل بانان عزیز برای محافظت از طبیعت

۴- حساس کردن جامعه به مبحث حفظ محیط زیست

۵- توجه به اکوتوریسم (گردشگری طبیعت) و کوشش برای توسعه هرچه بهتر آن

۶- برخورداری از مؤلفه های مؤثر برای جذب مخاطب، انتخاب و پرداخت ایده با عنایت به تناسب آن با نیازها و علایق مخاطب در حوزه محیط زیست

۷- الگوسازی عملی و ایجاد علاقه و انگیزه در نسل جوان برای توجه به طبیعت و حیات وحش

۸- پرداختن به مبحث تخریب محیط زیست و هدر رفت منابع ملی نظیر برداشت های بی رویه از معادن و جنگل ها

۹- نقش اقتصاد و منفعت طلبی های نامشروع بر تخریب محیط زیست

۱۰- رابطه سلامت و حیات انسان با سلامت محیط زیست

بر اساس ملاک های فوق و ارزیابی های صورت گرفته توسط هیأت داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در قسمت تجلی اراده ملی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، پویانمایی «بچه زرنگ» به تهیه کنندگی آقای حامد جعفری و کارگردانی آقایان هادی محمدیان، بهنود نکویی و محمد جواد جنتی، فیلم سینمایی «هوک» به تهیه کنندگی آقای علی آشتیانی پور و کارگردانی حسین ریگی و فیلم سینمایی «آنها مرا دوست داشتند» به تهیه کنندگی و کارگردانی آقای محمدرضا رحمانی را بعنوان فیلمهای برگزیده انتخاب و معرفی می نماید.

در پایان جا دارد از تلاش ها و زحمات شبانه روزی سرکار خانم دکتر سمیه رفیعی - نماینده محترم مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و رئیس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی که همیشه دغدغه محافظت از محیط زیست را دارند و بنیانگذار این حرکت محیط زیستی و چراغ راه ما بوده اند و مساعدت جناب آقای دکتر اسماعیلی - وزیر محترم و فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی کمال تشکر را داشته باشیم.

امید است این حرکت پرارزش با استقبال فیلم سازان و هنرمندان در سالهای آینده با جدیت بیشتری برای محافظت از طبیعت ایران عزیزمان تداوم یابد.

هیأت داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی- مهدی صاحبی، علیرضا غمخوار و مجید قاسمی»
1401/11/26
12:22:04
5.0 / 5
439
تگهای خبر: ایران , تولید , جامعه , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل