با اشاره به توقف مذاكرات برجامی

رویترز: پنجره دیپلماسی با ایران بسته نخواهد شد

رویترز: پنجره دیپلماسی با ایران بسته نخواهد شد

به گزارش سیاسی، خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن اشاره به این که باآنکه آمریکا و متحدان اروپایی اش معتقدند که حالا زمان خوبی برای احیای برجام نیست اما حتی اگر در مقطعی برجام از بین برود، این بدان معنا نیست که دیپلماسی در همان زمان دفن خواهد شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، رویترز در گزارش خود نوشت: آمریکا نزدیک به دو سال برای حصول توافق بر سر احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کوشش کرد و شکست خورد، با این وجود واشنگتن و متحدان اروپایی اش از بستن پنجره دیپلماسی سر باز می زنند.
این خبرگزاری افزود: علل آنها نشان دهنده خطرناک بودن نگاههای جایگزین آن همچون نتایج غیر قابل پیشبینی گزینه نظامی ضد ایران است و بعلاوه آنها کماکان اعتقاد دارند که هنوز فرصت برای کنترل برنامه هسته ای ایران وجود دارد، حتی اگر ظرفیت غنی سازی خویش را وسعت داده باشد.
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته بعد از دیدار با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل با تاکید بر ادعاها در رابطه با فعالیتهای هسته ای ایران اظهار داشت: از نظر من هیچ گزینه بهتری از برجام برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای وجود ندارد.
رویترز در ادامه تصریح کرد که اما موانع برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ امسال حتی بیشتر شده است.
این خبرگزاری با تکرار ادعاها در خصوص ارسال پهپادهای ساخت ایران جهت استفاده روسیه در حملات ضد اکراین و سرکوب ناآرامی ها در ایران نوشت: این موارد علاوه بر تسریع برنامه هسته ای تهران، دلایلی هستند که هزینه سیاسی کاهش تحریم های ایران را می افزایند.
رابرت آینهورن کارشناس عدم اشاعه هسته ای و عضو اندیشکده بروکینگز در اظهاراتی ضد ایرانی به رویترز اظهار داشت: هر روز شما کارشناسان بیشتری را می بینید که می گویند حالا بدترین زمان برای احیای توافق هسته ای است و باید فشارها ضد جمهوری اسلامی را افزایش داد.
وی افزود: حتی طرفداران سرسخت برجام هم که قلبشان می گوید باید هزینه سیاسی احیای این توافق را پرداخت، عقلشان می گوید که چنین کاری بسیار دشوار خواهد بود.
خبرگزاری رویترز خاطرنشان کرد: یک دیپلمات غربی هم اظهار داشت که تا وقتی که ایران از خط قرمز، یعنی غنی سازی اورانیوم در سطح ۹۰ درصد عبور نکند مسیر دیپلماسی همچنان باز خواهد ماند اما اگر چنین اتفاقی رخ دهد، مسئله در اروپا و ایالات متحده کاملا تغییر خواهد نمود.
رویترز ضمن اشاره به افزایش تحریم های آمریکا و اروپا ضد ایران در طول ماه های گذشته به بهانه آنچه سرکوب اعتراضات در کشور عنوان شده است به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، نوشت: باآنکه مذاکرات متوقف شده است، انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای هنوز با تمامی طرف ها در تماس است.
این خبرگزاری اضافه کرد: حتی اگر برجام بر هم بخورد به نظر می رسد که دیپلماسی با ایران همچنان زنده بماند چونکه به عقیده چندین دیپلمات غربی هیچ گونه احتمال بررسی گزینه نظامی ضد ایران در آینده نزدیک وجود ندارد. آنها همینطور اعتقاد دارند که هر گونه اقدام نظامی ضد ایران به آسانی می تواند انگیزه ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را ایجاد نماید و ریسک تلافی از جانب ایران را به وجود بیاورد.
یک دیپلمات غربی در اینباره اظهار داشت: من فکر نمی کنم که کسی گزینه نظامی را در آینده نزدیک در نظر داشته باشد.
یک دیپلمات غربی دیگر هم تصریح کرد که حتی برای اسرائیل هم عملا غیر امکان دارد بدون حمایت غرب به ایران حمله کند.
رویترز در قسمت پایانی گزارش خود نوشت: حتی اگر توافق هسته ای 2015 نتواند احیا شود، به قول یک مقام ارشد دولت بایدن راهکارهای دیپلماتیک دیگری امکان دارد امکان پذیر باشد.
او همینطور اظهار داشت: اینکه، چه زمانی و چطور می توان برجام را احیا کرد، یک سوال دشوار است. اما حتی اگر در مقطعی، برجام از بین برود، این بدان معنا نیست که دیپلماسی در همان زمان دفن خواهد شد.
منبع:

1401/09/28
20:45:04
5.0 / 5
472
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل