بیانیه سه قدرت هسته ای برای کنفرانس بازبینی ان پی تی

بیانیه سه قدرت هسته ای برای کنفرانس بازبینی ان پی تی

سیاسی: آمریکا، انگلیس و فرانسه از روسیه خواستند تا به لفاظی «خطرناک» خود در حوزه استفاده از سلاح هسته ای و جنگ اتمی اختتام دهد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا در این بیانیه که از طرف این سه کشور به دهمین کنفرانس بازبینی تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای ان پی تی ارسال شد آمده است:
"برای بیش از پنجاه سال، معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) جزء غیرقابل جایگزین و حیاتی نظم مبتنی بر قوانین جهانی بوده است. ما مجدداً ان پی تی را به عنوان سنگ بنای رژیم عدم اشاعه هسته ای و به عنوان پایه ای برای پیگیری خلع سلاح هسته ای و استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای تأیید می نماییم. ما کوشش های پایدار خودرا برای کاهش خطرات هسته ای در پیشبرد تعهدات خلع سلاح هسته ای خود برمبنای ماده ششم ان پی تی یادآوری می نماییم.
با شروع دهمین کنفرانس بازبینی ان پی تی، ما مجدداً بر اهمیت ادامه آن تاکید می نماییم و متعهد می شویم که بطور مثبت در جهت اجرای کامل همه مفاد و تحقق کامل اهداف آن کار نماییم. همچون پیشبرد صلح و امنیت بین المللی که ما به عنوان کشورهای دارای سلاح هسته ای ان پی تی و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، متعهد به حفظ و ارتقای آن هستیم.
رهبران فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده قاطعانه به اهداف مندرج در بیانیه 3 ژانویه 2022 در خصوص جلوگیری از جنگ هسته ای و اجتناب از مسابقات تسلیحاتی متعهد هستند. ما با درک عمیق اعلام می نماییم که جنگ هسته ای برنده ای ندارد و هیچ گاه نباید وارد آن شد. ما آرمان های در رابطه با حفظ پیشینه عدم استفاده از سلاح های هسته ای از سال 1945 را تایید می نماییم. سلاح های هسته ای تا آن زمان که وجود دارند، باید در خدمت اهداف دفاعی، جلوگیری از تهاجم و جلوگیری از جنگ باشند. ما کسانی را که از سلاح های هسته ای برای اهداف نظامی، ارعاب و باج خواهی استفاده می نمایند یا تهدید به استفاده از آنها می کنند، محکوم می نماییم. چنین اقداماتی عمیقا خطرناک و مغایر با اهداف ان پی تی و منشور سازمان ملل متحد است. به دنبال جنگ غیرقانونی روسیه مقابل اوکراین، ما از روسیه می خواهیم که از لفاظی ها و رفتارهای غیرمسئولانه و خطرناک هسته ای خود دست بردارد، به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد و مجدداً - در گفتار و عمل - به اصول مندرج در بیانیه اخیر رهبران در ممانعت از جنگ هسته ای و اجتناب از مسابقات تسلیحاتی متعهد شود.
ان پی تی خطر یک جنگ هسته ای ویرانگر را کاهش داده است و کاهش بیشتر این خطر باید برای همه کشورهای عضو ان پی تی و برای این کنفرانس بازبینی اولویت باشد. ما اذعان داریم که این خطر به بهترین وجه بوسیله گام های مشخص، اساسی و هدفمند و غلبه بر چالش های راهبردی، سیاسی و فنی لازم برای دستیابی به جهانی بدون سلاح های هسته ای برطرف می شود. مقاله کاری که ما ارائه کردیم، اصول و مسئولیت ها برای کشورهای دارای سلاح هسته ای عضو ان پی تی را تشریح می کند و راه هایی را نشان میدهد که دولت های ما اجرای بیانیه 3 ژانویه را به پیش خواهند برد.
با الزام پادمان های هسته ای قوی تر، که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی تعهدات منع گسترش سلاح های هسته ای اجرا می شود، یادآوری می نماییم که ان پی تی پایه های لازم را برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای و اشتراک امن فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز به وجود آورده است. پتانسیل مشارکت بیشتر در حوزه های انرژی، کشاورزی، بهداشت، محیط زیست و سایر زمینه ها بسیار زیاد است. ما تعهد خودرا برای ترویج و گسترش مشارکت آنها در توسعه پایدار و مقابله با تغییرات آب و هوا در سراسر جهان تجدید می نماییم.
کنفرانس های بررسی قبلی، و تعهداتی که ما به یکدیگر داده ایم، این اهداف مشترک را پیش برده اند و این تعهدات همچنان مهم هستند. دولت های ما برای اجرای این تعهدات تلاش نموده اند و خواهند کرد. در دهمین کنفرانس بازبینی، ما همین طور باید نگاه رو به جلو را ادامه دهیم تا الزامی ترین وظایف را برای پیشبرد هر سه ستون معاهده شناسایی کنیم: خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، علم و فناوری. هر ستون نشان دهنده منافع مشترک همه طرف های ان پی تی است که همه می توانند به آن کمک کنند. ما از مشکلاتی که با آن روبرو می باشیم و چالش هایی که رویدادهای اخیر برای هر سه ستون به وجود آورده است کاملاً آگاه هستیم. در این ماه، سخنان ما، اقدامات ما، و زمینه مشترکی که ایجاد می نماییم باید هنجارهای جهانی را که از این معاهده ناشی می شود و از همه ما محافظت می کند، تقویت کند. این مستلزم آنست که ما در رد لفاظی های هسته ای غیرمسئولانه و حملات بی پروا که رآکتورهای هسته ای و تأسیسات هسته ای صلح آمیز مرتبط را به خطر می اندازند، بپیوندیم. همه طرف های NPT، کشورهای دارای سلاح هسته ای یا کشورهای فاقد سلاح هسته ای، وظیفه دارند هم نشان دهند و هم رفتار مسئولانه و خویشتن داری در انجام تعهدات خودرا ترویج دهند. در این رابطه، تضمین های امنیتی منفی و مثبت خودرا به کشورهای غیرهسته ای ان پی تی یادآوری می نماییم و به چنین تضمین هایی احترام خواهیم گذاشت.
ما متعهد به رسیدگی به بحران های گسترش تسلیحات تسلیحاتی منطقه ای در هر کجا هستیم. ما بار دیگر تاکید می نماییم که ایران هیچ گاه نباید سلاح هسته ای تولید نماید. ما متأسفیم که باوجود کوشش های دیپلماتیک شدید، ایران هنوز از فرصت برای بازگرداندن اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استفاده نکرده است. ما از ایران می خواهیم که به اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برگردد و بطور فوری با آژانس در حل وفصل همکاری کند.
ما از ایران می خواهیم که به اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگردد و بصورت فوری با آژانس در حل و فصل مسائل مربوط به مواد و کارهای هسته ای اعلام نشده احتمالی در ایران، طبق توافقنامه پادمان های مورد نیاز ان پی تی، همکاری کند. ما همین طور خاطرنشان می نماییم که پیشرفت های مستمر در برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی تهدیدی فزاینده برای امنیت مشترک ما محسوب می شود. ما همچنان متعهد به انحلال کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل برگشت تمامی سلاح های هسته ای توسط کره شمالی هستیم و از کره شمالی می خواهیم که تمامی آزمایش ها و پرتاب های هسته ای که از فناوری موشک های بالستیک و کارهای در رابطه با آن استفاده می نمایند را متوقف نماید.
در طول این کنفرانس بازبینی، ما همه پیشنهادات برای پیشبرد اجرای معاهده را از نزدیک بررسی نموده و صادقانه بحث خواهیم کرد. در این راستا، ما متعهد می شویم که بهترین تلاش خودرا برای پشتیبانی از قوانین، هنجارها و نهادهای بین المللی و دستیابی به یک نتیجه مثبت و اجماع که همه کشورها و همه مردمانشان را موفق تر و امن تر می کند، انجام دهیم."
منبع:

1401/05/11
10:09:21
5.0 / 5
725
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل