دهقانی:

مسئولین باید انتقادپذیر باشند

مسئولین باید انتقادپذیر باشند

به گزارش سیاسی، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در مسئله انتقاد و انتقادپذیری جامعه و مسئولین ما مثل کشورهای پیشرفته عمل نمی کنند و خیلی با آنها فاصله داریم، اظهار داشت: البته این که هر حرفی از دلمان برآید بگوییم و اسمش را انتقاد بگذاریم کار درستی نیست و راه انتقاد با راه این گونه مسائل کاملا جداست.


الله وردی دهقانی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با سخنان رئیس دستگاه قضا در ارتباط با تعیین حد و مرز انتقاد و انتقادپذیری اظهار داشت: کلماتی مانند انتقاد در عین حال که کلمات بسیطی هستند، اما تعیین حد و مرز برای آنها باوجود این که ساده به نظر می آیند، خیلی دشوار می باشد.
وی با اشاره به اینکه برای هر کار و دستگاهی در هر جامعه ای و در هر زمانی بطور قطع انتقاد وجود دارد، خاطرنشان کرد: ضرب المثلی است که می گویند «دیکته نانوشته را که نمی توان غلط گرفت»، ازاین رو هر کسی که کار اجرایی انجام دهد بطور قطع انتقاداتی بر آن وارد است، ولی باید برای معنای انتقاد در مقایسه با اغتشاش و براندازی حد و مرزی قائل شویم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسؤلان ما هم باید انتقادپذیر باشند و حرف منطقی مردم را گوش بدهند و بشنوند، چونکه مردم می خواهند بدانند عملکرد بنده بعنوان نماینده یا هر کس دیگری که در مقام اجرایی قرار گرفته چگونه است.
دهقانی اضافه کرد: همه عملکردهای شخصی و بخشی مسؤلان به حساب عملکرد کل نظام نوشته می شود، بنابراین انتقاد همیشه وجود داشته و ازاین رو انتقادپذیری هم باید از سوی خود مسئولین وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه جامعه و مسئولین ما مثل کشورهای پیشرفته عمل نمی کنند و خیلی با آنها فاصله داریم، اظهار داشت: بر فرض در جامعه ای زیرمجموعه وزیری کار خلافی انجام می دهد یا به اصطلاح کم کاری می کند و اتفاقی می افتد؛ مثلاً قطاری واژگون می شود، هواپیمایی سقوط می کند یا در یک حادثه یا بلای طبیعی عملکرد مناسبی نداشته است، حال خود این مسئول از مردم عذرخواهی می کند و می گوید من توان مدیریت نداشتم و اشتباه کردم و نتوانستم و خیلی راحت استعفا می دهد تا افراد دیگری که بهتر از او کار می کنند جای او را بگیرند. در اینجا دیگر به مدیریت و تصدی امورات مردم بعنوان منبع قدرت یا ثروت نگاه نمی شود و بعنوان خدمات به آن نگاه می کنند و تلاش می کنند که کار خوب و بهتری را برای جامعه شان انجام دهند.
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در عین حال تصریح کرد: اگر ما هم این روحیه را در مسؤلان اجرایی و نظارتی خودمان داشته باشیم بطور قطع به سمتی خواهیم رفت که میتوان گفت انتقادپذیر هستیم. یعنی ما صدای مردم و انتقادها را می شنویم و خودمان را قضاوت می نماییم که آیا مواردی را که نسبت به عملکردمان مطرح می کنند را خودمان هم قبول داریم یا نه.
دهقانی در انتها اظهار داشت: البته این که هر کاری و هر حرفی از دلمان برآید به طرف بگوییم و اسمش را انتقاد بگذاریم کار درستی نیست و راه انتقاد با راه این گونه مسائل کاملا جداست.
منبع:

1401/09/05
19:46:48
5.0 / 5
411
تگهای خبر: جامعه , خدمات , شورا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل