یك استاد ژئوپلیتیك دانشگاه مطرح كرد:

لابی ترکیبی عربی-صهیونیستی سد راه توافق هسته ای

لابی ترکیبی عربی-صهیونیستی سد راه توافق هسته ای

به گزارش سیاسی، یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با اشاره به اینکه آمریکایی ها تمایل دارند به توافق هسته ای با ایران دست یابند اظهار داشت: فشارهای لابی اسرائیل زیاد شده، لابی عرب هم کار خودرا انجام می هد، در حقیقت لابی ترکیبی اعراب و اسرائیل در این مساله فعال است و کار می کنند.


عبدالرضا فرجی راد در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی خود از روند مذاکرات هسته ای و دلایلی که در به نتیجه رسیدن موثر هستند؟ اظهار داشت: به انتخابات آمریکا نزدیک می شویم باتوجه به پاسخی که ایران به آمریکا داده، آنها احساس می کنند چند دور دیگر رفت و برگشت نیاز دارد، شاید رفت و برگشت ها نسبتا طولانی تر از قبل باشد.
وی با اشاره به اینکه تا زمان انتخابات تیم دموکرات آمریکا نمی توانند از این توافق بهره ببرند، اظهار داشت: به تدریج آمریکایی ها به این نتیجه می رسند که اگر تا 10 روز دیگر اگر به نتیجه نرسیدند، گفت وگوها را به پس از انتخابات موکول کنند اما از طرف دیگر فشارهای لابی اسرائیل زیاد شده ضمن اینکه لابی عرب هم کار خودرا انجام می دهد، در حقیقت لابی ترکیبی اعراب و اسرائیل در این مساله کار می کنند.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همین طور بیان کرد: حتی به آژانس نامه نوشتند تا نظرش را تغییر ندهد و حتی مباحث پرونده پادمانی عنوان شد، این ها موضوعی است که حالا آمریکایی ها با آن درگیر هستند. بنظر می رسد اگر نتوانیم تا یکی دو هفته دیگر به نتیجه برسیم، توافق عقب می افتد.
سفیر سابق کشورمان در نروژ اضافه کرد: این احتمال هم وجود دارد که مذاکراتی غیر علنی درحال انجام باشد، ضمن اینکه احتمالش ضعیف است که تا دو هفته دیگر نتیجه ای بدست آید.
وی اشاره کرد: حالا به نفع آمریکا نیست باتوجه به انتخاباتی که دارند این مساله به تعویق بیافتد. توافق می توانست امتیازی برای دموکرات ها در انتخابات باشد. آمریکایی ها تمایل دارند به توافق هسته ای با ایران دست یابند. برای ایران هم همچنین است با توجه به این که قیمت نفت بالاست باید بتوانیم صادراتمان را افزایش دهیم باتوجه به اینکه به زمستان نزدیک می شویم اروپا امید داشته تا در پاییز از ایران نفت خریداری کند.
فرجی راد افزود: اگر آمریکایی ها به نتیجه نرسند کنگره و سنا را از دست می دهند و طبیعتا ناامیدی بر آنها غلبه می کند و مخالفان بایدن فشار بیشتری می آورند. از طرف دیگر کمتر از دو سال به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده و دموکرات ها می کوشند تا حدودی انعطاف نشان دهند تا از مزایای توافق بهره ببرند.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همین طور اظهار داشت: تندروهای آمریکا و اسرائیلی بدنبال این هستند که مساله حل نشود و با هجمه ای که آورده اند به نظرم تیم بایدن عقب نشست در صورتیکه در ابتدا تمایل داشتند تا مسائل را حل کنند اما با فشارهایی که آوردند آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که خیلی عجله نکنند.
منبع:

1401/06/18
11:18:07
5.0 / 5
391
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل