درخواست آمریکا از سازمان ملل برای تحقیق درباره ی ادعای به کار رفتن پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین

درخواست آمریکا از سازمان ملل برای تحقیق درباره ی ادعای به کار رفتن پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین

سیاسی: نماینده آمریکا در سازمان ملل در اطلاعیه ای با ادعای اینکه کره شمالی و ایران به حمایت نظامی از روسیه در جنگ اوکراین می پردازند، از سازمان ملل خواست درباره ی «به کار رفتن پهپادهای ایرانی در جنگ روسیه مقابل اوکراین» تحقیق کند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل در اطلاعیه ای که در وبگاه نمایندگی آمریکا در سازمان ملل انتشار یافته است، مدعی شد: استفاده روسیه، یک عضو دائم سازمان ملل از تسلیحات به دست آمده از کره شمالی و ایران برای ادامه جنگ متجاوزانه اش مقابل اوکراین شرم آور و مذموم است. این اقدام ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.
گرینفیلد در این بیانیه با گفتن اینکه آمریکا نگران افزایش انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه است، اظهار نمود که واشنگتن می خواهد اقدامات ناقض قطعنامه های شورای امنیت را از طرف روسیه و کره شمالی در کمیته تحریم های ۱۷۱۸ شورای امنیت مطرح کند.
وی در ادامه با تکرار ادعای غرب در خصوص حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، اظهار داشت: ما همین طور از دبیرخانه سازمان ملل می خواهیم گروهی به اوکراین بفرستد تا نقض بند B قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط روسیه و ایران را بررسی کند، خصوصاً بعد از استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حمله این ماه به زیرساخت های اوکراین.
ادعای گرینفیلد در حالی مطرح می شود که وبگاه خبری-تحلیلی اکسیوس هفته گذشته در گزارشی نوشت: گزارش آتی دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره ی پایبندی ایران به توافق هسته ای که اکسیوس آنرا رویت کرده است، برخلاف فشارها از طرف آمریکا و متحدان آن، ایران را به ارائه پهپادها به روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین متهم نمی کند.
اکسیوس در ادامه این گزارش اشاره می کند: روسیه تا کنون سرسختانه و بطور موفقیت آمیزی تلاش نموده است که با ایستادگی در مقابل پافشاری غرب، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را از صدور مجور تحقیقات درباره ی ادعای ارائه این پهپادها از طرف ایران به روسیه منصرف کند. اظهار نظر گوترش درباره ی این مسئله در گزارش آتی اش به شورای امنیت، به هیچ وجه قطعی نیست.
در ادامه این گزارش آمده است: گوترش در گزارش به شورای امنیت، جزییات نامه هایی را که از نمایندگان آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس و اوکراین در این زمینه دریافت کرده، شرح می دهد که در آنها استدلال شد است، ایران به شکلی «مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سند قانونی توافق هسته ای است»، این پهپادها را به روسیه داده. دبیرکل سازمان ملل همین طور مطرح کرده است که نامه هایی نیز از نمایندگان ایران و روسیه دریافت کرده که این اتهامات را رد کرده و تاکید می کند که حتی اگر ایران این پهپادها را به روسیه داده باشد، این اقدام ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اخبرش در پی تکرار ادعای کمک های نظامی ایران به روسیه در جنگ اوکراین، اظهار داشت: ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و بارها اعلام نموده ایم که راه حل این بحران انجام گفت وگوی سیاسی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با تأکید بر این که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام نموده که به هیچ طرفی در جنگ و بحران اوکراین کمک تسلیحاتی و نظامی نکرده است، افزود: ایران همیشه تلاش نموده که از مناسبات و توانمندی های خود برای مساعدت با دو کشور برای رسیدن به راه حل سیاسی جهت حل بحران استفاده نماید و دراین زمینه آمادگی خودرا اعلام نموده و تلاش می کند مطرح کردن این ادعاها مقابل ایران و استمرار آنها با انگیزه ها و اهداف سیاسی صورت می گیرد و از طرف کشورهایی به انجام می رسد که خود مبادرت به ارسال سلاح به یک طرف این جنگ و بحران می کند. ما طرح این ادعاها را با انگیزه های سیاسی و با هدف سرپوش گذاشتن بر اقدامات این کشورها می دانیم.
منبع:

1401/10/02
13:16:59
5.0 / 5
502
تگهای خبر: آمریكا , ایران , سازمان , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل