اعلام نتیجه بررسی ها در كاخ گستان

خروج قاچاقی تابلو مظفرالدین شاه تایید شد

خروج قاچاقی تابلو مظفرالدین شاه تایید شد

سیاسی: مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی تایید نمود که تابلوی پرتره مظفرالدین شاه قاجار، در فاصله سالهای 1317 تا 1361 از کاخ گلستان خارج شده و بعدها قاچاقی به خارج از کشور منتقل شده و به فروش رفته است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، بعد از انتشار عکسهایی از تابلو به فروش رفته‌ی پرتره مظفرالدین شاه قاجار در حراجی کریستیز بریتانیا و جای خالی این تابلو روی دیوارهای کاخ گلستان در تهران، این سوال پرسیده شد که این اثر کمال الملک چه زمان و چگونه از ایران خارج شده و از یک حراجی سر درآورده است؟
مسؤولان کاخ گلستان در اظهارات اولیه از وجود چنین تابلویی ابراز بی اطلاعی کرده و حتی احتمال تقلبی بودن آنرا مطرح نمودند. احمد دِزواره ای که از اواخر دهه ۵۰ تا سال ۱۳۸۶ ریاست موزه های کاخ گلستان را به عهده داشت نیز وجود چنین تابلویی را در این مجموعه بطور کامل رد کرد و ادعاهای مطرح شده درباره خروج این تابلو یا به سرقت رفتن آنرا تهمت و دروغ محض خواند.
حالا بعد از بررسی اسناد و اموال ثبت شده در کاخ گلستان، مرتضی ادیب زاده ـ مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ تایید نمود که این تابلو قاچاقی از کشور خارج شده است. نام تابلو «پرتره مظفرالدین شاه» تا سال ۱۳۱۷ در لیست اموال کاخ گلستان ثبت شده است و بعد از آن، اثری از آن در لیست اموال کاخ نیست.
او برای شفاف سازیِ موضوع تابلو «پرتره مظفرالدین شاه» جهت بررسی چگونگی خروج این اثر از کاخ گلستان و متعاقب آن، فروش در حراجی کریستیز لندن در سال ۲۰۰۰ میلادی، نتیجه بررسی های انجام شده‌ی کارشناسان روی دفاتر اموالی کاخ گلستان متعلق به سالهای ۱۳۱۲، ۱۳۱۷ و ۱۳۶۱ خورشیدی را، در حساب کاربری خود در اینستاگرام این چنین اعلام نمود: نام تابلو و مشخصات دقیق آن همچون ابعاد (همراه با قاب) در دفتر سال ۱۳۱۲ خورشیدی ثبت شده است، اما جزو اموال بنای موسوم به خوابگاه (اندرونی ناصرالدین شاه) ثبت شده است و نه کاخ اصلی و تالار برلیان. بنظر می رسد قبل از سال ۱۳۱۲ تابلوهای شاهان قاجار در اوایل دوره پهلوی از تالار برلیان خارج شده و به بنای خوابگاه منتقل شده اند.
نمایی از خوابگاه ناصری که در دوران پهلوی تخریب و بجای آن وزارت دارایی ساخته شد


منبع:

1401/05/02
08:53:21
5.0 / 5
621
تگهای خبر: ایران , اینستاگرام , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل