رئیس ستاد كل نیروهای مسلح:

روحانیت همواره پای کار کمک به مردم در بحران ها بوده است

روحانیت همواره پای کار کمک به مردم در بحران ها بوده است

سردار محمد باقری ضمن اشاره به نقش اساسی روحانیت در حفظ خط اصیل اسلام و حضور پیشتازانه در عرصه های پاسخ به نیاز کشور و مردم تصریح کرد: روحانیت همواره پای کار همراهی و کمک به مردم در بحران ها و سختی ها بوده است


به گزارش سیاسی به نقل از سپاه نیوز سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، روایتی پیرامون جایگاه روحانیت در عرصه های مختلف انقلاب بیان کرد که متن روایت به شرح زیر است:
حضرت امام خمینی(ره) از همان ابتدای جنگ تحمیلی گاهی که شرایط سخت می شد می فرمودند «شما به تکلیف عمل کنید و به نتیجه کاری نداشته باشید.» این نشان میدهد عمل به تکلیفی که برای ما تعریف شده، بسیار قابل توجه تر از نتیجه ای است که در بردارد. حضرت امام خودشان هم به این اصل پایبند بودند. فرماندهی و مسئولیت پذیری ویژه و شاخص امام از شروع آغاز نهضت شان در سال ۴۲ و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس و در نهایت، تصمیم سخت پذیرش قطع نامه ۵۹۸ که حضرت امام شخصا مسئولیت آنرا بر عهده گرفتند، جلوه هایی از عمل به تکلیف است که به صورت کامل و بیشتر از گذشته باید بررسی شود.

نقش رهبر معظم انقلاب هم مانند حضرت امام قابل چشم پوشی نیست. ایشان در مقطع ابتدای جنگ بعنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع در کنار رزمندگان در جبهه حاضر بودند. حالا گاه در سِمت فرماندهی و گاه در سِمت یک رزمنده‌ی سلاح به دوش در کنار شهید چمران و نیروهای ارتش و سپاه. رهبر معظم انقلاب در پای کار آوردن نیروهای رزمنده، پشتیبانی از آنان و مرتفع کردن نیازهایی مثل تأمین تسلیحات برای سپاه و نیروهای مردمی، به خصوص در جریان شکستن حصر سوسنگرد هم نقش اساسی داشتند. این حضور موثر به صورت مداوم تا حادثه تلخ ترور ایشان در ششم تیر سال ۶۰ ادامه داشت.

عموم روحانیت هم در طول هشت سال دفاع مقدس نقش داشتند. چه آنها که چون شهید میثمی و شهید محلاتی بعنوان نماینده امام نقش رسمی داشتند و چه آن هایی که بعنوان نیروی رزمی یا تبلیغی در کنار رزمندگان حضور داشتند. کارکرد روحانیون و طلاب در جبهه های ما صرفاً هدایت و راهنمایی نبود. طلاب جزو بهترین فرماندهان جبهه بودند، رزمنده‌ی پیشرو بودند و جلوتر از دیگر رزمندگان در دل خطر قرار می گرفتند و باقی نیروها به این حضور شجاعانه تاسی می کردند. اینکه بیش ترین آمار شهدا متعلق به قشر روحانیت است و هم چنین حضور عزیزان جانباز و آزاده روحانی، بهترین حجت بر این مدعاست که آنها همیشه پیشرو و خط شکن بوده اند.

روحانیون ما روحیه شجاعت و ایثار و از خودگذشتگی را تنها در کلام هجی نمی کردند بلکه در تمام صحنه ها این فضایل را عملی نشان می دادند و ما درس می گرفتیم. ایجاد امید و جلوگیری از دلسردی و ناامیدی و انفعال، از دیگر محاسن این حضور بود. گاهی اتفاق می افتاد که کسانی چون شهید میثمی نقش اساسی در رفع این شرایط و تبدیل این فضای مسموم به فضای نشاط، توکل و امیدواری داشتند.

مراقبت نسبت به وجود انحرافات و خرافات راه یافته به جبهه ها و جدا کردن مسیر درست از نادرست و هدایت ما و نیروها به مسیر صواب، از دیگر برکات حضور طلاب در جنگ بود. چقدر اختلاف و چنددستگی در جبهه صورت گرفت که با حضور و وجود روحانیت حل و فصل شد و به وحدت فکری رسید. این روحانیون بودند که از ورود اختلاف و عقاید دسته های سیاسی به جبهه ها جلوگیری می کردند. این ها تنها نمونه های کوچکی از حضور پربرکت و بی نظیر روحانیت در عرصه های مختلف دفاع مقدس است که مطمئنا تبعات بیش تری از این مقوله قابل روایت و رویت است.

پس از دفاع مقدس هم روحانیت همیشه در صحنه بوده اند و نقش اساسی در حفظ خط اصیل اسلام ناب و حاکمیت آن در کشور داشته اند. در مشکلات مختلف به خصوص مشکلات معیشت، مردم را همراهی کرده اند و در بحران هایی مثل سیل و زلزله و کرونا پای کار مردم ایستاده اند. در عرصه دفاع از حرم و حفظ تمامیت ارضی جمهوری اسلامی و هرجا که به این حضور نیاز بوده و سختی داشته هم روحانیون همیشه پیشرو و پیشگام بوده اند.

حالا در دهه پنجم انقلاب، نسل عوض شده و نسل جدید ما، مفاسد و شرایط جامعه پیش از انقلاب را ندیده، سختی های منجر به پیروزی انقلاب را لمس نکرده، جنگ را ندیده و مشکلات و مصائب جنگ را نچشیده. با گذشت زمان و در شرایط کنونی، شکل خاصی از بافت ذهنی بر اکثریت جامعه حاکم است. به همین دلیل، کارِ بسیار سختی فراروی روحانیت عزیز و همه دلسوزانی که به دنبال تداوم انقلاب و حفظ ارزش های آن هستند قرار دارد. عمود خیمه انقلاب روحانیت است و دشمن درصدد تضعیف و ضربه زدن به این عمود است. به همین خاطر، بیش ترین تهدید و فشار روی همین قشر است.

دشمنان ما نسبت به تهاجم نظامی و نتیجه گرفتن از آن ناامیدند. این کار هزینه ساز است و مطمئنا نتیجه ای را هم که آنان می خواهند در برندارد. هرچند نسبت به کید دشمن نباید بی تفاوت بود و ما احساس امنیت صددرصدی نداریم. ما کارمان را شبانه روز و با چشم باز دنبال می نماییم، اما در آن طرف، دشمن سرمایه گذاری بیش تری روی جنگ نرم و تهاجم فرهنگی می کند. جنگی که سرداران اصلی آن روحانیون و طلاب هستند.

دشمن از طریق های متنوع و جذاب و بدون خستگی و تکرار، در بستر فضای مجازی کار می کند و شاکله ذهنی و اعتقادی فرزندان ما را شکل می دهد. فرزندانی که بعنوان نسل آینده، نظام و کشور را پیش می برند وآن را اداره خواهند کرد. در این بین، روحانیت وظیفه ای مهم و کاری سخت برعهده دارد. این قشر باید با دفاع فعال و ایستا و بعد تهاجم، شرایطی بوجود آورد تا این جریان مخرب مجازی کم ترین تأثیر را روی ذهن نوجوانان و کودکان ما داشته باشد. این کار، سرمایه گذاری انسانی زیادی می طلبد، اما تأثیر منفی فضای مجازی را به حداقل می رساند.

در این بین، به حضور روحانیون رزمنده و طلاب جوان در سفرهای راهیان نور نباید بی توجه بود و از آن باید استفاده نمود. ارتباط نزدیک و چهره به چهره تأثیر بهتر و عمیق تری روی نوجوانان حاضر در اردوهای راهیان نور دارد تا ارتباط با طلبه ای که روی منبر صحبت می کند. طلاب وقتی از نزدیک با مردم هم سفره و همراه می شوند، موثرترند.

اگر بتوانیم پس از اتمام سفر راهیان نور این ارتباط را که از راه فضای مجازی به سادگی امکان پذیر است ادامه دار نماییم و خوراک ذهنی و اعتقادی مناسب برای فرزندان مان ایجاد نماییم، مطمئنا اتفاق فوق العاده بزرگی خواهد افتاد که بسیاری از نقشه های دشمن را نقش بر آب خواهدنمود.



1401/03/08
22:51:32
5.0 / 5
774
تگهای خبر: ارتش , جامعه , سفر , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل