گزارش کامل ایسنا از دومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

گزارش کامل ایسنا از دومین جلسه بررسی بودجه ۱۴۰۱

سیاسی: دومین جلسه بررسی جزئیات بودجه سال 1401 در بخش درآمدی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه) یکم اسفند ماه 1400 مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف اجرا شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس همین طور قبل از شروع جلسه علنی نوبت صبح، در نشستی غیرعلنی با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی و رییس بانک مرکزی به بررسی بودجه و موضوع ارز ترجیحی پرداختند.
در ابتدای جلسه علنی نوبت عصر، روح الله تفکر آزاد عضو هیئت رئیسه تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرائی کشور را قرائت کرد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
راستینه: خیلی از دستگاهها و وزارتخانه ها تلاش کردند طرح های خودرا به نام نمایندگان ثبت کنند
نادران: امکان صادرات روزانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در سال آتی وجود ندارد
نیکزاد در پاسخ به شریعتی: ۱۴۱ نفر خواهان شفافیت آراء خود هستند

***
در ادامه جلسه علنی نوبت عصر امروز، با پیشنهاد رییس مجلس و موافقت نمایندگان ۲۲ حکم نظارتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ باردیگر در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تکرار خواهد شد.


در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه، نمایندگان سهم صندوق توسعه ملی از محل منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۱۴۰۱ را ۴۰ درصد تعیین کردند.
در همین رابطه سید حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این که طبق قانون سهم صندوق توسعه ملی از درآمد فروش نفت باید ۴۰ درصد باشد، اضافه کرد: دولت از مقام معظم رهبری درخواست کرده که این میزان ۲۰ درصد شود تا دولت ۲۰ درصد از سهم صندوق توسعه ملی استقراض کرده تا صرف بودجه شود ولی تا الان ایشان اذن نداده اند پس ما دو راه بیشتر یعنی کاهش هزینه یا درآمد بیشتر را پیش رو داشتیم.
همین طور محمدباقر قالیباف با اشاره به این که سهم صندوق توسعه ملی از فروش منابع نفتی ۴۰ درصد باقی مانده و به ۲۰ درصد کاهش پیدا نکرده است، اشاره کرد: دولت باید اصلاحیه ای در بودجه درباره چگونگی تامین منابع به میزان ۱۳۷ همت (هزار میلیارد تومان) به مجلس بصورت مکتوب ارائه کند.
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو ناظر مجلس در هیات امنای صندوق توسعه ملی هم با اعلان اینکه تراز صندوق توسعه ملی منفی است، اظهار داشت: دولت یکی از بدهکاران سنگین به صندوق توسعه ملی است و اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند سرنوشت صندوق توسعه ملی همچون صندوق ذخیره ارزی می شود.
نمایندگان بعد از برسی های لازم در جلسه علنی، در نهایت به دولت اجازه دادند تا برای جبران کسری درآمدهای حاصل از صادرات نفتی از محل حساب ذخیره ارزی برداشت کند.


در ادامه این جلسه، نمایندگان مجلس وزارت نفت را مکلف به ارائه گزارش هزینه کرد وجوه مربوط به سهم شرکت ملی نفت ایران و شرکت های دولتی تابعه وزارت نفت بصورت ۳ ماه یکبار به کمیسیون انرژی و برنامه و بودجه مجلس کردند.
درباره پیش بینی های گزارش تلفیق برای فروش نفت در بودجه هم، حمیدرضا حاجی بابایی اظهار داشت: دولت درآمدهای نفتی ۳۸۱ هزار میلیارد تومانی به اضافه ۴.۵ میلیارد یورو در بند ی تبصره ۱ پیش بینی نمود که کمیسیون تلفیق ۳۸۱ هزار میلیارد تومان را تغییر داد.
رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود که دغدغه ای برای سقف فروش نفت و تهاتر آن وجود ندارد و کمیسیون تلفیق قیمت هر بشکه نفت را از ۶۰ دلار به ۷۰ دلار و میزان فروش نفت را به یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسانده است.
احمد راستینه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم با انتقاد از خوش بینی برخی نمایندگان نسبت به آینده برجام در موضوع پیش درآمد سال آینده دولت در زمینه صادرات نفت اظهار داشت: ما فکر کرده ایم که برجام بطورمثال به نتیجه می رسد، این مجلس انقلابی که از سال قبل شعار می داد که زلف اقتصاد را به برجام گره نزنید، امروز با یک خوش بینی مفرط که حالا برجام به نتیجه می رسد یا نمی رسد فکر می کند می توانیم با افزایش صادرات نفت مشکل را حل نماییم.
همین طور علی خضریان نسبت به احتمال کاهش ارزش پول ملی در سال آینده هشدار داد و اضافه کرد: رئیس بانک مرکزی در نشست غیرعلنی بامداد امروز اعلام نمود که با تغییرات اعمال شده در بودجه و افزایش ارقام، پایه پولی تغییر کرده و نتیجه آن کاهش ارزش پول ملی کشور است.
در این نشست، ابهاماتی درباره واگذاری پالایشگاه آبادان نیز از طرف مالک شریعتی نیاسر مطرح شد که در توضیح ادعای خود یه طرح این پرسش پرداخت که خریدار پالایشگاه آبادان چه مجموعه و چه شخصی است که حالا می خواهیم از منابع عمومی دولت از محل فرآورده هایی که حق مردم در قسمت هدفمندی ها می باشد صرف توسعه آن کنیم؟


نمایندگان سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را معادل چهارمیلیون و هشتصد و چهل و چهار هزار میلیارد (۴.۸۴۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین کردند که صادرات فرآورده های نفتی مشمول این حکم نمی باشد.
علی نیکزاد که ریاست قسمتی از جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت، با بیان اختتام این جلسه، اظهار داشت: جلسه علنی بعدی مجلس شورای اسلامی ساعت ۷: ۴۵ فردا بامداد بمنظور ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه سال آتی کشور برگزار می شود.
منبع:

1400/12/02
10:22:18
5.0 / 5
869
تگهای خبر: ایران , برجام , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل