رایزنی وزیران امورخارجه ایران و لبنان

وزیر خارجه لبنان: گفتگوهای تهران - ریاض می تواند فرصتی را جهت کمک به حل بحران یمن فراهم آورد

وزیر خارجه لبنان: گفتگوهای تهران - ریاض می تواند فرصتی را جهت کمک به حل بحران یمن فراهم آورد

به گزارش سیاسی در جریان گفت وگوهای وزیران امور خارجه ایران و لبنان در بیروت گسترش همکاریهای دو کشور، تحولات منطقه ای و اوضاع بین المللی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در این جلسه با تاکید بر تداوم حمایت های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت لبنان، اظهار نمود: امیدواریم گسترش همکاریهای اقتصادی و مبادلات تجاری ایران با لبنان به این کشور جهت عبور از وضعیت دشوار کنونی مساعدت کند.
وی لبنان را کشور دموکراسی و انتخابات توصیف کرد و اضافه کرد: جامعه لبنان در برگزاری انتخابات از نشاط برخوردار است، این امر خصوصیت خاصی به این کشور می بخشد و ما معتقدیم با تدبیر و درایت طرف های مختلف در لبنان، یک انتخابات خوب در جهت تحکیم امنیت و ثبات در این کشور را شاهد خواهیم بود.
وزیر امور خارجه کشورمان تحولات منطقه ای همچون در یمن را پیچیده توصیف کرد و ضمن اشاره به تشدید مهاجرت از افغانستان به جمهوری اسلامی ایران، نسبت به کم توجهی جامعه بین المللی در این خصوص ابراز نارضایتی کرد.
امیرعبداللهیان مجدداً بر مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران با جنگ برای حل و فصل اختلافات تصریح کرد و اضافه کرد: ما معتقدیم بایستی راهکارهای سیاسی در مرکز تلاش ها برای رفع اختلافات قرار گیرد.
«عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه لبنان در این ملاقات ضمن اشاره به اهمیت روابط دو کشور و اظهار خوش بینی از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ابراز امیدواری کرد مناسبات میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و لبنان بیشتر از پیش گسترش یابد.
بوحبیب ضمن تایید مشکلات اقتصادی پیش روی کشورش، انتخابات آینده این کشور را برای لبنانی های داخل و خارج مهم ارزیابی کرد و اضافه کرد: انتظار ما این است که جامعه بین المللی در برگزاری انتخابات، با لبنان همراهی کند.
وزیر امور خارجه لبنان همینطور به تاثیرپذیری کشورش از تحولات منطقه ای، از حل و فصل اختلافات در منطقه و همینطور گفت وگوهای میان ایران و عربستان استقبال کرد.
وی با ابراز ناخرسندی از خرابی های یمن اظهار نمود: گفت وگوهای ایران و عربستان می تواند فرصتی را جهت کمک به پیشبرد گفت وگوهای بین یمنی و حل و فصل بحران آن کشور فراهم آورد.
بوحبیب از بی توجهی کشورهای غربی نسبت به آنچه در فلسطین می گذرد انتقاد و این کشورها را به عدم عمل به وعده های داده شده به فلسطینی ها متهم کرد.
وزیر امور خارجه لبنان علاقه مندی خویش را برای سفر به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به ایران سفر کند.
در این ملاقات در مورد مبحث فلسطین و سایر تحولات منطقه ای هم تبادل نظر به عمل آمد.1401/01/05
12:57:30
5.0 / 5
802
تگهای خبر: ایران , جامعه , دولت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل