روایت سردار حسین سلامی فرمانده كل سپاه پاسداران از نقش روحانیت در كشور

روحانیت با تمام شاکله در جنگ حضور داشت

روحانیت با تمام شاکله در جنگ حضور داشت

به گزارش سیاسی اگر روحانیون میدان جنگ را میدان جهاد نمی دانستند، مردم برای حضور در آن پیشقدم نمی شدند و مانند خیلی از کشورهای جهان، امر دفاع را وظیفه نیروی نظامی می دانستند.


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری ایرنا، سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران روایتی از نقش روحانیت در کشور و دوران دفاع مقدس مطرح کرده است که در ادامه می آید:
سردار، بعنوان نخستین سوال بفرمایید شما نقش روحانیت در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی را چطور می بینید؟
نقطه تولد انقلاب در قم بود و جریان انقلاب از آن جا جاری شده است. در واقع خورشید انقلاب از ذهن روحانیت طلوع کرد و تأثیر اتفاقاتی هم چون تبعید امام خمینی رحمت الله ضد، شهادت فرزند ایشان، دستگیری و شکنجه خیلی از روحانیون و علما را نمی توان در راه پیشرفت انقلاب نادیده گرفت. این افراد متحمل زجرهای بسیاری شدند تا توانستند نظام پیر، ریشه دوانده و کهن پادشاهی را از ایران خارج و منقرض کنند.
مهم ترین تأثیر حضور روحانیت در هشت سال دفاع مقدس را چه می دانید؟
ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که روحانیت با تمام شاکله در جنگ حضور داشت. این نقش روحانیت بود که مردم را وارد میدان کرد. اگر روحانیون میدان جنگ را میدان جهاد نمی دانستند، مردم برای حضور در آن پیشقدم نمی شدند و مانند خیلی از کشورهای جهان، امر دفاع را وظیفه نیروی نظامی می دانستند.
به نظر شما وظیفه روحانیت بعد از انقلاب و جنگ چیست؟
حضور روحانیت در راه انقلاب قطعه ای از تاریخ نیست که بتوان گفت تمام شده بلکه خود تاریخ است. هم اکنون هم یک روحانی بعنوان رهبر، وسط میدان ایستاده و دیگر روحانیون برای حراست و حفظ دستاوردهای انقلاب باید سوار بر کشتی آن شوند و به سمت ساحل آزادی، استقلال و رستگاری حرکت کنند. اینان باید از ترویج جدایی عالَم سیاست و فقاهت جلوگیری نمایند.
چرا اسلام به یک حکومت قدرتمند نیازمند است؟
اسلام برای جاری کردن احکام الهی آمده است. طبق آیه إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ (نحل/۹۰) خداوند به عدل امر کرده است. آیا میتوان عدل را بدون حاکمیت اسلامی اجرا کرد؟ مطمئنا خیر. با خواهش و تمنا هم نمی توان حدود الهی را در جامعه پیاده کرد. در نتیجه به حکومت اسلامی احتیاج است. پیامبر و تمام ائمه هم بعد از ابلاغ دین، ابتدا به دنبال برگزاری حکومت اسلامی بودند.
شاید بتوان گفت در ۵۰ سال قبل حکومت اسلامی به قدرت نیاز نداشت، اما هم اکنون با عنایت به توفان شدید تفکرات غربی، اسلام بدون قدرت، پنج روز هم دوام نمی آورد. اسلام بدون داشتن قدرت در رسانه، هنر، اطلاع رسانی و بقیه موارد، نمی تواند به حیات خود ادامه دهد. امر به معروف و نهی از منکر هم اعتبار نفودش را از قدرت حاکم اسلامی به دست می آورد. باید بدانیم دشمنان قدرتمند ما برای از بین بردن دین، هیچ تعارفی ندارند.
برای پیمودن این مسیر، روحانیت چه نقشی دارد؟
حضور روحانیون و حفظ حاکمیت اسلامی در ایران است که سبب ماندگاری اسلام در ایران شده است. طبق آیه هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِینَ(انفال/۶۲) یاری خداوند همیشگی است، اما مومنین هم باید باشند و این نکته ایست که روحانیون باید به آن توجه داشته باشند.منبع:

1401/03/08
14:33:36
5.0 / 5
681
تگهای خبر: ایران , جامعه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل