ستایشی در گفت وگو با سیاسی خبر داد:

آزادی متهمان ومحکومان مشمول عفو گسترده اخیر تا پایان بهمن ماه

آزادی متهمان ومحکومان مشمول عفو گسترده اخیر تا پایان بهمن ماه

سیاسی: به گزارش سیاسی، سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: تا 22 بهمن  یا اواخر بهمن ماه سالجاری متهمان و محکومان حوادث اخیر که شرایط عفو گسترده مقام معظم رهبری را داشته باشند، از زندان آزاد خواهند شد.


مسعود ستایشی در گفت و گو با ایسنا درباره ی عفو گسترده مقام معظم رهبری گفت: این عفو در اجرای بند یازدهم از اصل ۱۱۰ قانون اساسی است که از ناحیه ریاست قوه قضاییه محضر مقام معظم رهبری تقدیم شد و ایشان با درخواست رئیس دستگاه قضا موافقت کردند و تعداد زیادی از متهمان و محکومان دادگاههای انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح را در برمی گیرد.
وی افزود: بعد از موافقت رهبری، رئیس قوه قضاییه فورا بوسیله معاونت قضایی به مقامات ذیربط و واحد های قضایی مربوطه دستورات لازم را ابلاغ کردند و کار اجرائی عفو گسترده در کوتاهترین زمان ممکن و با دقت کامل در دادگستری ها شروع شد.
ستایشی اضافه کرد: در جریان حوادث اخیر برخی از افراد جامعه همچون جوانان بدلیل حضورشان در اغتشاشات درگیر مشکلات شدند و علت این بود که برمبنای القائات و تبلیغات دشمنان قسم خورده این کشور، فریب خوردند و تحت تاثیر قرار گرفتند و در نهایت منجر به این شد که مرتکب رفتارهایی شدند که ناصحیح و نادرست بود و این رفتارها، هنجارشکنی هایی بود و این هنجار شکنی ها واجد وصف مجرمانه بود.
سخنگوی دستگاه قضا اشاره کرد: علاوه بر گرفتاری هایی که این جوانان برای خود ایجاد کردند، خانواده شان را هم گرفتار کردند و نزدیکانشان از این قضیه متاثر شدند و نیز جامعه را گرفتار مشکلاتی کردند که روان جامعه پریشان شد.
وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از این جوانان که فریب دشمن را خوردند و در این کارزار گرفتار شدند، پس از برملا شدن نقشه پلید دشمنان اسلام و دشمنان خارجی و جریان های ضد انقلاب ابراز پشیمانی کردند و ما هم وظیفه داشتیم طبق رهنمودهایی که در اثنای این جریانات از ناحیه رهبری به ما ابلاغ گردید و همین طور توجهی که ریاست قوه قضاییه داشتند، تکلیف مان را انجام دهیم.
ستایشی با اشاره به اینکه «دامنه شمول این عفو، موسع است»، اشاره کرد: کسانی که مشمول این عفو قرار می گیرند، بر طبق رفتارهای مجرمانه ای که داشتند طبقه بندی می شوند البته تحت قرارهای تامینی و اقدامات و تصمیمات قضایی که به اقتضای شرایط برای آنها اتخاذ می شود. پرونده این افراد در صورت وصول شرایطی که گفته شد و طبق مقررات مختومه می شود.


وی افزود: عفو گسترده رهبری، معیاری است و از سال ۹۷ به بعد ما چنین عفویی را نداشتیم و نخستین باری است که دامنه شمول آن ناظر بر متهمان است.
سخنگوی قوه قضاییه درباره ی آثار عفو گسترده رهبری اظهار داشت: نگاه رافت اسلامی در منش مقام معظم رهبری است و این اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی است و ادامه آن شکست کسانی است که برنامه ریزی کرده بودند که به نظام جمهوری اسلامی لطمه بزنند اما شکست مفتضحانه ای را خوردند. یکی دیگر از آثار این عفو این است که از سرمایه های اجتماعی مراقبت می شود و همان نگاه پدرانه ای است که رهبری نسبت به فرزندان خود در این مرز و بوم داشتند البته در اغتشاشات اخیر حساب کسانی که هیجان زده بودند با کسانی که صحنه گردان و عاملان اصلی ارتکاب جنایات بودند، جداست.
ستایشی افزود: در آینده، تاریخ قضاوت می کند که چه اقداماتی را دشمنان انجام دادند و دشمنان چه جفایی را به این کشور کردند و در مقابل این دشمنی ها چه تدابیری گرفته شد و چگونه هوشمندانه ما توانستیم نقشه دشمنان را خنثی نماییم.
ستایشی اضافه کرد: کسانی که در اغتشاشات اخیر از ۲۵ شهریور به بعد بازداشت شده و یا محاکمه شدند تا ۲۲ بهمن یا اواخر بهمن ماه سال جاری مشمول عفو گسترده و نگاه پدرانه نظام اسلامی قرار می گیرند و آزاد می شوند.
وی افزود: از جانب دیگر باوجود گستردگی عفو اخیر که بخش های گسترده ای از محکومان و حتی متهمان را شامل می شود؛ اما استثنائاتی هم دارد. چنانکه در این بین کسانی که مباشرت، مشارکت و معاونت در ارتقای جرایمی همچون محاربه و افساد فی الارض و بغی داشته باشند، مشمول عفو قرار نمی گیرند. همین طور کسانی که مرتکب قتل و جرح عمدی شده باشند، جاسوسان و کسانی که اموال عمومی را آتش زدند و یا با خدمات جاسوسی معاند همکاری داشتند و یا کسانی که بیش از دو فقره محکومیت کیفری موثر داشتند و نیز کسانی که شاکی خصوصی دارند، طبیعی است که مشمول عفو قرار نمی گیرند.
وی درباره ی اینکه آیا سلبریتی ها و هنرمندان و روزنامه نگاران مشمول این عفو قرار می گیرند؟ اظهار داشت: اگر این افراد شرایط عفو را داشته باشند حتما در ایام آتی و تا ۲۲ بهمن آزاد خواهند شد. مشمول شدگان عفو گسترده تعداد قابل توجهی هستند البته چون مسئولان مختلف قضایی همچنان درحال بررسی معیارها هستند فعلا اعلام آمار پیش از نهایی شدن درست نیست. اما ما پیش بینی می نماییم که تا پایان بهمن ماه قسمت زیادی از بازداشت شدگان حوادث اخیر آزاد شوند.
ستایشی در آخر اظهار داشت: بخش دیگر عفو اخیر ناظر بر محکومان دادگاه های انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح است که یک دسته از آنها مربوط به زنان است یعنی بانوانی که سرپرست خانواده هستند، به شرطی که سه سال از حبس خودرا گذرانده باشند و این خود نشان از توجه نظام به زنان و امر خانواده دارد. همین طور اگر محکومان از خانواده شهدا و جانبازان بوده و یا باقی مانده حبس بیماران صعب العلاج و نیز کسانی که سن بالایی دارند همچون ذکور بالای ۷۰ سال و خانمهای بالای ۶۰ سال و کسانی که جزای نقدی ۵۰ میلیون ریال و یا جزای نقدی پانصد میلیون ریال تا پنج میلیاردریال داشته باشند، به شرطی که حداقل سه ماه از حبس خودرا تحمل کرده باشند، جزو شمول عفو اخیر قرار می گیرند.1401/11/21
11:55:51
5.0 / 5
389
تگهای خبر: برنامه , جامعه , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل