درگفتگو با سیاسی مطرح شد؛

روایت رحیم صفوی از حضور روحانیون در دفاع مقدس

روایت رحیم صفوی از حضور روحانیون در دفاع مقدس

دستیار و مشاورعالی فرمانده معظم کل قوا با بیان خاطرات خود از حضور اثرگذار روحانیون در جبهه های دفاع مقدس، اظهار داشت: در طول جنگ تحمیلی اثرگذاری طلاب رزمنده در جبهه به اندازه یک تیپ و لشگر بود که این امر باید در جامعه تبیین شود.


سردار سرتیپ پاسدار سید یحیی رحیم صفوی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، ضمن اشاره به برگزاری کنگره ۴ هزار شهید روحانی و خدمات طلاب حوزه علمیه در طول دوران جنگ تحمیلی، بیان نمود: در ابتدا جا دارد از برگزارکنندگان این کنگره عظیم تقدیر قدردانی کنم، ببینید جهاد تبیین با هدف تأثیرگذاری برای ساختن نسل جوان و با هدف اینکه اکثریت جامعه ما از فداکاری ها و ایثارگری های روحانیون معظم آگاه نیستند و بطور قطع این کنگره می تواند هم در داخل و هم در بیرون از مرزها همچون در کشورهای یمن، عراق، سوریه و افغانستان اثرگذار باشد.
وی اضافه کرد: از اینکه از شهدای انقلاب مشروطیت تا شهدای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی و جبهه مقاومت و شهدای بین الملل اسلامی مانند شهید صدر، حکیم، شیخ نمر در این کنگره موردتوجه قرار گرفته است که حوزه تأثیرگذاری افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) را در محیط پیرامون جهان اسلام تبیین می کند.
فرمانده اسبق سپاه پاسداران افزود: یکی از افتخارات بنده که سبب شد که در تفکر و اندیشه از اسلام ناب منحرف نشوم پیروی از اسلام نابی است که حضرت امام خمینی (ره) را در دامان خود پرورش داد و ما هم در مسیری که ایشان نشان دادند حرکت کردیم. از زمان انقلاب اسلامی تاکنون، از سال ۱۳۵۰ که وارد دانشگاه تبریز شدم با آیت الله قاضی هر اقدام و اعتصابی را که می خواستیم انجام بدهیم محضر امام خمینی (ره) می رفتیم و از ایشان کسب تکلیف می کردیم.
نگاهی به فعالیتهای روحانیون در قبل از انقلاب
سردار رحیم صفوی تصریح کرد: علاوه بر امام، محضر شهید بهشتی هم می رسیدم، همواره شخصیت این بزرگوار ما را تحت تأثیر قرار می داد و در همان سال ها هر زمان تهران می آمدم خدمت آقای بهشتی تماس می گرفتم و خدمت ایشان می رفتم.
وی خاطرنشان کرد: خاطرم است از میدان شهیاد که هم اکنون به نام میدان آزادی است تماس گرفتم و ایشان گفت از ۱۱ الی ۱۱: ۳۰ در منزل ایشان باشم تا من به منزلش برسم ساعت ۱۱: ۱۰ شد، زنگ که زدم و در را باز کرد با چهره ای نورانی و قد رشید اظهار داشت: جناب آقای صفوی، ۱۰ دقیقه دیر آمدید اگر با ۲۰ دقیقه مسئله حل می شود بیا در غیر این صورت برگرد و منظم باش که من در جوابش گفتم من با همین ۲۰ دقیقه کارمان راه می افتد.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: واقعاً سؤال ها و مطالبی که از ایشان می پرسیدم بسیار هوشمندانه جواب می دادند و زمانی که پرسیدم دست به قیام مسلحانه بزنیم، ایشان بیان داشتند که تا جمع کردن سلاح و مهمات با حفظ مسائل امنیتی را انجام بدهید اما برای هر اقدامی، باید از آقای خمینی اجازه بگیرید، به ایشان گفتم ما دسترسی نداریم بیان داشتند از من اجازه بگیرید.
وی اضافه کرد: البته در زمان جنگ کردستان که ما باید دادگستری این استان را راه اندازی می کردیم، من حزب جمهوری اسلامی خدمت ایشان می رفتم.
فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: سال ۵۴ که درسم به اتمام رسید و برای خدمت سربازی به شیراز رفتم، تحت تأثیر دوعالم بزرگ قرار گرفتم، یکی آیت الله شریفی و دیگری آیت الله سید اسدالله که ایشان در ممسنی تبعید بود، من و دکتر احمد فضائلی پنج شنبه ها خانه ایشان می رفتیم و شب را در منزل ایشان می ماندیم و خود ایشان برای ما چای می ریختند. ایشان محبت و معرفت امام را بارها به زبان می آورد، درحالی که سینه ایشان عفونت داشت و خون بالا می آورد اما به ایشان اجازه نمی دادند که به شیراز بیاید و باید هر روز در ژاندارمری برای امضا حاضر می شد. کلام ایشان نورانی بود و محبت و معرفتی که در کلام ایشان وجود داشت ستودنی بود.
رحیم صفوی خاطرنشان کرد: من و دکتر فضائلی در شیراز همواره خدمت آیت الله شهید دستغیب می رفتیم و نمازها را پشت سر ایشان می خواندیم، خدا می داند روحیات ایشان الهی بود. چندین جلسه خدمت آیت الله مطهری رسیدیم، ایشان پنج شنبه ها قم می آمد و پای درس ایشان می رفتیم، این اتفاقات در سال ۵۶ تا ۵۷ رخ داد، ما هر سؤالی که از آیت الله مطهری می پرسیدیم پاسخ جالب و راهگشایی دریافت می کردیم.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: پیش از انقلاب من کتاب کیش شخصیت آقای بنی صدر را به ایشان نشان دادم که فرمودند مزخرف است، سال ۵۶ ایشان این حرف ها را می زد. در زمان جنگ چند نفر از شخصیت های بزرگوار روی من اثرگذار بودند و در جنگ هم اثرگذار بودند.
تکلیفی که شهید محلاتی به دوشم افکند
سردار رحیم صفوی در ادامه بیان نمود: یکی از آنان آیت الله شهید شیخ فضل الله محلاتی نماینده حضرت امام بود. من دو سه ماه پس از شروع جنگ فرمانده عملیات جنوب شدم. پیش از من حاج داود کریمی فرمانده عملیات بود اما آقای محلاتی آمدند و به من گفتند که باید فرمانده عملیات باشید، من به ایشان گفتم که کار سختی است اما ایشان اظهار داشت که سابقه شما در جنگ کردستان نشان داده است که لیاقت این فرماندهی را دارید.
وی اضافه کرد: وقتی که بیان داشتم که نمی توانم با صدای بلندی اظهار داشت که من نماینده امام هستم و به شما تکلیف می کنم اینجا بود که من گفتم؛ چشم.
وی افزود: حسن باقری معاون اطلاعات و سردار رشید جانشین من شد و شهید سید محمد حجازی مسئول اعزام نیرو، آقای محلاتی حدودا تمام عملیات ها را می آمد و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم بود، واقعا حضور ایشان در جبهه ها اثرگذار بود.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا اظهار داشت: پس از عملیات فاو ایشان به همراه برخی از نمایندگان مجلس و قوه قضاییه با هواپیما از تهران به اهواز می آمدند، از دزفول که رد شدند دو هواپیمای جنگی عراقی ها از العماره بلند شدند و پست شنود ما در پایگاه هوایی دزفول صدای آنها را می شنید. یک آدم نفوذی در فرودگاه مهرآباد حرکت این ها را گزارش داده بود که در نهایت همه این عزیزان به شهادت رسیدند.

رشادت های شهید عبدالله میثمی
سردار رحیم صفوی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: حجت الاسلام شهید عبدالله میثمی یکی دیگر از این شخصیت ها بود که از جانب شهید محلاتی، «نماینده حضرت امام (ره) در سپاه» به «مسوولیت نمایندگی امام (ره) در قرارگاه خاتم الانبیا (ره)» که قرارگاه مرکزی و هدایت کننده تمامی نیروهای سپاه و بسیج و سایر نیروهای مردمی بود برگزیده شده بود همواره در خط مقدم حضور داشت و بین رزمندگان بود. در عملیات کربلای یک که آزادسازی مهران بود یک ارتفاعی به نام قلعه آویزان بود که آن بالا یک کانال بود که فرماندهان نشسته بودند و عراقی ها با خمپاره های بدون صدای ۶۰ آن قسمت را می زدند، اینها نگران بودند که خمپاره برخورد نکند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: وی آمد و عبای خودش را درآورد و روی کانال انداخت و گفت نگران نباشید و خودش بیرون کانال ایستاد. عملیات کربلای یک رمضان بود و خیلی هم هوا گرم بود، من از مهران به سمت اهواز می آمدم دیدم که یک روحانی پیاده به سمت دهلران می رود، ما که ایستادیم دیدیم شهید میثمی است، تمام لب هایش خشک شده بود. با زبان روزه وقتی از او پرسیدم که چرا پیاده می روید بیان داشت که صرف نمی کرد با خودرو بیایم.
فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: در زمان جنگ هر روز بامداد های دوشنبه پس از نماز بامداد خدمت ایشان می رسیدم و تفسیر قرآن را از ایشان یاد می گرفتم، یک دریایی از علم بود. در زمان شهادت ۳۲ یا ۳۳ سال داشت اما به اندازه یک عالم ۶۰ساله خودش را ساخته بود و مفاهیم بسیار زیادی از قرآن فراگرفته بود و در واقع ایشان عالم و مجاهد بود.
وی خاطرنشان کرد: در طول جنگ من دو بار تب مالت گرفتم خاطرم است آقای میثمی رفت دزفول و لیموشیرین دزفولی گرفت و دو لیوان آب لیمو شیرین به من داد بعد بالای سر من آغاز به خواندن قرآن کرد من به ایشان گفتم سوره الرحمن را هم بخوانید کار تمام است، ایشان با خنده گفت نه تو خوب می شوی. ایشان پیش از کربلای ۵ درحالی که به همراه شهید مجتبی کلاه دوزان فرمانده استانهای فارس و بندرعباس تصادف کردند که ایشان شهید نشدند اما شهید کلاه دوزان به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
رحیم صفوی تصریح کرد: وقتی برای ملاقات خدمت ایشان در بیمارستان رسیدیم گفت نگران نباشید من اجرم را در کربلای ۵ می گیرم. در منطقه عملیات کربلای ۵ درحال وضو گرفتن به درجه شهادت رسید در واقع همان اجری که خودش وعده داده بود. وی با حضور در خط مقدم با فرماندهان ملاقات و گفتگو می کرد با فرماندهانی همچون حاج قاسم سلیمانی و شهید کاظمی همواره دیدار داشت و به در خط مقدم اثرگذار بود.
روحیات معنوی شهید مصطفی ردانی پور
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا همینطور خاطرنشان کرد: شهید مصطفی ردانی پور از دیگر شخصیت های اثرگذار روی من بود. ایشان از همان روزهایی که در اصفهان سپاه را تشکیل دادیم آمد و از بنیان گذاران تیپ امام حسین (ع) بود و پس از مدتی فرمانده شد. وی طلبه ای بود که در مدرسه حقانی درس خوانده بود و روحیات وی امام زمانی(عج) بود.
رحیم صفوی اظهار داشت: در دو سه ماه اول جنگ ما در جنوب و در دارخوین روستای محمدیه کانال آبی که خشک شده بود را درست کردیم به نام خط شیر، کسی از شب تا بامداد نمی خوابید و همه در خط مشغول نماز و قرآن بودند. شهید ردانی پور تأثیر معنوی بسیار زیادی روی مردم داشت، ایشان بسیار اثرگذار و شجاعت وی مثال زدنی بود.
وی افزود: در کربلای ۴ فقط از استان هرمزگان ۲۷ طلبه آمدند، از این ۲۷ نفر ۲۰ نفر که غواص بودند به شهادت رسیدند. در جمع بندی این بخش باید بگویم در پیروزی های انقلاب اسلامی در راس همه حضرت امام (ره) بعنوان یک مرجع عالی قدر قرار داشتند، چه کسی باور می کرد که امام نه در مقابل صدام بلکه در مقابل آمریکا، غرب و شرق جنگ را مدیریت و رهبری کند و به پیروزی برساند.
وی تصریح کرد: همان روزهای اول جنگ همه ترسیده بودند از بنی صدر که رئیس جمهور و فرمانده کل قوا بود تا سیاسیون، جنگ که آغاز شد چون با غافلگیری همراه بود خیلی از افراد جا زدن اما امام در تلویزیون سخنرانی کردند و فرمودند که مساله ای نیست یک دیوانه ای یک سنگی انداخته ما یک سیلی به گوشش می زنیم تا از جایش بلند نشود.
قانون مداری امام راحل
فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: پیش از عملیات فاو من فرمانده نیروی زمینی بودم حضرت امام ۲۶ شهریور ۶۴ بنابر درخواست سپاه فرمان تشکیل نیروی زمینی، دریایی و هوایی را برای سپاه صادر کرد. پیش از صدور این فرمان فقهای شورای نگهبان را دعوت نمودند و فرمودند که می خواهم این فرمان را صادر کنم آیا با قانون اساسی و اختیارات ولی فقیه جور درمی آید یا نه این نشان داده است که چقدر ایشان قانون مدار بودند.
وی اضافه کرد: فقها در جواب امام بیان داشتند که باید در خلال جلسه ای این مورد را بررسی نمایند که پس از بررسی بیان داشتند که هم مطابق اصل ۱۵۰ قانون اساسی و هم از اختیارات ولی فقیه است که من در شهریور ۶۴ بعنوان نخستین فرمانده نیروی زمینی انتخاب شدم. در بهمن ۶۴ عملیات فاو را می خواستیم شروع نماییم و به همراه سایر فرماندهان و فرمانده سپاه خدمت امام راحل رسیدیم و این عملیات را برای امام توضیح دادیم.
رحیم صفوی افزود: امام ۴۰ دقیقه گوش کردند و زمانی که سؤال کردیم ما که در عملیات خیبر و بدر شکست خوردیم اینجا می رویم و شاید عراقی ها را نتوانیم شکست بدهیم تکلیف ما چیست؟ امام سرشان را بالا آوردند و فرمودند فرمانده کل قوا خداست، آن خدایی که امر کرده نماز بخوانید به شما گفته دفاع کنید، شما بروید مطمئن باشید که پیروز می شوید و من می آیم در آنجا با شما نماز می خوانم.
لبیک دو میلیون بسیجی به ندای امام راحل و حضور علما در جبهه
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا عنوان کرد: امام به تنهایی در طول ۸ سال دو میلیون بسیجی را راهی جبهه ها کرد آن هم از جمعیت ۳۷ میلیونی کشور، این نشان دهنده قدرت سربازگیری ایشان را نشان داده است. رزمندگانی که از همه رده های نظامی خدمت امام می رسیدند هنوز امام حرف نزده بود آغاز به گریه کردن می کردند.
وی تصریح کرد: آیات صدوقی و اشرفی اصفهانی در بسیج مردمی نقش مهمی داشتند به صورتی که آیت الله صدوقی آمدند در جبهه و به ما گفتند چرا یزد تیپ ندارد ما خدمت ایشان گفتیم که نیرو بفرستید و پشتیبانی بکنید ما تشکیل می دهیم و این شد که تیپ استان یزد تشکیل شد. در عملیات فتح خرمشهر آیات مشکینی و صدوقی شب عملیات در قرارگاه حضور پیدا کردند.
سردار رحیم صفوی اظهار داشت: علمای بزرگ نقش ویژه ای در جنگ داشتند مگر ما آن زمان چقدر روحانی داشتیم که ۴ هزار نفر از این عزیزان به درجه شهادت نائل شدند. از ۳۰ هزار نفر ۴ هزار نفر شهید شدند و جالب تر اینکه از این تعداد ۱۵۰ روحانی اهل تسنن هستند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا اظهار داشت: از ۳هزار و ۶۴۱ روحانی شهید در جبهه بیشتر از ۲۴۴ نفر در رده های مختلف فرمانده بودند یا حدود ۹۰۰ نفر رزمنده و غواص بودند. طلبه ها عنصر تخریب و عملیاتی هم بودند و در واقع در خط مقدم حضور فعالی داشتند.
وی تصریح کرد: وزیر فعلی اطلاعات ۱۶، ۱۷ سال داشت که آمد دارخوین و در بخش اطلاعات آغاز به کارکرد و به جبهه شوش فرستادیم که آنجا در جبهه شوش ایشان مجروح شد.
برنامه هدفمند دشمنان برای ضربه زدن به روحانیت
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: ۱۱۱ نفر از روحانیون شیعه و سنی شهدای ترور هستند و این تروری که در صحن امام رضا (ع) به شهادت رسیدند نشان داده است که دشمنان به صورت هدفمند دنبال ضربه زدن به روحانیت هستند. ۴۰ نفر شهید مدافع حرم را روحانیون تقدیم کرده اند که نشان دادن هجرت و جهاد روحانیون است.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا بیان داشت: در عملیات رمضان ما عقب نشینی کردیم، یک روحانی اهل شمال به نام حجازی آمد و اظهار داشت: من یک پسر بیشتر نداشتم، اصرار کرد که بیاید جبهه، آمد و شهید شد و جنازه اش مفقود شده من آمدم که پیکرش را پیدا کنم به من بفرمایید که در کدام منطقه و تیپ بود با وجود اصرار من که این کار غیر ممکن است گفت شما مشخصات به من بدهید و کاری نداشته باشید.
وی افزود: یک ماه گذشت آقای حجازی من را دید و اظهار داشت که آقای رحیم صفوی! پیدایش کردم گفتم چی را پیدا کردی گفت پسرم را که شهید و مفقود شده بود. وی در بیان نحوه پیداکردن پیکر مطهرش پسرش گفت که، من منطقه ای که شهید شده بود قدم به قدم تفحص کردم و در نهایت از تسبیحی که به یادگار از مادرش به گردنش انداخته بود پیدا کردم و در این زمان یک ماهی که هر روز می گشتم گریه می کردم و حضرت زهرا (س) را صدا می زدم.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: روحانیون نه تنها خودشان در جبهه حضور داشتند بلکه فرزندان خودشان را هم راهی جبهه می کردند.
حضور فرزندان رهبر معظم انقلاب در جبهه
وی همینطور تصریح کرد: رهبر انقلاب درحالی که رئیس جمهور بودند آقا مصطفی و سید مجتبی را به جبهه فرستادند و در عملیات بدر من در کنار دجله آقا مصطفی را بالای تپه دیده بانی دیدم و فریاد زدم که چرا بالا رفتی چون دشت بود عراقی ها دید داشتند و بلافاصله که پایین آمد همان محل را با توپ زدند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا اضافه کرد: شما سراغ دارید رئیس جمهوری فرزندانش را به خط مقدم بفرستد، من با چشم خودم رشادت های فرزندان ایشان را در جبهه دیدم.
وی افزود: در اوایل جنگ بنی صدر به ما بها نمی داد، طرح شکستن حصر آبادان را من به شورایعالی دفاع بردم و در آن جلسه بنی صدر فرمانده کل قوا حضور داشت، حضرت آقا همان جا حمایت کرد و طرح تصویب گردید.
رحیم صفوی اظهار داشت: من در اینجا می خواهم قدرت تصمیم گیری و تأثیر رهبر معظم انقلاب را بیان کنم. در آزادسازی سوسنگرد بنی صدر اجازه نمی داد که تیپ وارد شود رهبر انقلاب نامه ای نوشتند به تیپ و رونوشت دادند به حضرت امام که اگر تیپ وارد نشود سوسنگرد آزاد نمی گردد و در این صورت بود که امام راحل دستور دادند و حصر سوسنگرد شکست.
وی خاطرنشان کرد: حضور بیشتر از ۳ هزار و ۶۰۰ روحانی شهید در جبهه های نبرد نه برای کارهای تبلیغی بلکه در خط مقدم در کنار رزمندگان را شاهد بودیم که اثر هرکدام به اندازه ای یک تیپ و لشگر بود. خون شهدای روحانی در کنار سایر شهدا باعث پیروزی های بزرگ شد چون جنگ ما جنگ ایمان و کفر بود، عراقی ها از هر نظر از ما مجهزتر بودند و بیشتر از ۹۵ میلیارد دلار کمک هایی بود که به این کشور می شد.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه عنوان کرد: در بخش آخر صحبت هایم با باید به این مورد اشاره کنم که الان یک جنگ ترکیبی ضد دولت و ملت ما به راه افتاده است. این جنگی که رهبر انقلاب در ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ برای نیروی هوایی ارتش بیان نمودند که این هم یک جنگ فرهنگی است، هم یک تحریم اقتصادی می باشد و هم یک عملیات روانی است و تهدیدهایی در درون و نفوذ جاسوسان، نفوذ صورت گرفته است و هدف تمامی این ها ناامید کردن مردم است.
"مردم پایه بودن" بزرگترین قدرت جمهوری اسلامی است
وی در ادامه سخنن خود خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بزرگ ترین قدرتش مردم خواهی بودن آن است. ما می گوییم حکومت های مردم پایه. جمهوری اسلامی جمهوریتش را از مردم می گیرد.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا خاطرنشان کرد: تا وقتی که ما ملت ما پشتیان انقلاب و حکومت باشد دوام و بقای ما تضمین شده است و اساس بقای دولت حفظ ارزش ها و آرمان های انقلاب است.
وی افزود: ۵۰ میلیون نفری که پس از جنگ تحمیلی به دنیا آمدند امروز در تیررس جنگ فکری و فضای مجازی دشمن قرار دارند که باید با حضور فعالانه در فضای مجازی اجازه ندهیم دشمنان به ا. هداف خود برسند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در انتها اظهار داشت: اگر جهاد تبیین را روشنفکران، طلاب، اساتید و معلمان به خوبی پیاده سازی کنند اساسا می توانند ارزش های انقلاب را به نسل جوان انتقال دهند./

1401/03/05
22:45:40
5.0 / 5
726
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل