مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی

مسائل هسته ای توافق با ایران حل شده است اما هنوز دشواری هایی وجود دارد

مسائل هسته ای توافق با ایران حل شده است اما هنوز دشواری هایی وجود دارد

به گزارش سیاسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک میز گرد بیان کرد که مسائل هسته ای توافق با ایران حل شده است اما مذاکرات با آن همچنان با دشواری هایی رو به روست.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در در یک میزگرد در مجمع اقتصاد جهانی در داووس گفت «فکر می کنم جنبه های هسته ای توافق با ایران حدودا نهایی شده اند اما هنوز تردیدهای باقی مانده است.»
اسپوتنیک به نقل از گروسی نوشت: این مذاکرات روندی طولانی بوده است که بیشتر از یک سال است ادامه دارد و هم اکنون به نظر می آید به خاطر مباحثی که شاید ربط زیادی به مسائل هسته ای ندارند، با سختی های زیادی روبه روست.
این خبرگزاری افزود: به قول او، آژانس و ایران در ماه مارس گفتند که بر سر نگاهی در برابر مسائلی که باید برای احیای توافق هسته ای برطرف می شدند، توافق کرده اند و آژانس می خواهد وجود ذرات اورانیوم در مکان های اعلام نشده در ایران شفاف سازی شود.
خبرگزاری رویترز گزارش داد، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در ماه مارس توافق کردند که در یک بازه زمانی سه ماهه این مساله را که به یک مبحث مورد مناقشه میان قدرت های غربی و تهران تبدیل گشته است، همزمان با مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ حل وفصل کنند.
اما حالا مذاکرات وین با یک وقفه روبرو شده است، از همین رو رافائل گروسی مدعی شد: دشوار است بتوان تصور کرد که توافق درمورد احیای برجام اجرا شود، در حالیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز پاسخ های مورد نظر خود در ارتباط با این موضوعات را دریافت نکرده است.
بنابر این گزارش، گروسی در عین حال تصریح کرد: فکر می کنم که باید از نتیجه گیری در این مرحله پرهیز کنم، چونکه هنوز فرایند (گفت وگوها) را به پایان نرسانده ایم اما اجازه دهید بگویم که حالا در مقطع بسیار دشواری قرار داریم.
به گزارش رویترز، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مقرر است روز ششم ژوئن (۱۶ خرداد) به شورای حکام درباره چگونگی پیشرفت مذاکرات درمورد موضوعات حل نشده با ایران گزارش دهد.
وی در اینباره اظهار داشت: امیدوارم که از فرصت کنونی بین زمان حال تا (روز) انتشار گزارش من، حداقل برای شروع (دستیابی به) یک پاسخ معتبر به این مسائل به خوبی استفاده گردد.
منبع:

1401/03/05
16:23:07
5.0 / 5
745
تگهای خبر: ایران , برجام , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل