آمریکا توقیف شناور دریایی خودرا تایید کرد

آمریکا توقیف شناور دریایی خودرا تایید کرد

سیاسی: ایالات متحده آمریکا روز جمعه به وقت محلی توقیف دو شناور تجسسی نیروی دریایی خودرا تایید نمود.


نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اعلام نمود که ایران باردیگر برای مدت کوتاهی شناور تجسسی نیروی دریایی این کشور را توقیف و سپس رها کرده است.
تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی مستقر در خاورمیانه، روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس با تایید این مساله از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جزییات توقیف دو شناور تجسسی نیروی دریایی آمریکا را منتشر نمود.
بر این اساس، ناوشکن جماران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در حین اجرای ماموریت برقراری امنیت و ایمنی کشتیرانی در دریای سرخ و مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی با چندین شناور ویژه داده برداری کوچک که در راه کشتیرانی بین المللی رها بود روبه رو شده و با مبادرت به موقع و بمنظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی از کنترل کننده این نوع تجهیزات خواست به این نوع رفتار و حرکت خاتمه داده و مسیر حرکت را تغییر بدهند.
لکن با تغییر مسیر ناوشکن نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای سرخ، باردیگر مواجه با سایر این شناورها گردید و ناگزیر بعد از توقف و کنترل شناورهای موصوف و اطمینان از امنیت دریانوردی کشتی های فوق را رها نمود و از کنترل کننده این نوع تجهیزات خواست به این نوع رفتار و حرکت خاتمه داده و مسیر حرکت را تغییر بدهند، لکن باردیگر مواجه با کشتی ها گردید و ناگزیر فرماندهی برای جلوگیری از حوادث احتمالی تروریستی نسبت به کنترل و توقف شناورها اقدام نموده و مانع از بروز حوادث پیش بینی نشده گردید.
پس از توقف وکنترل این کشتی ها و اطمینان از امنیت دریانوردی و به تماسهای مکرر ناوشکن ج. ا. ا پاسخی نداده و خارج از کنترل درحال دریانوردی بود و سبب ناامنی و به خطر افتادن ایمنی شناور های در راه گردیده و احتمال انجام اقدامات تروریستی نیز متصور بود.
در راستای اطمینان از برقراری امنیت دریانوردی با رعایت نکات ایمنی و امنیتی شناورهای فوق بازیافت و بعد از بررسی های لازم و اطمینان از امنیت دریانوردی شناورهای یاد شده با تصمیم فرمانده ناوشکن ایرانی در منطقه ای ایمن رها و توسط یگان های آمریکایی دریافت و به آنها تفهیم گردید درباب امنیت دریانوردی مسئولیت پذیر باشند و از تکرار موارد مشابه خودداری نمایند.
جمهوری اسلامی ایران این موارد مغایر با امنیت و ایمنی دریانوردی را بوسیله مراجع سیاسی و بینالمللی پیگیری خواهد نمود.

منبع:

1401/06/13
10:07:23
5.0 / 5
420
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل