كاظم جلالی:

تحریم های غرب، فرصت گسترش روابط ایران و روسیه را فراهم نمود

تحریم های غرب، فرصت گسترش روابط ایران و روسیه را فراهم نمود

افزایش همکاریهای تجاری ایران و روسیه، هوشیاری در مقابل سیاستهای فریبکارانه غرب، حفظ تمامیت ارضی سوریه و لزوم اخراج آمریکا از منطقه شرق فرات، خوی توسعه طلبی غربی ها و ناتو که موجب ایجاد بحران در اوکراین شد و تاکید بر تکمیل محور مواصلاتی شمال و جنوب، از مهم ترین محورهایی بود که در دیدار آقای ولادیمیر پوتین با رهبر انقلاب عنوان شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، رسانه KHAMENEI.IR جهت بررسی این موضوعات به گفت و گو با کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه پرداخته است. آقای جلالی معتقد می باشد رویکرد دولت های ایران و روسیه برای بسط روابط، هم گرایی و هم سویی اراده های دو طرف را ایجاد کرده است.
متن این گفتگو به شرح زیر است:
با توجه به این که در دیدار پوتین با رهبر انقلاب حضور داشتید، فضای دیدار را چگونه ارزیابی می کنید؟
رهبر انقلاب به عنوان شخصیتی که نگاه بسیار نافذ و دقیقی نسبت به موضوعات منطقه ای و بین المللی دارند، مسائلی را بیان نمودند که به نظر من تحلیل های بسیار قابل توجهی برای طرف روسی بود. همین طور ایشان از جایگاه شخصیتی که دل سوزانه به مسائل منطقه نگاه می کنند، نکات و هشدارهایی را بیان نمودند. نظرات طرفین در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی و همین طور همکاریهای دوجانبه بسیار به همدیگر نزدیک بود و فضای دیدار مثبت بود و بحث های بسیار خوبی عنوان شد.

رهبر انقلاب در این دیدار اشاره کردند که هرچند جنگ یک مقوله خشن و دشوار است، اما اگر روسیه در ماجرای اخیر وارد جنگ نمی شد توسعه طلبی ناتو منجر به ایجاد درگیری در اوکراین می شد. باتوجه به موضع روسیه، بازیگری این کشور در مقابل ناتو چگونه قابل تحلیل و تفسیر است؟
اگر از زاویه دید تاریخی هم نگاه نماییم، پیمان ناتو در مقابل پیمان ورشو بود. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملاً پیمان ورشو از بین رفت و از همان زمان روس ها نسبت به گسترش ناتو به شرق نگرانی داشتند. برمبنای آنچه سران امروز روسیه مطرح می کنند، غرب آن روز به آنها وعده داد که از دیوار برلین به سمت شرق به هیچ وجه سوق پیدا نخواهد کرد و جلوتر نخواهد آمد، اما روس ها قائل اند که غربی ها به پیمان خودشان عمل نکردند.

در نتیجه برداشت روس ها این است که عضویت اوکراین در ناتو عملاً تقویت جریان نئونازیسم در بین نئونازی های داخل اوکراین و حرکت به سمت تضعیف روسیه بود. روس ها قائل اند که اگر این عملیات به شکل پیش دستانه از جانب آنها انجام نمی شد، این عملیات از ناحیه غرب انجام می شد؛ چونکه از سال ۲۰۱۴ با انضمام کریمه به فدراسیون روسیه عملاً غرب تصمیم گرفته بود -چه با تحریم و چه با ابزارهای دیگر- در مقابل روسیه بایستد؛ لذا، توجیه روس ها در این مسئله این است که بااینکه ما با خون ریزی و جنگ مخالفیم، اما آمریکایی ها ما را به این سمت سوق دادند. البته روس ها قائل اند که اروپا در مقابل آمریکا دارای وزنی نیست. در همین ملاقات هم آقای پوتین اظهار داشت که تعدادی از رهبران کشورهای اروپایی در ملاقات با او اظهار کرده اند که ما به هیچ وجه خواهان گسترش ناتو به سمت شرق و به سمت شما نیستیم اما وقتی از آنها سؤال شده است پس که چرا این اتفاق افتاد؟ می گویند این خواست آمریکاست. در اینجا هم نشان داده شد که عملاً اروپایی ها وزنه ای در مقابل آمریکا نیستند.

موضوع سوریه از دیگر مطالبی است که موردتوجه دو کشور قرار دارد. ایران، سوریه، روسیه و ترکیه چگونه می توانند به یک تفاهم برسند که برای مردم منطقه هم منفعت افزا باشد؟
ما قائلیم که بهترین فرمت، فرمت آستانه است و سه کشور روسیه، ایران و ترکیه تضمین کننده هستند. باید تلاش شود که حاکمیت سوریه بر همه کشور مسلط شود؛ حتی در شرق فرات هم باید نیروهای سوری مستقر شوند. طراحی عملیات نظامی برای دخالت نظامی نیروهای خارجی و اجنبی در داخل سوریه به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و ایجاد امنیت نمی نماید. همانطور که رهبر انقلاب در این دیدار باصراحت فرمودند، حمله به مناطق شمالی و اطراف آن فاقد توجیه است، چونکه هرگونه عملیات نظامی در داخل سوریه می تواند منتهی به پیچیده ترشدن وضعیت سوریه شود. رهبر انقلاب همین طور اشاره دقیقی داشتند در خصوص این که روسیه، ترکیه، جمهوری اسلامی ایران و دولت سوریه باید بتوانند با مشورت، رایزنی و از راه مذاکره و دیپلماسی مسائل را حل وفصل کنند. ما امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند.

به هر حال، نقش جمهوری اسلامی ایران و نقش روسیه در مبارزه با تروریسم در داخل سوریه بسیار مهم و یک نمونه موفق بود. ما توانستیم با تروریست ها در داخل سوریه مقابله نماییم. فراموش نمی نماییم که در سالیان گذشته غربی ها با ایجاد و کمک به گروههای تروریستی وضعیت منطقه را به آشوب و ویرانی کشیدند. رکن اصلی مبارزه با تروریسم هم شهید سلیمانی بود. او با تروریست ها مقابله نمود و عملاً این فضا را فراهم نمود تا یک نوع هم گرایی بین روسیه و جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه و مقابله با تروریست ها ایجاد شود.

از دیگر موضوعات مطرح شده در دیدار اخیر، تاکید بر افزایش همکاری ها بین طرفین بود. ایران و روسیه چه ظرفیت هایی برای بسط و توسعه روابط خود دارند؟
دغدغه اصلی رهبر انقلاب این است که تفاهم ها و قراردادهای بین دو کشور پیگیری شود و به سرانجام برسد. ما الآن در یکی از بهترین دوران های تاریخ روابط دو کشور هستیم. در وضعیت فعلی، هم رویکرد دولت روسیه و هم رویکرد دولت ما برای بسط روابط، هم گرایی و هم سویی اراده های دو طرف را ایجاد کرده است. با توجه به این که روسیه هم از ناحیه کشورهای غربی تحریم شده و با توجه به این که ۵۸درصد تجارت روسیه با کشورهای اروپایی بوده و الآن خلائی جدی دراین زمینه برای آنها به وجودآمده، فرصت بسیار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران است تا بتواند ارتباطات خودش را با روسیه توسعه دهد. البته روسیه به عنوان کشوری بزرگ، حجم تجارتش در دنیا بالاست. روس ها در سال ۲۰۲۱، فقط ۲۹۷ میلیارد دلار واردات داشتند و این برای جمهوری اسلامی ایران فرصت بسیار خوبی است تا بتواند وارد بازار روسیه شود. این فرصت برای ورود تجار ایرانی به بازار روسیه در زمینه های مختلف نقطه بسیار خوبی است. در بخش مصالح ساختمانی، کیف و کفش و چرم، آبزیان و میگو و ماهی، لبنیات، لباس و دیگر حوزه ها که کشور ما هم پتانسیل خوبی در این ها دارد، می توان برای همکاری با روسیه از این ها استفاده نمود. ضمن این که روسیه هم می تواند کالاهای اساسی ما را برایمان تامین کند. روسیه بزرگ ترین تولیدکننده روغن و غلات هم هست. ما می توانیم دراین زمینه ها نیازهای خودمان را از جانب روسیه برطرف نماییم.

خوشبختانه با اراده ای که در دولت وجود دارد، در طول ماه های گذشته رفت وآمدهای بسیار زیادی بین دو کشور انجام شده و ما داریم در زمینه های مختلف با یک دیگر کار می نماییم. یکی از این حوزه ها حمل و نقل است که مهم ترین بخش آن کریدور شمال به جنوب است. این کریدور سه حوزه دارد که حوزه شرقی آن خوشبختانه در هفته گذشته با حرکت قطار ۳۹ واگنی به شکل آزمایشی از ترکمنستان تا خلیج فارس و بندرعباس افتتاح شد. این حوزه به لحاظ ترانزیتی می تواند برای ایران بسیار مفید باشد. حوزه مرکزی آن ترکیبی است؛ یعنی از بندرعباس آغاز می شود و به بنادر شمالی ایران (بندر امیرآباد، بندر انزلی و بندر کاسپین) ختم می شود و از دریای خزر وارد روسیه می شود و می تواند به شکل ریلی مسیرش را ادامه دهد. در زمینه غربی هم از بندرعباس تا سن پترزبورگ راه آهن وجود دارد، ولی یک قطعه آن از رشت تا آستارا به طول ۱۶۲ کیلومتر فاقد راه آهن است؛ که این هم یکی از مطالب موردبحث دولت های دو کشور هست و روس ها تاکید دارند که هرچه سریع تر این ۱۶۲ کیلومتر تکمیل شود. طبعاً کریدور شمال به جنوب کریدور بسیار مهمی است و می تواند برای جمهوری اسلامی ایران درآمدزایی داشته باشد. ضمن این که این کریدورها ضریب امنیتی را هم در داخل کشورها افزایش می دهد؛ چون کشورهای دیگر به این کریدورها وابستگی دارند. الآن خیلی از کالاهایی که از هند و از شرق آسیا به اروپا می رود، باید مسیر طولانی هفده هزار کیلومتری را بپیماید، درحالی که با محوریت ایران این مسیر به هفت هزار کیلومتر کاهش خواهد یافت و هم از نظر زمان و هم هزینه بسیار به صرفه است.

زیرساخت دومی که داریم روی آن کار می نماییم، زیرساخت پولی و بانکی است. خوشبختانه رییس کل بانک مرکزی ما سفر بسیار خوبی به روسیه داشت. امروز روبل به عنوان یک ارز معتبر در صفحه نمایشگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. روی پیمان پولی و این که ایران از چه راه هایی می تواند برای خرید کالاهای خودش در داخل روسیه روبل داشته باشد هم بحث شد. استفاده از ارزهای ملی و جایگزینی دلار و استفاده روسیه و ایران و چین از سوئیفت هایشان هم یکی از بحث های قابل توجهی بود که انجام شد. ما باید بتوانیم با بهره گیری از مکانیزم های داخلی روابط اقتصادی و تجاری مان را تقویت نماییم.

زیرساخت بعدی که روی آن کارشده، زیرساخت های گمرکی است که خوشبختانه با سفر رییس کل گمرک ایران به روسیه توافقات خوبی در این خصوص انجام شد. در این بخش نیازمند این هستیم که با جمهوری آذربایجان هم توافق داشته باشیم و ائتلاف سه گانه گمرکی بین ایران، روسیه و آذربایجان وجود داشته باشد.

به موضوع جایگزینی پول ملی دو طرف و حذف تدریجی دلار در تعاملات دو کشور اشاره کردید. چه بسترهایی برای تحقق این کار در نظر گرفته شده است؟
همین الآن که من دارم با شما صحبت می کنم، ۶۰درصد مبادلات تجاری ما با روبل و ریال دارد انجام می شود و ما الآن دراین زمینه جلو هستیم. ما می توانیم بقیه مبادلات تجاری مان را هم به این سمت پیش ببریم؛ چون برای این امر، هم در روسیه و هم در جمهوری اسلامی ایران اراده جدی وجود دارد. یکی از مباحث عمده سفر رییس کل بانک مرکزی به روسیه این بود که ما بتوانیم از ارزهای ملی مان استفاده نمائیم.

اما چون تجارت ما با روسیه نامتوازن است، یعنی تجارت روسیه مثبت است، باید تلاش نماییم تا بتوانیم در داخل روسیه روبل داشته باشیم که برای این هم سازوکارهایی اندیشیده شده است.1401/04/31
13:11:07
5.0 / 5
749
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , اروپا , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل