اتحادیه اروپا:

مذاکرات وین به قطر منتقل نشده است

مذاکرات وین به قطر منتقل نشده است

سیاسی: سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری توضیحاتی را جهت شفاف سازی برگزاری مذاکرات غیرمستقیم برجامی میان ایران و آمریکا در قطر ارائه نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری کویت، پیتر استانو، سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به برگزاری مذاکرات غیرمستقیم برجامی میان تیم های مذاکره کننده ایران و آمریکا در قطر، اظهار داشت: مذاکرات احیای توافق هسته ای از وین به جای دیگری منتقل نشده است.
استانو در یک کنفرانس خبری در بروکسل در اینباره بیان نمود: آنچه هم اکنون در قطر درحال رخ دادن است، مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا با تسهیل گری اتحادیه اروپاست. این چیزی است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه گذشته در سفرش به تهران اعلام نمود و اظهار داشت که ما توانستیم مانع را از سر راه برداریم و پیش خواهیم رفت.
او اضافه کرد: بعنوان گام اول در این مرحله، مذاکرات نزدیک را داریم که به مفهوم مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در زمینه پیدا کردن راهی برای پیش رفتن است تا آمریکا در نهایت بتواند به برجام ملحق شود.
سخنگوی سرویس سیاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: مباحثات میان شرکای توافق درباره برجام که هماهنگی آن بر عهده جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست، هنوز مقرر است در وین برگزار گردد.
استانو همینطور اظهار داشت: مذاکرات در دوحه با تسهیل گری جوزپ بورل شروع شد که انریکه مورا، معاونش به نمایندگی از وی در آن جا حضور دارد.
او در پاسخ به این سؤال که مذاکرات وین چه زمانی از سر گرفته می شود، اظهار داشت: ما همیشه می گوییم فرصت موجود به نفعمان نیست و باید به سرعت پیس برویم، اما تعیین کردن زمان آن به جوزپ بورل، نماینده ارشد اتحادیه اروپا بستگی ندارد، چون همه چیز به اراده شرکای مذاکرات بستگی دارد که مسیر رو به جلو را در زمینه تدابیر نهایی پیدا کنند.»
این مقام اتحادیه اروپا همینطور مطرح کرد: بنابراین، ما مایلیم به سریع ترین شکل ممکن پیش برویم اما بگذارید قدم به قدم پیش برویم، همان گونه که همیشه در دیپلماسی این کار را می نماییم. بگذارید ببینیم که نتیجه این مذاکرات در دوحه چه می شود و بعد امیدوار باشیم که امکانش وجود داشته باشد شرکا برای از سرگیری مذاکرات در وین به سرعت گرد هم بیایند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، اظهارات این سخنگوی اتحادیه اروپا به دنبال این مطرح می شود که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در صفحه توییترش از آغاز مذاکرات غیرمستقیم برجامی میان ایران و آمریکا اطلاع داده و نوشت: تیم من بعد از رایزنی هایم در تهران از امروز به دوحه رفته تا تبادل نظرات غیرمستقیم میان مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی را هماهنگ و تسهیل کنند.
او اضافه کرد: هدف مذاکرات پیشبرد کارها درمورد بازگشت به حالت کاملا عملیاتی و اجرایی برجام است.
علاوه بر این، روز گذشته، مذاکرات علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان برای رفع تحریم ها و احیای برجام با «انریکه مورا » هماهنگ کننده مذاکرات رفع تحریم ها و نماینده اتحادیه اروپا در دوحه برگزار شد.
این مذاکرات در دوحه درحال برگزاری است و بامداد روز گذشته علی باقری برای انجام این مذاکرات، وارد قطر شد.
منبع:

1401/04/08
11:33:26
5.0 / 5
560
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل