عضو كمیسیون اقتصادی مجلس اعلام كرد:

نتیجه تفحص مجلس از بورس

نتیجه تفحص مجلس از بورس

به گزارش سیاسی، فارس عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وارد دانستن خیلی از نقدها به بازار بورس و ساماندهی به بازارهای مالی کشور، اعلام نمود که بزودی نتایج تحقیق و تفحص مجلس از بورس اعلام خواهد شد.


محسن علیزاده پنجشنبه ۲۷ مرداد در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه مردم به سفارش دولت و مسؤلان مختلف سرمایه های خویش را به بازار بورس وارد کردند اما به علل مختلف امکان متناسب سازی عرضه و تقاضا فراهم نشدن و سرمایه مردم به تاراج رفت، اظهار داشت: سال ۱۳۸۴ و متناسب با شرایط زمان، ظرفی برای بازار بورس بوجود آمد که پاسخگوی معاملات چندصد میلیونی امروز نیست.
عضو ناظر مجلس در شورایعالی بورس، با اشاره به اینکه حالا تناسبی بین هسته بازار و میزان معاملات وجود ندارد، اظهار داشت: البته این پیشبینی نشده بود که با دعوت مسؤلان از مردم، آن استقبال گسترده اتفاق بیفتد.
علیزاده با یادآوری این که بعنوان عضو ناظر شورایعالی بورس، حق رای در تصمیم گیری و برنامه ریزی های این شورا ندارد، تصریح کرد: برپایه وظیفه قانونی که نظارت بر انطباق تصمیمات این شورا با قوانین بوده و همینطور وظیفه ذاتی نمایندگی که دفاع از حقوق مردم است، به مسائل ورود کرده و تلاش خویش را انجام خواهم داد.
سودهای کلان اشخاص حقوقی از ریزش بورس
او اظهار داشت: در مقطعی که ریزش بورس آغاز شد، بعضی شرکت ها و افراد و سهامداران حقوقی، با استفاده از رانت اطلاعاتی، خریدهایی را انجام دادند و سودهای کلانی کسب کردند؛ در بررسی ها مشخص شده شخصی که سال ۹۴ یا ۹۴ با ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه وارد بورس شده، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ پرتفویی با ارزش ۲۴ میلیارد تومان داشته و امروز این پرتفو ۷۰ میلیارد تومان ارزش دارد؛ این یعنی همان رانت اطلاعاتی.
رئیس کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که مجلس از ظرفیت قانونی خود استفاده و هیئت تحقیق و تفحص از بورس را ایجاد کرد، اظهار داشت: بزودی نتایج کار هیئت تحقیق و تفحص از بورس در صحن مجلس قرائت و دلایل نابسامانی بورس مطرح خواهد شد.
انتخاب رئیس سازمان بورس برپایه قانون نبود
علیزاده با بیان اینکه، انتخاب رئیس سازمان بورس دارای اشکال قانونی بوده و شخصا در این خصوص اعتراض داشته است، اظهار داشت: متاسفانه برخلاف قانون فردی را که رابطه استخدامی مشخص و مستقیم با دولت دارد در راس این سازمان گذاشتند و چون به تاکیدات و اعتراض ها توجه نشد، در این خصوص به دستگاه قضایی شکایت کرده ام.
این نماینده مجلس تصریح کرد که برپایه قانون تمام تصمیماتی که هیئت مدیره آن سازمان در زمان حضور رئیسی که خارج از چارچوب قانون انتخاب و انتصاب شده، فسخ و باطل خواهد بود.
عرضه های اولیه دارای اشکال در بورس
علیزاده همینطور ضمن اشاره به این که طی ۵ سال قبل عرضه های اولیه به درستی انجام نشده است، اظهار داشت: به تازگی جلوی آغاز ۲ عرضه اولیه را به علت غیرواقعی بودن قیمت کارشناسی شده آن گرفته شد؛ چونکه قیمت کارشناسی بالغ بر هزار میلیارد بالاتر از ارزش آنها بود؛ این یعنی قصد گرانفروشی داشتند.
او ضمن اشاره به الزامی بودن اصلاح قانون بازار سرمایه، اظهار داشت: کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی پس از جلسات متعدد، پیشنویس را اصلاح قانون بازار سرمایه را آماده کرد و کلیات آن این هفته تصویب گردید و جزئیات هم هفته آینده بررسی و تصویب می شود.
نداشتن دانش مالی کافی عمده دلیل زیان در بازار سرمایه
این نماینده مجلس در عین حال، نبود دانش کافی مالی در جامعه را عمده دلیل زیان های وارده به مردم در فراز و نشیب های بازار سرمایه دانست و اظهار داشت: باید برای ارتقاء دانش مردم در مورد بازارهای مالی و فعالیتهای مرتبط، برنامه ریزی داشت و از همه ظرفیت ها بهره برد.
علیزاده تصریح کرد: به نظر میرسد که همزمان با دعوت مردم برای حضور در بازار سرمایه، پیرامون ضرورت برخورداری از دانش کافی تاکید می شد و فرهنگسازی را همراه با تبلیغ مشارکت در این بازار، دنبال می کردند.
هر قانون بین المللی احتیاج به مصوبه مجلس دارد
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که هر قانون بین المللی نیازمند بررسی و تصویب در مجلس است.
علیزاده افزود: برجام هم مانند هر قانون بین المللی نیازمند طرح در مجلس و تصویب آن است. مجلس همانگونه که قانون راهبردی اقدام متقابل را برای فرصت سازی توسط دولت در مذاکرات تصویب کرد، حال باید در جریان برجام هم قرار داشته باشد.
او ضمن اشاره به برگزاری جلسه غیرعلنی با حضور مسئولانی ارشد کشور در زمینه مذاکرات برجام و طرح مباحث مختلف پیرامون این توافق، تصریح کرد که تمام جزئیات برجام باید به نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسانده شود.
همراهی کامل نمایندگان با دولت در سطح ملی و استانی
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در پاسخ به سئوالی تصریح کرد که، دکتر ایمانیه، استاندار فارس از مدیران توانمند و با سابقه ملی به حساب می آید که تا لحظات آخر رای گیری اعضای هیئت دولت بعنوان گزینه وزارت بهداشت مد نظر و مطرح بود.
علیزاده با تصریح این که نگاه مجلس و به تبع آن مجمع نمایندگان فارس، نسبت به دولت حمایتی است، تعامل بین قوای مجریه و مقننه در سطح فارس را مناسب خواند و بر حمایت این مجمع از استاندار تصریح کرد.
استفاده مطلوب از ظرفیت گردشگری فارس بخصوص سپیدان
علیزاده همینطور به ظرفیت های قابل توجه گردشگری استان فارس اشاره و ضمن یادآوری این که ایجاد مناطق ویژه اقتصادی گردشگری می تواند در توسعه فعالیت این صنعت و رونق آن کارگشا باشد، توجه به شهرستان سپیدان بعنوان یکی از قطبهای گردشگری طبیعی کشور را خواهان شد.
نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به وجود تنها پیست اسکی استاندارد زمستانه و تابستانه در شهرستان سپیدان و ظرفیت های بومگردی و طبیعی موجود درا ین شهرستان، اظهار داشت: در ایام آخر هفته معمولاً چند برابر جمعیت شهرستان سپیدان توریست به این منطقه سفر می کند.
علیزاده با اشاره به اینکه در روزهای خاص، شاهد حضور بالغ بر 300 هزار نفر توریست در شهرستان سپیدان بوده ایم، استفاده مطلوب از این ظرفیت را عاملی برای توسعه فارس و رونق گردشگری برشمرد.
به آیین نامه واردات خودرو نقد دارم
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه آیین نامه واردات خودرو تصویب شده است اما به آن نقدهایی وارد است، اظهار داشت: به نظر من واردات باید بدون محدودیت و بدون عوارض گمرکی صورت گیرد تا شاهد ارتقاء کیفیت خودروسازی داخلی باشیم.
علیزاده در عین حال به برخی مشکلات و مصائب خودروسازان داخلی هم اشاره و تصریح کرد: مثلاً کارخانه های فولاد، ورق فولادی مورد نیاز خودروسازان داخلی را به قیمت و تعرفه صادراتی عرضه می کنند؛ چنین مسائلی از عاملهای مهم و اثرگذار بر بالا رفتن قیمت نهایی تولید است.
این نماینده مجلس در ادامه، قیمت گذاری دستوری را مورد نقد قرار داد و این امر را عاملی صدمه زا و آفت جدی در عرصه تولید و ایجاد امکان ارتقا کیفیت تولید و بالا بودن قیمت کالاهای تولید داخل برشمرد.1401/05/27
13:04:58
5.0 / 5
744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل