تاکید کمیسیون انرژی مجلس بر کاهش همکاریهای فراپادمانی با آژانس

تاکید کمیسیون انرژی مجلس بر کاهش همکاریهای فراپادمانی با آژانس

به گزارش سیاسی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از حمایت قاطع اعضای این کمیسیون از سیاست سازمان انرژی اتمی در مقابل قطعنامه شورای حکام آگاهی داد و اشاره کرد: کمیسیون انرژی بر کاهش همکاریهای فراپادمانی با آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید دارد.


مالک شریعتی نیاسر در گفتگو با ایسنا؛ ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس، بیان نمود: کمیسیون انرژی امروز میزبان آقای کمالوندی از سازمان انرژی اتمی بود. در این جلسه تصمیمات و اقدامات اخیر سازمان انرژی اتمی کشور در مقابل اقدامات و زیاده خواهی های آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست آقای کمالوندی گزارشی از روند طی شده منتهی به صدور قطعنامه شورای حکام را ارائه نمود. ایشان تصریح کرد ایران هم در حوزه فنی و هم در حوزه پادمانی مصمم به احقاق حقوق ملت است.
وی در ادامه اظهار نمود: اعضای کمیسیون هم بعد از استماع گزارش آقای کمالوندی به اتفاق این قطعنامه را محکوم کرده و آنرا یک تصمیم سیاسی و متاثر از فشار سیاسی قدرت ها خارج از چهارچوب فنی قلمداد کردند. کمیسیون انرژی بر کاهش همکاریهای فراپادمانی ایران تاکید داشته و از سیاستی که برای جمع آوری همه دوربین ها آژانس درحال دنبال شدن است، حمایت می کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: بحث دیگری که در این جلسه عنوان شد در مورد سند جامع افق ۲۰ ساله صنعت هسته ای کشور بود که به تصویب شورایعالی فناوری رسیده و ابلاغ هم شده است. مقرر شد جزئیات این سند به صورت کامل برای کمیسیون انرژی مجلس ارسال شده و نظارت کمیسیون بر اجرای این سند به صورت منظم اعمال گردد. ما حوزه هسته ای را یک صنعت می دانیم و باید زنجیره صنعت هسته ای به صورت کامل محقق شود.
وی در ادامه تصریح کرد: توسعه نیروگاه های هسته ای مورد تاکید اعضای کمیسیون است. در این جلسه ضمن تشکر از تلاش ها سازمان انرژی اتمی بر لزوم تأمین مالی و حمایت بیشتر از برنامه های فنی و ارتقای توان نیروی انسانی سازمان تاکید گردید. نکته بسیار مهمی که در این نشست تاکید شد این بود که قانون اقدام راهبردی مجلس یازدهم برای لغو تحریم ها، مسیر را در مذاکرات به نفع ایران تغییر داد و دست ایران را در مذاکرات پر کرد. این قانون بسیار راهبردی بوده است. سازمان انرژی اتمی از اجرای این قانون گزارشی ارائه نمود. بر طبق این گزارش تمام تعهدات بخش فنی این قانون توسط سازمان هم در بخش تجهیزات و ماشین و هم در بخش مواد اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: باتوجه به تهدیداتی که رژیم صهیونیستی نسبت به اماکن و دانشمندان هسته ای ما داشته است، بر محافظت از دانشمندان، اماکن و تجهیزات هسته ای کشور از جانب اعضای کمیسیون تاکید شد.
منبع:

1401/03/31
19:09:54
5.0 / 5
774
تگهای خبر: ایران , برنامه , سازمان , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل