یك كارشناس مسائل سیاسی تشریح كرد؛

زوایای پیدا و پنهان اهداف آمریکا در مسافرت نانسی پلوسی به تایوان

زوایای پیدا و پنهان اهداف آمریکا در مسافرت نانسی پلوسی به تایوان

به گزارش سیاسی یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اقدام نانسی پلوسی در مسافرت به تایوان قضه کهنه تایوان-واشنگتن و پکن را زنده می کند، اشاره کرد: آمریکا در پی تحریک بیشتر چین برای نشان دادن قدرتش در مقابل خود است و هدف دیگرش اقناع افکار عمومی آمریکا و سپس فرا جغرافیایی ایالات متحده در نظام بین الملل می باشد.


مهدی مطهرنیا در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی خود از سفرنانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان باتوجه به هشدارهای چین دراین زمینه گفت: این مساله در قالب دکترین تحریک خشونت آمریکا در رابطه با چین قابل تعریف است، در حقیقت قدرت هوشمند آمریکا در دستگاه فکری حاکم بر کاخ سفید در دوره اوباما و بایدن مجمع نظر است و می تواند این مساله را نوعی از تحریک خشونت در صحنه عملیات جنگ روانی مقابل چین باز تعریف کرد.
وی ادامه داد: نانسی پلوسی که رییس مجلس نمایندگان آمریکا شمرده می شود همچون کسانی است که گرایش های خودرا برای استقلال تایوان پنهان نکرده است. وی در سال 2000 وقتی که رییس جمهور تایوان برگزیده شد از او حمایت کرد و به او بخاطر پیروزی در انتخابات تبریک گفت.
این کارشناس مسائل سیاسی همین طور بیان کرد: از طرف دیگر مساله فساد مالی همسر پلوسی در ایالات متحده آمریکا هم مطرح است و این احتمال وجود دارد که او پایگاه سیاسی خودرا در انتخابات آینده کنگره از دست دهد، بدین سبب سفر آسیایی او برای پکن تحریک کننده و برای کاخ سفید می تواند یک فرصت باشد.
مطهرنیا با اشاره به اینکه سیاست کاخ سفید مبتنی بر دکترین "تحریک هوشمندانه" است اظهار داشت: ایالات متحده متوجه این امر است که با سفر پلوسی به آسیا بصورت نرم از تایوان حمایت می کند و این ها نشان میدهد که آمریکا در پی تحریک بیشتر چین برای نشان دادن قدرتش در مقابل خودش است و هدف دیگرش اقناع افکار عمومی آمریکا و سپس افکار عمومی فراجغرافیایی ایالات متحده در نظام بین الملل است.
این استاد دانشگاه ابراز عقیده کرد که تحریک کاخ سفید نسبت به سفر نانسی پلوسی به تایوان را در چار چوب دکترین تحریک هوشمندانه می دانم که به صورتی در رابطه با اوکراین و روسیه هم آمریکایی ها آنرا انجام دادند.
وی اشاره کرد: در حوزه پیوستن اوکراین به ناتو نیز همین تحرک را در رابطه با مسکو برگزیدند اما میزان تحریک پذیری چین بالا است چونکه چینی ها اعلام نمودند که هواپیمای نانسی پلوسی را مورد هدف قرار می دهند یا برخوردهای شدیدی در رابطه با این سفر در دست اجرا خواهند داشت.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: این مساله تاحدود زیادی قصه کهنه تایوان- واشنگتن و پکن را در افکار عمومی زنده می کند، قصه ای که واشنگتن، تایوان را مستقل می شمارد و از جانب دیگر پکن به هیچ وجه حاضر به پذیرش تایوان به عنوان کشور مستقل نیست و آنرا قسمتی از خاک چین می داند. از این جهت باید گفت آمریکایی ها در پی گسترش ناامنی از خاورمیانه به شرق آسیا هستند.
منبع:

1401/05/11
14:35:44
5.0 / 5
677
تگهای خبر: آمریكا , سفر , عمومی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل