آشنایی با قوانین،

مجازات تمرد نسبت به مأمورین دولت و هتک حرمت اشخاص چیست؟

مجازات تمرد نسبت به مأمورین دولت و هتک حرمت اشخاص چیست؟

سیاسی: فصول چهاردهم و پانزدهم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی به بررسی مجازات تمرد نسبت به مأمورین دولت و هتک حرمت اشخاص پرداخته است.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، فصل چهاردهم و پانزدهم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات و مجازات های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵/۰۳/۰۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی از ماده ۶۰۷ تا ۶۰۹ به شرح زیر است:

فصل چهاردهم - تمرد نسبت به مأمورین دولت

ماده ۶۰۷ - هرگونه حمله یا مقاومتی که با علم و آگاهی نسبت به مأمورین دولت در حین انجام وظیفه آنان به عمل آید تمرد به حساب می آید و مجازات آن به شرح ذیل است:

۱ - هرگاه متمرد به قصد تهدید اسلحه خویش را نشان دهد حبس از شش ماه تا دو سال.

۲ - هرگاه متمرد در حین اقدام دست به اسلحه برد، حبس از یک تا سه سال.

۳ - در سایر موارد حبس از سه ماه تا یک سال.

تبصره - اگر متمرد در هنگام تمرد مرتکب جرم دیگری هم بشود به مجازات هر دو جرم محکوم خواهد شد.

فصل پانزدهم - هتک حرمت اشخاصی

ماده ۶۰۸ - توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک درصورتیکه باعث حد قذف نباشد جزای نقدی درجه شش خواهد بود.

نظر مجلس:

از نظر مقررات کیفری اهانت و توهین و... عبارت است از بکار بردن الفاظی که صریح یا ظاهر باشد و یا ارتکاب اعمال و انجام حرکاتی که با لحاظ عرفیات جامعه و با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص باعث تخفیف و تحقیر آنان شود و با عدم ظهور الفاظ توهین تلقی نمی گردد.

ماده ۶۰۹- هر کس با عنایت به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارت خانه ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی وشهرداریها درحال انجام وظیفه یا به جهت آن توهین نماید به چهل و پنج روز تا سه ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا دو میلیون تا بیست و پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

نظر مجلس ۰۴ /۱۰/ ۱۳۷۹:
از نظر مقررات کیفری اهانت و توهین و... عبارت است از به کار بردن الفاظی که صریح یا ظاهر باشد و یا ارتکاب اعمال و انجام حرکاتی که با لحاظ عرفیات جامعه و با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص باعث تخفیف و تحقیر آنان شود و با عدم ظهور الفاظ توهین تلقی نمی گردد.
1401/04/18
09:21:52
5.0 / 5
846
تگهای خبر: جامعه , دولت , شورا , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل