گزارش سیاسی از جدیدترین دستاورد دفاعی كشور؛

رمزگشایی از پایگاه سری ارتش

رمزگشایی از پایگاه سری ارتش

رونمایی از پایگاه سری پهپادی ارتش حائز نکات قابل توجهی در خود بود؛ نکاتی همچون تسلیحات و تجهیزاتی که برای اولین بار در آن به نمایش درآمدند.


گروه امنیتی دفاعی ایرنا: روز گذشته پایگاه سری و زیرزمینی پهپادی ۳۱۳ ارتش جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به نمایش درآمد؛ ظرفیتی جدید در زمینه قدرت پهپادی کشور که این قدرت نوظهور طی ماه های گذشته به شکل فزاینده ای در مرکز توجه ها خصوصاً توجه دشمنان کشورمان قرار داشته است.
ارتش جمهوری اسلامی ایران از سالهای میانی دهه ۹۰ با ورود جدی به حوزه پهپادی، قدرت افزایی خود در این حوزه را شروع کرد و در سه سال قبل این قدرت افزایی به اوج خود رسید و تبدیل به یک قدرت بالغ و اثرگذار در قدرت بازدارندگی کشور شد. در این بازه زمانی، توان پهپادی که تا قبل از این محور آن نیروی هوایی ارتش بود، به سایر نیروهای ارتش (زمینی، پدافند هوایی و دریایی) هم تسری یافت و هر چهار نیروی ارتش بصورت مستقل صاحب توانمندی های منحصر به فردی در زمینه ماموریتی خود شدند.
امروز در زمینه سامانه های بدون سرنشین، از ریزپرنده هایی با ابعاد بسیار کوچک تا پرنده هایی با طول بال چندین متر و با ابعاد یک جنگنده در اختیار یگان های مختلف ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد که هرکدام از این پرنده ها ماموریت خاص خودرا انجام می دهند. پهپادهایی که با بهره گیری از آنها هم نوار طولانی مرزی کشورمان رصد می شود و هم در آب های سرزمینی و مرزهای دریایی کشورمان، مسلح پرواز می کنند تا اگر کوچکترین تهدیدی ضد آب های سرزمینی ایران وجود داشته باشد، با تسلیحات دقیق و نقطه زن خود هر تهدیدی را در نطفه سرکوب کنند.
آنگونه که اعلام شده، پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش در عمق چند صد متری زمین قرار دارد و برمبنای آنچه که از تصاویر منتشرشده برداشت می شود، ۱۰ نوع از پهپادهای مختلف ارتش در این پایگاه به نمایش درآمده است. پهپادهایی که همچون سرآمدترین سامانه های بدون سرنشین پرنده کشور هستند و در فهرست زیر نام و ماموریت آنها را مشاهده می کنید:
نام پهپادماموریتکمان ۲۲چند منظوره پهن پیکرفطرسچند منظوره پهن پیکرکمان ۱۲چند منظورهمهاجر ۶مراقبتی، شناسایی، رزمیابابیل ۵مراقبتی، شناسایی، رزمیکرار ۳بمب افکنکرار رهگیررهگیری هواییحیدر ۲انتحاری-کروزامیدانتحاریآرشانتحاری
از سوی دیگر در بین سامانه های بدون سرنشین و تسلیحات به نمایش در آمده در این پایگاه، نکات جدید و قابل توجهی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
** نمایش تسلیحات جدید پهپادهای ارتش
نخستین نکته از این پایگاه، به نمایش درآمدن تسلیحات جدیدی است که بر روی پهپادهای ارتش استفاده می شود. در این پایگاه علاوه بر به نمایش درآمدن انواع تسلیحاتی که قبل از این جهت استفاده روی پهپادهای ارتش به نمایش در آمده بود مانند بمب های سری قائم، موشک الماس، بمب های بالدار بالابان و موشک آذرخش، دو سلاح جدید هم به نمایش در آمد.
حیدر ۱ که یک موشک کروز است، قبل از این برای شلیک از روی بالگردهای ارتش (بالگرد بل ۲۱۴) به نمایش درآمده بود؛ با این وجود در پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش برای اولین بار از آن به عنوان یک موشک کروز قابل شلیک از پهپاد نام به میان آورده شد که قابلیت شلیک از پهپادهای پهن پیکری مانند کمان۲۲ و فطرس را دارد.
موشک حیدر ۱ منصوب بر پهپاد کمان ۲۲برد این موشک ۲۰۰ کیلومتر است و سرعت آن در لحظه به هدف خوردن به هدف ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت است که به سبب نزدیکی سرعت به هدف خوردن آن به سرعت صوت، می تواند ابزار بسیار موثری برای عملیات رزمی ضد اهداف ثابت و متحرک باشد.
آنگونه که از تصاویر منتشرشده قابل برداشت است، موشک حیدر ۱ بر روی دماغه خود از یک جستجوگر اپتیکی برخودار است که قابلیت هدایت اپتیکی این موشک را در فاز نهایی برخورد فراهم می آورد. حیدر اولین موشک کروز ایرانی است که قابلیت شلیک از پهپاد را پیدا کرده است.
جستجوگر اپتیکی موشک کروز حیدر
سلاح دیگری که در این پایگاه برای اولین بار به نمایش درآمد، موشک هواپایه شفق بود که این سلاح هم قبل از این برای شلیک از بالگردهای تهاجمی هوانیروز ارتش توسعه یافته بود و در پایگاه پهپادی ۳۱۳ به عنوان یکی از تسلیحات پهپادی ارتش برای شلیک از پهپادهای کمان ۲۲ و کرار به نمایش درآمده بود.
شفق موشکی ضدزره است که قابلیت شلیک کن فراموش کن دارد و برد آن تا ۲۰ کیلومتر هم می رسد. این موشک قابلیت نفوذ در زره های واکنشی زره پوش های دشمن را هم دارد.
موشک شفق منصوب بر پهپاد کمان ۲۲** نمایش تجهیزات خودحفاظتی پهپادهای ارتش
با توسعه سامانه های پدافندی در بردهای مختلف برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین خصوصاً پهپادهای انتحاری و پرسه زن، یکی از تهدیدهایی که برای انجام عملیات های پهپادی وجود دارد، احتمال هدف قرار گرفتن آنها توسط سامانه های پدافند هوایی است. برای مقابله با این تهدید روش های مختلفی همچون اقدامات جنگ الکترونیک و ایجاد اختلال بر روی رادارهای سامانه های پدافندی وجود دارد.
در پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش، برای اولین بار یک پاد خودحفاظتی بر روی پهپادهای کمان ۱۲ به نمایش درآمده که علاوه بر قابلیت ایجاد اختلال بر روی رادارهای سامانه های پدافندی دشمن، این امکان را دارد که اگر هم موشکی به سمت پهپاد شلیک شود، با پرتاب Chaff/Flare موشک شلیک شده را که چه راداری و چه حرارتی باشد منحرف کند.
سامانه خودحفاظتی منصوب بر پهپاد کمان ۱۲برخورداری از چنین قابلیتی سبب می شود تا هواپیماهای بدون سرنشین ارتش بتوانند در فضایی امن تر و با دقت بیشتری عملیات خودرا که می تواند عملیات ضد اهداف ثابت و متحرک و... باشد را اجرا کنند.
** تمرکز ارتش بر پهپادهای پهن پیکر؛ فروند پنجم کمان ۲۲ از راه رسید
پهپادی که در این پایگاه بطور ویژه مورد توجه قرار گرفته است پهپاد کمان ۲۲ است؛ این پهپاد اکنون پرچمدار قدرت پهپادی ارتش است که علتش پهن پیکر بودن آن و توانایی حمل طیف گسترده ای از انواع محموله های رزمی (بمب، موشک) و جنگالی و اپتیکی است.
برد ۳۰۰۰ کیلومتری، مداومت پرواز ۲۴ ساعته در کنار قابلیت حمل ۳۰۰ کیلوگرم محموله این امکان را به کمان ۲۲ داده است که بتواند تمامی ماموریت هایی که برای یک پهپاد قابل انجام است را اجرا نماید.
فروند پنجم پهپاد کمان ۲۲اما نکته ای که در این پایگاه پیرامون کمان ۲۲ قابل توجه است، در کنار قابلیت های جدیدی که برای حمل سلاح توسط آن در نظر گرفته شده مانند حمل موشک های شفق و حیدر ۱، خودنمایی فروند پنجم تولید شده از این پهپاد در بازه زمانی خیلی کم است به طوریکه بعد از رونمایی از فروند اول آن در اسفندماه ۱۳۹۹، حالا شاهد رونمایی از فروند پنجم آن در فاصله کمتر از ۲ سال (۱۵ ماهه) هستیم که نشان دهنده عزم ارتش برای توسعه ناوگان پهپادهای پهن پیکر و راهبردی خود و همین طور نرخ تولید بالای این پهپاد است.
** حیدر ۲، تلفیق پهپاد و کروز در عملیات رزمی
حیدر ۲ دستاورد جدید و خاص پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در این پایگاه به نمایش درآمده است؛ ظاهر این پهپاد شباهت زیادی به موشک های کروز دارد و از یک موتور مینی جت برخوردارست. در حقیقت این سامانه که ترکیبی از موشک کروز و پهپاد است قابلیت های هردوی این سامانه ها را در خود دارد.
پهپاد کروز حیدر ۲در این سامانه، تلفیق ظرفیت های موشک کروز و پهپاد سامانه ای را ایجاد کرده که اولا از سکوهای پهپادی می تواند به پرواز درآید و مشابه پهپاد قابل هدایت و کنترل است و هم مشابه یک موشک کروز می تواند اهداف مشخص شده را با قدرت انفجار بالا مورد هدف قرار بدهد.
این پهپاد به سبب سرعت بالایش که نزدیک به سرعت ماخ است، قابلیت های زیادی را برای هدف قرار دادن اهداف ثابت و متحرک فراهم می آورد.
** شفق؛ سلاح جدید کرارها
از دیگر نکات قابل توجه در پایگاه پهپادی ارتش، تسلیح پهپادهای کرار با موشک ضدزره و هوابه زمین شفق است که برای اولین بار این موشک به عنوان سلاح پهپاد کرار به نمایش در می آمد.
پهپاد کرار یکی از پهپادهایی است در کشورمان که تا کنون تسلیحات بسیار زیادی بر روی آن نصب شده است که همچون آنها موشک آذرخش، بمب بارشی سیمرغ، بمب بالابان، بمب یاسین، بمب های MK-۸۲ و تیربار است.
موشک شفق منصوب بر پهپاد کرار** عملیاتی شدن پهپاد فطرس
به نمایش در آمدن پهپاد فطرس در این پایگاه بعد از سال ها که اخبار مختلفی پیرامون آن مطرح می شد هم در نوع خود قابل توجه است و بیان کننده این است که ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهان بکارگیری و عملیاتی کردن این پهپاد در سازمان رزم خود است.
فطرس پهپاد ساخت شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) است و به سبب ابعاد بزرگش از مداومت پرواز بالا (۳۰ ساعت) برخوردارست می تواند تا ارتفاع ۲۵ هزارپایی پرواز کند.


برد فطرس ۲۰۰۰ کیلومتر است و انواع تسلیحات پهپادی همچون بمب های قائم، موشک الماس و موشک های ضدزره قائم ۱۱۴ بر روی آن قابل نصب است.
در پایگاه پهپادی ارتش علاوه بر تسلیحات فوق، موشک کروز حیدر ۱ هم به عنوان یکی از سلاح های این پهپاد معرفی شده است.
** رخ نمایی انتحاری خاص ارتش
یکی دیگر از پهپادهایی که حضور آن در این پایگاه قابل توجه است، پهپاد انتحاری و ضدتشعشع امید است. امید تازه ترین دستاورد ارتش در زمینه پهپادهای انتحاری است که نخستین بار در رژه روز ارتش سال جاری به نمایش درآمد و به سبب شباهت ظاهری آن به پهپاد هاروپ رژیم اشغالگر قدس، رونمایی از آن سر و صدای زیادی در محافل خبری و تحلیلی جهان به راه انداخت.
امید علاوه بر این که قابلیت حمله به انواع اهداف ثابت و متحرک را دارد، کارویژه اش اما یک ماموریت خاص است و آن هدف قرار دادن رادارها و سامانه های پدافندی دشمن! در حقیقت امید با برخورداری از جستجوگرهای تشعشعی، می تواند تشعشعات ساطع شده از سامانه های راداری دشمن را کشف و به سمت آنها برود.
پهپادهای انتحاری امیدامید از نظر ظاهری یک پهپاد موتور پیستونی است که در طراحی بدنه آن در قسمت جلوی پهپاد از پیش بال (کانارد) استفاده شده است و از نوع ضدتشعشع و برای هدف قرار دادن سامانه های راداری است. مشخصات این پهپاد بصورت رسمی تا حالا اعلام نشده است، اما برمبنای حدس و گمان مبتنی بر ابعاد آن می توان برد تا ۲۰۰۰ کیلومتری و قابلیت حمل سرجنگی ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرمی را برای آن در نظر گرفت.
منبع:

1401/03/10
16:59:51
5.0 / 5
689
تگهای خبر: ارتش , ایران , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل