دادستان كل كشور:

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی در ایجاد امنیت جانفشانی کرده و هزینه می دهند

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی در ایجاد امنیت جانفشانی کرده و هزینه می دهند

به گزارش سیاسی، دادستان کل کشور اظهار داشت: مسؤلان نیروی انتظامی زحمات و گامهای موثری را تحت زعامت فرماندهی کل قوا دارند و در ایجاد امنیت چه در مرزها و چه در شهرها جانفشانی می کنند و هزینه می دهند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری در بیست و دومین همایش دادستان های مراکز استان که بامداد امروز در مجتمع شهید بهشتی تهران برگزار شد، اظهار داشت: آغاز ولایت و امامت حضرت بقیه الله اعظم را به محضر مقدس و ملکوتی و نورانی اش و به همه پیروان راستین امامت و ولایت و شما همکاران عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنم.
وی ادامه داد: خدا را شاکریم که به ما توفیق پیروی از خاندان عصمت و طهارت را عنایت فرموده است. ما در مقطعی از زمان قرار گرفته ایم که یک مقطع مشعشع در طول تاریخ اسلام است، بنابراین یک نائب خداجو و برحق امام منتظر در این دوره حرکتی را شروع کرد و بسط یدی حاصل شد به جهت اینکه نظامی را مبتنی بر اسلام و قرآن در این کشور بنا نهاده شود، ازاین رو این توفیق برای ما بوجود آمده که تحت زعامت و رهبری ولایت نائب عام آن حضرت، زمینه خدمت برای ما فراهم گردد.
دادستان کل کشور با اشاره به اینکه فرصت خدمت به مردم فرصت بسیار بزرگی است، بیان نمود: خداوند به ما این فرصت را عنایت فرموده است و باید از این نعمت به خوبی و درستی به نفع خدمت به نظام اسلامی بهره برده شود.
منتظری ضمن اشاره به وظایف و تکالیف قوه قضاییه بیان نمود: دفاع از حقوق عامه، گسترش عدل و احقاق حقوق و مقابله با ظلم و ظالم همچون وظایف و تکالیف دستگاه قضا برشمرده می شود. بنابراین این مسئولیت ها، مسئولیت کمی نیست.
وی افزود: همه مسؤلان در نظام اسلامی اگر به وظایف و تکالیف خود عمل کنند همه پرارزش هستند، اما این مسئولیت ها فرق می کند با مسئولیت فردی که در جایگاه قضا و عدالت نشسته است، بنابراین با این اختیاراتی که قانون به دستگاه قضایی داده است ما باید فرصت را غنیمت بشماریم و خالصانه برای رضای خدا و برای ادای وظیفه به مردم و احقاق حق کسانی که مورد ظلم قرار گرفتند، به عرضه خدمات بپردازیم و قدردان این نعمت باشیم.
دادستان کل کشور ضمن اشاره به آغاز هفته نیروی انتظامی و تبریک این هفته به پرسنل این سازمان بیان نمود: بنده از سوی خودم و همه همکاران به این نیروهای خدمتگزار همیشه در میدان تبریک و تهنیت عرض می کنم و از زحمات و تلاشهای این عزیزان که ارتباط آنها با دستگاه قضایی یک ارتباط تنگاتنگ است، تقدیر و تشکر می کنم.
وی تصریح کرد: مسؤلان نیروی انتظامی زحمات و گامهای موثری را تحت زعامت فرماندهی کل قوا دارند و در ایجاد امنیت چه در مرزها و چه در شهرها جانفشانی می کنند و هزینه می دهند.
منتظری ضمن اشاره به حوادث اخیر در کشور بیان نمود: در همین حوادث برخی از این عزیزان به دست اراذل و اوباش و خائنین به ملت و مملکت به شهادت رسیدند و عده ای از آنها در این جریانات مصدوم و مجروح شدند و وظیفه همه ما اینست که از زحمات این عزیزان قدردانی نماییم.
دادستان کل کشور تصریح کرد: حقیقتا باید به کسانی که در تأمین امنیت جامعه تلاش می کنند، کمک گردد. هرچند اقتضا می کند پلیسی که امنیت جامعه را عهده دار است، مورد توجه بیشتری قرار گیرد چه به لحاظ امکانات و پشتیبانی لجستیک و چه پشتیبانی معنوی، اخلاقی، تربیتی و آموزش مذهبی.
وی با اشاره به اینکه همه ما نیازمند این آموزش ها هستیم، اظهار نمود: بطور قطع کسانی که وظایف و مسئولیت های زیادی به آنها واگذار شده است حتما در همه این عرصه ها باید مورد پشتیبانی بیشتری قرار گیرند.
دادستان کل کشور تاکیدکرد: بنده نمی دانم با چه زبانی، با وجود نقصان ها و مشکلات از دادستان های مراکز استان ها در سرتاسر کشور تشکر کنم.
وی با اشاره به اینکه ما از نارسایی ها و مشکلات و نقصهای دادستانی ها آگاه هستیم، اظهار داشت: علیرغم این مشکلات و کمبودها و تنگناها دادستان های ما در سرتاسر کشور تلاشهای زیادی را انجام می دهند و ما از این زحمات تشکر می نماییم و دست عدالت پرور این عزیزان را می فشاریم.
دادستان کل کشور در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت دریافت نظرات کارشناسی در پرونده های قضایی بخصوص در پرونده های حوادث اخیر بیان نمود: زمانی که مبانی کارشناسی بر پایه مبانی علمی باشد قاضی خودش را ملزم به تبعیت از آن می داند.
منتظری ضمن اشاره به ابلاغ بخشنامه اخیر دادستانی کل در زمینه ارجاع امور قضایی به کارشناسان تخصصی در زمینه حوادث اخیر بیان نمود: طبق بخشنامه مذکور تاکید کردیم که مسائل به کارشناسان اطلاعاتی و امنیتی ارجاع داده شود و زمانی که آنها اظهارنظر کردند بر مبنای نظریه آنها موضوعات مدنظر قرار گیرد. البته گاهی قاضی دلایلی دارد در خصوص این که این کارشناسی و اظهارنظر تخصصی ایراد دارد و آنجا آن مبحث را نمی پذیرد، اما اگر درصورتیکه قاضی تشخیص داد این اظهارنظر کارشناسی مبتنی بر مسائل علمی است، آنرا می پذیرد و این مورد هیچ مغایرتی با استقلال قاضی ندارد.
وی تصریح کرد: ما تاکید داریم که در همه مسائل همچون مسائلی که به امور اطلاعاتی و امنیتی بر می گردد، قضات از باب مشورت، مسائل را به کارشناس امر ارجاع دهند و بخشنامه ما هم بر همین محور بوده است.1401/07/14
11:59:51
5.0 / 5
492
تگهای خبر: آموزش , تخصص , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل