بورل:

برجام جایگزین ندارد

برجام جایگزین ندارد

به گزارش سیاسی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گزارشی به محورهای گفت وگویش با وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس بغداد اشاره نمود که شامل مساله احیای برجام، امور داخلی ایران و ادعای نقش ایران جنگ اکراین بود.


به گزارش سیاسی به نقل از وبگاه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات برجامی در بخشی از یک گزارش در رابطه با رخ دادهای کنفرانس بغداد که اخیرا برگزار شد، نوشت: در رابطه با رخ دادهای غیرقابل قبول داخل ایران و حمایت بشدت نگران کننده این کشور از روسیه و در رابطه با توافق هسته ای، گفتگو و تبادل نظری طولانی با وزیر امور خارجه ایران در رابطه با داشتم.
بورل با مطرح کردن اظهاراتی مداخله جویانه نوشت: اتحادیه اروپا شیوه بی رحمانه برخورد مقامات ایرانی با اعتراضات اخیر را به دقت دنبال می کند. ما از حاکمیت ایران می خواهیم اعدام بازداشت شدگان، سرکوب خونین معترضان و تحویل پهپادها [به روسیه] و همکاری نظامی با روسیه را متوقف نماید.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اظهار داشت: وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به من قویا مبحث عرضه پهپادها از جانب ایران به روسیه را رد کرده و ادعا نمود که این نقل و انتقالات قبل از حمله روسیه انجام شده بود.
بورل در ادامه با ادعای اینکه ایران به واسطه تحویل این پهپادها به روسیه از جنگ «نامشروع و متجاوزانه» آن ضد اکراین حمایت می کند، اظهار داشت: تهران از جنایت های جنگی درحال وقوع روسیه و هدف قرار دادن زیرساخت های غیرنظامی توسط آن آگاه است. ایران درحال مرتکب شدن یک اشتباه راهبردی بزرگ است؛ این کشور مسیر اشتباه را برگزیده و در عین حال که تظاهر به بی طرفی در این جنگ می کند، اعتبارش در جهان را از بین می برد.
بورل در رابطه با توافق هسته ای اظهار داشت: با این حال، من هنوز بر این باورم که وقتی مبحث منع اشاعه تسلیحات هسته ای مطرح است، هیچ جایگزینی برای برجام[توافق هسته ای] وجود ندارد. کسانی که جور دیگری فکر می کنند، فقط خودشان را فریب می دهند. بنابراین است که من بعنوان هماهنگ گننده، بر مبنای نتایج مذاکرات وین برای احیای برجام تلاش می کنم.
وی ادامه داد: با وزیر امور خارجه امیرعبداللهیان، گفت وگویی طولانی در اینباره داشتم. همینطور تاکید کردم که بازگرداندن برجام به مسیر خود، در خلائی استراتژیک اتفاق نخواهد افتاد. این تکه ای از یک تصویر بزرگ تر است. ایران باید فورا دست از حمایت نظامی از روسیه بکشد. در این حوزه، از وزیر امور خارجه ایران خواستم به صورت مستقیم با همکاران اوکراینی در رابطه با انتقال ادوات نظامی به روسیه گفتگو کند.
منبع:

1401/10/02
18:52:23
5.0 / 5
491
تگهای خبر: اروپا , ایران , برجام , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل